Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Największe elektrownie cieplne w Polsce: Ranking i kluczowe informacje ...
Składa się z dwóch bloków o zainstalowanej mocy 1 800 MW każdy, co daje łączną moc 3 600 MW. Elektrownia Opole korzysta głównie z węgla kamiennego jako źródła energii. Jej budowa była ważnym krokiem w kierunku modernizacji sektora energetycznego w Polsce. Elektrownia Turów:
Mix energetyczny w Polsce – wzrost OZE
Węgiel kamienny jest przeważającą składową miksu energetycznego. W grudniu 2021 roku przyrost mocy OZE wynosił 16,9 GW. Na rynku można wyróżnić 3 typy prosumentów: indywidualni, zbiorowi i wirtualni. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce się zmniejsza. Przyczyną tego jest ograniczenie zużycia energii wśród jej ...
Odnawialne źródła energii w Polsce i na świecie
W zestawieniu udziału czystej energii w całkowitej konsumpcji, cele krajowe na 2020 r. w 2018 r. (to najświeższe dostępne dane) zrealizowało 11 państw (Szwecja, Finlandia, Łotwa, Litwa, Estonia, Dania, Chorwacja, Litwa, Bułgaria, Włochy i Cypr). W przypadku Węgier i Rumunii jeszcze w 2017 r. wskaźniki były osiągnięte, ale rok później znów znalazły się pod …
Gawęda: Powstanie centralny magazyn węgla energetycznego
Gawęda poinformował, że trwają rozmowy ze spółkami wydobywczymi i energetycznymi na temat stworzenia centralnego magazynu węgla energetycznego, który ma zaspokoić potrzeby energetyki, a ...
MKiŚ: Odpowiedzią na najważniejsze wyzwania transformacji …
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: W obecności prezesów spółek energetycznych, 3 kwietnia 2023 r. minister Anna Moskwa omówiła kluczowe założenia trzeciego scenariusza prognostycznego „Polityki energetycznej Polski do 2040 r." – najważniejszego dokumentu strategicznego, wskazującego kierunki dalszej transformacji energetycznej kraju.
Jak zbilansować system energetyczny w Polsce odchodząc od węgla ...
To wielki zaszczyt, że możemy codziennie dostarczać dziesiątkom tysięcy czytelników najnowsze informacje na temat wydarzeń politycznych i społecznych dziejących się w Europie. Ale to również wielka odpowiedzialność, dlatego w naszej codziennej pracy kierujemy się zasadami uczciwości, rzetelności i bezstronności, a osoby, których działania relacjonujemy - niezależnie od ...
Koniec węgla w Polsce już następuje. Rząd musi ...
Dla porównania - w 2022 roku węgiel stanowił ponad trzy czwarte polskiego miksu energetycznego, jeśli chodzi o wytwarzanie prądu. Do 2017 roku nie schodził poniżej poziomu 80 procent. A ...
Niepewna przyszłość Bogdanki. Górnicy pełni obaw ...
Zysk ze sprzedaży węgla w Bogdance w pierwszych trzech miesiącach roku ukształtował się na poziomie 45,48 mln zł, w sektorze wynik ze sprzedaży węgla to 748 mln zł straty. Reklama
Energetyka zawodowa oparta na węglu a rynek mocy
głównym i dodatkowym na zakup mocy na lata po 2020 roku mamy zapewnienie, że pomimo znacznego zwięk-szenia udziału źródeł rozproszonych w strukturze wytwarzania energii w Polsce, dostawy energii elektrycznej do odbiorców końcowych będą pewne i stabilne. Słowa kluczowe: energetyka węglowa, rynek mocy, miks energetyczny, rewitalizacja bloków klasy 200 MW Coal …
Teksty przyjęte
zwraca uwagę na korzyści wynikające z systemu wielokierunkowego, w którym konsumenci odgrywają aktywną rolę w dostawach energii; przypomina, że państwa członkowskie muszą zapewnić wszystkim obywatelom prawo do produkcji, konsumpcji i magazynowania własnej energii indywidualnie lub jako społeczność, i w związku z tym podkreśla rolę, jaką w …
Ceny węgla spadają. Czy najgorsze już za nami?
Ceny węgla systematycznie spadają na światowych rynkach oraz w sprzedaży detalicznej. Czy cenowy kryzys, którego byliśmy świadkami w drugiej połowie ub. roku mamy już za sobą?
