Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Niespodziewane zamieszanie wokół polskiej elektrowni jądrowej.
Nowe wieści dotyczące budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Nowy rząd do tej pory w tej sprawie niemal milczał. Teraz dowiadujemy się zaskakujących rzeczy. Chodzi o lokalizację.
Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym
Najpowszechniejszą metodą wielkoskalowego mechanicznego magazynowania energii w Polsce są elektrownie wodne szczytowo- pompowe (PHS). Mechanizm działania tego typu elektrowni …
Jak działa elektrownia atomowa? Czy jest w pełni bezpieczna?
Pozostałą energię para oddaje wodzie chłodzącej, która kolejno ochładza się w chłodni kominowej i odparowuje do atmosfery. Tak w ogromnym skrócie można przedstawić zasadę działania elektrowni atomowej. Z powyższego opisu można wywnioskować, że zasada działania elektrowni jądrowej w zasadzie niewiele różni się od tradycyjnych elektrowni …
Co to jest elektrownia? | Nukleo
Zadaniem elektrowni jest wytwarzanie energii elektrycznej. Najczęściej wytwarza się najpierw ciepło, które ostatecznie zostaje częściowo przemienione w energię elektryczną. W elektrowni konwencjonalnej zasilanej paliwem kopalnym w …
Technika i technologia
Zasada działania elektrowni Energia elektryczna, która dostarczana jest do systemu elektroenergetycznego, pochodzi z różnego rodzaju elektrowni. Elektrownie są zakładami, w których energia w różnej postaci przetwarzana jest na energię elektryczną. Elementem, w którym zachodzi przemiana są generatory. W elektrowniach średnich i wielkich mocy jako generatory …
Elektrownie wodne – działanie, korzyści i wady energii wodnej
Jest to rodzaj zakładu przemysłowego, który zajmuje się przetwarzaniem energii potencjalnej wody na energię elektryczną. Elektrownie wodne uznaje się za najstarszy z wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Obecnie około 16% całej energii na świecie powstaje dzięki działaniu hydroelektrowni. Elektrownia wodna jako sposób na wykorzystanie …
Magazyny energii
Rosnący udział źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym sprawia, że rośnie znaczenie magazynowania energii. Wynika to z potrzeby stałego podnoszenia jakości …
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
Dotychczasowe regulacje nie tylko nie zachęcały potencjalnych inwestorów, ale także jasno nie określały zasad współpracy magazynów z siecią oraz pozostałymi …
PIE: Elektrownie jądrowe zapewnią Polsce do 38% zapotrzebowania na energię
Zainteresowanie budową polskiej elektrowni jądrowej wyraziły trzy firmy, z czego dwie złożyły oferty polskiemu rządowi: Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP) oraz francuskie przedsiębiorstwo spółka Électricité de France (EDF). Znana jest także lokalizacja pierwszej elektrowni – z końcem 2021 r. zdecydowano o wyborze w nadmorskiej gminy Choczewo. Z …
Elektrownie jądrowe w Polsce. Blisko 70 procent Polaków …
Elektrownie jądrowe w Polsce. Blisko 70 procent Polaków popiera ich budowę Ponad 80 procent gospodarstw domowych odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym, a blisko 70 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju - wynika z badania "Energia UREgulowana".
Umowa na projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Zgodnie z „Programem polskiej energetyki jądrowej" pierwszy reaktor elektrowni jądrowej na Pomorzu ma rozpocząć produkcję energii w 2033 r. Nadal nie znamy m . szacunkowego kosztu inwestycji, prognoz dotyczących kosztu produkcji energii oraz mechanizmu wsparcia, który zagwarantuje określony poziom przychodów.
Elektrownia wodna: wykorzystanie energii wody • Zielony
Zasada działania elektrowni wodnej jest dość prosta. Woda zgromadzona w zbiorniku gromadzi potencjalną energię grawitacyjną. Gdy ta woda jest uwolniana i przepływa przez turbinę, energia ta zamienia się na energię kinetyczną, obracając turbiny. Turbina jest połączona z generatorem, który wytwarza prąd elektryczny. Ten prąd jest ...
Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej? | Przystanek nauka
W październiku 2020 roku został zaktualizowany „Program polskiej energetyki jądrowej", zgodnie z którym w najbliższym czasie ma zostać wybrana technologia, a w kolejnym roku – optymalna lokalizacja dla planowanej od lat elektrowni jądrowej. Zgodnie z założeniami ukończenia budowy wszystkich sześciu reaktorów możemy spodziewać się w 2043 roku.
2023 przełomem w dziedzinie budowy w Polsce elektrowni …
2023 przełomem w dziedzinie budowy w Polsce elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2033 roku Rozwój energetyki atomowej w Polsce niesie ze sobą szereg korzyści, które obejmują bezpieczeństwo energetyczne, redukcję emisji gazów cieplarnianych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój technologiczny.
Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse Electric Company …
W obecności Anny Moskwy – Minister Klimatu i Środowiska, Mateusza Bergera – Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Marka Brzezińskiego – Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, 15 grudnia 2022 roku, Prezes Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) Tomasz Stępień oraz Prezes Westinghouse Electric Company …
Rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie …
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej – dodała. Zdaniem minister budowa elektrowni jądrowych jest kluczem do zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz długofalowym programem cywilizacyjnym, który przyczyni się do powstania nowych gałęzi …
Program polskiej energetyki jądrowej
2 października 2020 r. Rada Ministrów przyjęła Uchwałę (nr 141) w sprawie aktualizacji programu wieloletniego pod nazwą „Program polskiej energetyki jądrowej", opublikowany w Monitorze Polskim 16 października 2020 r.(poz. 946). Projekt aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej" został poddany konsultacjom publicznym. 88 podmiotów, w tym takie spoza Polski ...