RAPORT ROCZNY 2021 – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII …
Instalacje OZE w samym 2021 roku stanowiły już 30,3 proc. zainstalowanych mocy. Pieczę w alternatywnych źródłach energii w Polsce stanowi głównie energetyka wiatrowa oraz fotowoltaika. Udział mocy węglowych w krajowym miksie spadł do 58,5 proc., pomimo wzrostu nominalnych mocy zainstalowanych z 29,6 do 32,7 GW.
Minister A. Moskwa: Odpowiedzią na najważniejsze wyzwania …
Odnośnie do energetyki jądrowej (wielkoskalowej i SMR) założono, że w 2040 r. moc zainstalowana wyniesie 7,8 GW, co będzie stanowić ok. 6 proc. całkowitej mocy w KSE. …
Rząd aktualizuje strategię energetyczną Polski. Zwiększa …
Tak długo, jak nie pojawi się energetyka jądrowa w naszych mocach, tak długo nie będziemy mogli wycofywać mocy węglowych — poinformowała w poniedziałek minister …
Rekordowy import węgla do Polski! Skąd sprowadzamy …
Bezpieczeństwo polskiego systemu energetycznego z roku na rok pogarsza się. W 2022 r. odnotowano najniższą od ponad dekady moc JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych) i największe ubytki mocy, co przełożyło się na najniższą od 7 lat rezerwę mocy – 1,4 GW (ok. 6%). Uzależnienie Polski od importu energii rośnie i w ...
Nowy plan energetyczny resortu klimatu: przyspieszony koniec …
Elektrownie węglowe będą znikać znacznie szybciej niż we wszystkich poprzednich projekcjach rządu. Dziś w systemie mamy 16 GW elektrowni na węgiel kamienny i …
Ogłoszono stan zagrożenia. W systemie energetycznym brakuje mocy?
Okres zagrożenia na rynku mocy to informacja dla elektrowni, które podpisały umowy mocowe, że na sygnał operatora muszą dostarczyć zakontraktowaną moc, niezależnie czy mają własne kłopoty czy też nie. W przeciwnym wypadku muszą zapłacić kary. Podobne umowy podpisały także przedsiębiorstwa, które na wezwanie operatora będą musiały …
Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie
„W ostatnich dniach dochodzą do nas niepokojące informacje na temat pogarszających się warunków realizacji umów związanych z dostarczaniem węgla dla źródeł ciepła systemowego. Problem dotyczy zarówno sposobu do realizacji kontraktów na dostawy węgla energetycznego przez Polską Grupę Górniczą SA, jak również problemów z …
Sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej z 2021 r.: …
Informacje ogólne W sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej przeanalizowano pięć filarów unii energetycznej: ... przedłożonych przez państwa członkowskie na mocy rozporządzenia UE w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu . W sprawozdaniu na temat rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla opisano zmiany w funkcjonowaniu …
Ceny węgla energetycznego wzrosły w listopadzie 2022 r.
Jak wynika z analizy indeksów cenowych, ceny węgla energetycznego wzrosły w listopadzie o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca (mdm). Z kolei ceny surowca dla rynku ciepła spadły o 0,8 proc. mdm ...
Co dalej z węglem? Oto najnowsze prognozy
Oto najnowsze prognozy. Globalny popyt na węgiel nie zmieni się, zarówno w tym jak i w 2025 roku – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii. Rośnie co prawda …
Węgiel zostanie z nami dłużej. KE wydała wstępną zgodę
Reforma ta zakłada przeprowadzenie aukcji uzupełniających od lipca 2025 do września 2028 r., które mają na celu wydłużenie działalności starszych bloków węglowych o …
Wydobycie węgla na jednym z najniższych poziomów
Jeśli chodzi o ilość energii elektrycznej dostarczanej do systemu energetycznego, to przede wszystkim będzie to energetyka wiatrowa. Na drugim miejscu natomiast fotowoltaika. Jeśli z kolei chodzi o bilansowanie systemu – czyli zapewnianie potrzebnych mocy, kiedy wspomniane OZE generują mniej energii – to mamy do dyspozycji …
MKiŚ chce utrzymać zniesienie norm jakości węgla do końca 2023 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przedłużyć zniesienie norm jakościowych sprzedawanych do gospodarstw domowych paliw stałych do końca 2023 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Powodem jest nadzwyczajna sytuacja w związku z wojną na Ukrainie .
Minister A. Moskwa: Odpowiedzią na najważniejsze …
W trzecim scenariuszu „Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (dalej: PEP 2040), najważniejsze założenia i obszary inwestycyjne sektora elektroenergetycznego zostały określone zgodnie z czterema filarami polityki …
Tylko jeden procent prądu z węgla. Nowa strategia rządowa …
W 2030 r. moce oparte na węglu kamiennym (elektrownie i elektrociepłownie) wynosić będą ok. 13 GW, natomiast na węglu brunatnym 6,6 GW, co łącznie stanowić będzie …
World Energy Outlook 2020
Szacowany spadek zapotrzebowania na ropę o 8% i zużycia węgla o 7% stanowią wyraźny kontrast w stosunku do widocznego lekkiego wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii. Zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny wyniesie około 3%, podczas gdy światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wydaje się spadać o stosunkowo skromne 2% w …
PSE obroniło nas bez brakiem mocy. Złe wróżby na przyszłość
12 · Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy uniknęły zagrożenia dostaw energii. Problemy z zapewnieniem mocy do produkcji energii zbiegły się w …
Perspektywy / Otoczenie
Rynek mocy jest szansą na stopniową transformację struktury mocy w KSE w kierunku budowy wysokosprawnych jednostek wytwórczych pracujących w podstawie obciążenia, elastycznych źródeł szczytowych oraz ograniczenia jednostek niespełniających wymogów środowiskowych. Aukcje dla odnawialnych źródeł energii pozwalają inwestorom zabezpieczyć stronę …
Szybszy koniec węgla w Polsce. Polska ma nowy plan …
W połowie września projekt tzw. ambitnego scenariusza Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. autorstwa MKiŚ znalazł się w wykazie prac rządu. Scenariusz ten przewidywał ...
Polityka energetyczna wybranych krajów europejskich a strategia ...
energetycznego na środowisko. W artykule przedstawiono stan obecny oraz strategie rozwoju sys-temów energetycznych, w kontekście zmian, jakie zachodzą w wybranych krajach europejskich. Przeanalizowano plany rozwoju wybranych systemów energetycznych krajów europejskich i po-równano te plany ze strategią rozwoju krajowego systemu energetycznego. …
W ogniu wojny, w cieniu klimatu. Refleksja na temat …
Po nich przyszły inne, o mniejszym zasięgu: Korea, Wietnam, wojny na Bliskim Wschodzie, niezdobyty nigdy przez obcych Afganistan, Irak, wojny afrykańskie, Jugosławia początku lat dziewięćdziesiątych. I wreszcie równie bezczelny jak niemiecka agresja na Europę w 1939, a zatem jednak,,przykładny", rosyjski zamach na naród ukraiński.
Koncepcja kształtowania cen węgla energetycznego na rynku …
działywania strony popytowej i podażowej. Na polskim rynku węgla energetycznego ceny kształtowane są na skutek wzajemnych negocjacji handlowych pomiędzy stronami. Taki stan rzeczy powoduje szereg implikacji, z których najważniejszą jest brak powszechnej informa-cji na temat bieżącego poziomu cen rynkowych. Dodatkowo brak trwałego ...
Stan górnictwa węgla kamiennego w 2023 r. Jest raport ARP
Szef katowickiego oddziału ARP przedstawił także dane na temat importu i eksportu. Import oraz zakup wewnątrzunijny węgla kamiennego na teren Polski w 2023 roku wyniósł 16,9 mln t (14,8 mln t węgla energetycznego i 2,1 mln t węgla koksowego). Dla porównania rok wcześniej import był rekordowy i przekroczył 20,1 mln t (17,2 mln t ...
Rząd szykuje interwencje na rynku węgla
Wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w I kw. 2022 r. wyniósł 2,055 mld zł wobec straty 706,38 mln zł w I kwartale 2021 roku - podała Agencja
World Energy Outlook 2023
IEA wskazuje w swojej publikacji, że następstwem globalnego kryzysu energetycznego może być zapoczątkowanie końca ery paliw kopalnych: dynamika stojąca za …
10 faktów na temat węgla, chemicznej podstawy życia
Źródła węgla nieorganicznego obejmują dwutlenek węgla, wapień i dolomit. Źródła organiczne obejmują klatraty węgla, ropy naftowej, torfu i metanu. Sadza była pierwszym pigmentem używanym do tatuowania. Ötzi Lodziarz ma tatuaże wykonane z węgla, które przetrwały przez całe jego życie i są nadal widoczne 5200 lat później.