Ustawa o elektrowniach wiatrowych
23 kwietnia 2023 r. weszła w życie Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 553).. Ustawą znowelizowano Ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 724).Nowelizacja utrzymuje zasadę, że nowa …
Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …
Magazynowanie energii elektrycznej – przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną .
zalety małej elektrowni magazynującej energię
Zasada działania elektrowni wodnej jest dość prosta. Woda zgromadzona w zbiorniku gromadzi potencjalną energię grawitacyjną. Gdy ta woda jest uwolniana i przepływa przez turbinę, energia ta zamienia się na energię kinetyczną, obracając turbiny. Turbina
Magazyny Energii w Polsce – Przewodnik i Analiza
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na efektywne zarządzanie energią, polskie magazyny energii stają się kluczowym elementem transformacji energetycznej. Dzięki innowacyjnym …
pierwszy raport Prezesa URE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Jest umowa z
Kolejnym krokiem w projekcie będzie podpisanie przez spółki w 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. „Podpisanie dzisiejszej umowy otwiera kolejny etap realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i przyczynia się do dalszego budowania naszego silnego partnerstwa z USA. To również ważny ...
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Zapadła kluczowa decyzja
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa–trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od …
Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest w fazie projektowania
Polskie Elektrownie Jądrowe również w tym roku podpisały umowę z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel i obecnie trwa projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Plany budowy elektrowni atomowych w Polsce, nie licząc projektów związanych z małymi reaktorami jądrowymi (Small Modular Reactor - SMR), w pewnym …
Budowa elektrowni jądrowej. PGE PAK Energia Jądrowa …
PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.
Jak magazynuje się energię elektryczną w Polsce?
W Polsce mamy dwa duże magazyny energii podpięte są do sieci przesyłowej, obsługiwanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Są to elektrownie szczytowo pompowe w Czymanowie (Stacja Żarnowiec) i …
Elektrownie jądrowe w Polsce. „Powstają" od lat, ale ...
17 stycznia 2024 r. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bronna zapowiedzieli próbę zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która ma powstać na Pomorzu, z gminy Choczewo na okolice Żarnowca (gdzie budowę nieukończonej elektrowni rozpoczęto w latach 70. XX w.). Sprawa natychmiast …
Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo
Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …
Jak działa elektrownia wiatrowa?
Zasada działania elektrowni wiatrowej jest stosunkowo prosta. Proces produkcji prądu rozpoczyna się już w turbinie wiatrowej. W ... Mają mniejszą moc wyjściową niż HAWT, przez co mniej wydajnie produkują energię elektryczną - …
Magazynowanie energii
Magazyny energii są przyszłością energetyki zeroemisyjnej i podstawą zielonej transformacji, przed którą stoi polska energetyka. W szczególności ich zadaniem będzie bilansowanie …
Budowa i zasada działania komina słonecznego
Energię elektryczną magazynuje się dzięki wykorzystaniu m . akumulatorów, ogniw galwanicznych oraz magazynowaniu produktów powstałych z elektrolizy wody. …
Jacek Sasin o elektrowni jądrowej w Koninie …
Jacek Sasin o elektrowni jądrowej w Koninie: To wielki dzień dla polskiej energetyki Minister Sasin podkreślił, że wydanie decyzji zasadniczej dla polsko-koreańskiego projektu atomowego, realizowanego m . przez PGE …
Magazyny energii – klucz do stabilności polskiej sieci
1 · Jak budować, ale nie skończyć. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego. Wzrost roli odnawialnych źródeł energii w Polsce stawia nowe wyzwania dla …
Unikalne cechy reaktora AP1000®, czyli czas na energię jądrową …
Wyjątkowość reaktora AP1000® wynika z możliwości bezpiecznego reagowania na sytuację zaniku napięcia w elektrowni (okoliczności, w których wszystkie zapasowe źródła energii elektrycznej niezbędne do pompowania wody na paliwo przestają działać). Gdyby elektrownia AP1000® funkcjonowała w Fukushimie w 2011 roku, nie doszłoby tam do awarii, …
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...
Zespół Ekspercki do Spraw udowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych 4 Tabela 1. Prognoza zapotrzebowania na energię elektryczną netto i na moc netto w szczycie rocznym [GW] 2020 2025 2030 2035 2040 zapotrzebowanie na energię elektryczną netto [TWh] 159,9 170,1 181,1 191,9 204,2 zapotrzebowanie na moc netto w szczycie rocznym [GW]
Działanie elektrowni jądrowej
26 kwietnia 1986 r. doszło do największej w historii energetyki jądrowej awarii elektrowni jądrowej. Miało to miejsce w Czarnobylu – miejscowości leżącej na terenie obecnej Ukrainy. Należy podkreślić, że awaria reaktora nie pojawiła się na skutek normalnej eksploatacji bloku energetycznego, tylko była skutkiem przeprowadzanego w tym czasie eksperymentu.