Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Budowa elektrowni wiatrowej krok po kroku

Budowa elektrowni wiatrowej to złożony proces, który wymaga precyzyjnego planowania, technicznej wiedzy i koordynacji wielu działań. 1. Analiza lokalizacji. Pierwszym krokiem w budowie elektrowni wiatrowej jest wybór odpowiedniej lokalizacji. To kluczowy element sukcesu projektu. Inżynierowie i eksperci ds. środowiska dokładnie ...

Nowe zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych

6) zasady bezpiecznej eksploatacji elementów technicznych elektrowni wiatrowych. Wcześniejsze brzmienie: Ustawa określa warunki i tryb lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych oraz warunki lokalizacji elektrowni wiatrowych w sąsiedztwie istniejącej …

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w 2026 r.

Według szefa resortu klimatu, w 2026 r. rozpocznie się budowa elektrowni atomowej, a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 r. W 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych. Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią - mówił Michał Kurtyka cytowany przez PAP. Dodał też, że ...

Energetyka-Rozproszona

Portal energetyka-rozproszona.pl jest jednym z efektów projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)" współfinansowanego w latach 2019-2022 ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych: Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków …

Elektrownie atomowe. Które kraje produkują ...

Wyhamowanie wzrostu nastąpiło w 1979 r. po awarii w elektrowni Three Mile Island, kiedy doszło do wycieku substancji radioaktywnych. Przez długie lata nie budowano nowych elektrowni atomowych. Zmieniło się to niedawno, w 2023 r. uruchomiono pierwszy od 30 lat reaktor AP1000 w elektrowni Vogtile. W budowie jest jeszcze jeden, zostanie ...

Potężny projekt elektrowni Połaniec dobiegł końca. Ostatnia …

Grupa Enea zakończyła gruntowną modernizację bloku numer 5 w Elektrowni Połaniec. Dzięki wartej ponad 123 miliony złotych inwestycji, zwiększona została do 242 megawatów moc bloku, co przekłada się na wzrost sprawności instalacji i obniżenie emisji tlenku azotu. Modernizacja bloku była ostatnią częścią dużego projektu „Feniks" realizowanego w …

zalety małej elektrowni magazynującej energię

Zalety elektrowni jądrowej – Korzyści i wady energetyki jądrowej. Zalety elektrowni jądrowej, takie jak niezawodność, niska emisja dwutlenku węgla i niskie koszty eksploatacji, czynią ją atrakcyjną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Choć istnieją pewne obawy związane z bezpieczeństwem, nowoczesne technologie ...

57 lat. Projekt elektrowni z czasów Gomułki wciąż czeka na decyzję

W Polsce zidentyfikowano szereg potencjalnych lokalizacji dla elektrowni szczytowo-pompowych, jednak ESP "Młoty" z racji swojego zaawansowania prac jest możliwa do najszybszego oddania do eksploatacji - przekonuje Miłosz Motyka. Inwestycja z barwną historią. Początki sięgają czasów Władysława Gomułki

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Wzrost udziału odnawialnych źródeł oraz rozbudowa sieci pojazdów elektrycznych będą wymuszać stosowanie wydajnych, niezawodnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Zobacz także Farnell Projekty …

Jest umowa projektowa o pierwszej elektrowni …

Dziś w Arkadach Kubickiego w Warszawie podpisano umowę projektową między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel ws. budowy pierwszej elektrowni jądrowej na …

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym

Kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii elektrycznej. W dniu 24 listopada 2020 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa …

PGE szykuje się do remontu elektrowni wodnej Porąbka – Żar

Podczas remontu elektrownia nie zostanie wyłączona z eksploatacji. ... Wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni, w tym: hydrozespoły, transformatory blokowe oraz nastawnia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m. Uruchomiono ją 31 grudnia 1979 r. PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, …

REGULAMIN ROZLICZANIA KOSZTÓW EKSPLOATACJI I …

REGULAMIN ROZLICZANIA KOSZTÓW EKSPLOATACJI I UTRZYMANIA NIERUCHOMOŚCI ORAZ USTALANIA OPŁAT ZA LOKALE ... 14. Rozliczenie za zużytą energię cieplną dokonywane jest w okresach rocznych wg rozdzielnika na poszczególne nieruchomości. Rozliczenie z użytkownikami następuje w okresach do 3 miesięcy po zakończeniu okresu …

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Art. 3 pkt 59a pr. ener. – „magazynowanie energii" to magazynowanie energii elektrycznej lub przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub …

Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym

Obserwując dynamizm przyrostów mocy ze źródeł odnawialnych (OZE) i w perspektywie transformacji energetycznej całego krajowego systemu elektroenergetycznego …

Magazyn energii

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …

Memorandum ZPP w sprawie planów budowy w Polsce elektrowni …

Memorandum ZPP w sprawie planów budowy w Polsce elektrowni atomowej Zapoznaj się z memorandum ZPP w sprawie rozwoju polskiej energetyki atomowej.Dowiedz się: • jak Polacy są nastawieni do budowy elektrowni atomowej, • jakie są najnowsze plany rządu w tej sprawie, • czy tylko administracja ma pomysł na energię atomową, • czy nasi sąsiedzi budują elektrownie …

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie ...

W związku z tym, że przeprowadzenie procesu inwestycyjnego jest objęte właściwością szeregu ustaw z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, ochrony przyrody i in., rekomenduje się ujęcie wszystkich niezbędnych regulacji w jedynym akcie prawnym – ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych.

pierwszy raport Prezesa URE

Magazynowanie energii elektrycznej w magazynach o łącznej mocy zainstalowanej większej niż 10 MW od 3 lipca 2021 r. jest działalnością regulowaną i wymaga …

Aktualizacja projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię ...

AKTUALIZACJA PROJEKTU ZAŁOŻEŃ DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE DLA GMINY MOCHOWO NA LATA 2015-2030 WESTMOR CONSULTING 4 1. Podstawa prawna opracowania Podstawę prawną opracowania aktualizacji projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla …

Wymagania dotyczące rozruchu i eksploatacji obiektów …

W jednostce organizacyjnej posiadającej zezwolenie na rozruch lub eksploatację obiektu jądrowego gromadzenie, segregowanie, przetwarzanie, przemieszczanie i przechowywanie na terenie obiektu oraz przygotowanie do transportu poza teren obiektu jądrowego odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego w toku rozruchu lub eksploatacji obiektu …

Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...

Ustawa nakłada na operatora systemu magazynowania (OSM) obowiązek sporządzenia instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji magazynowej. Tak jak dotychczas …

Nie jeden, a dwa bloki w Elektrowni Dolna Odra przestały produkować energię

Wyłączone jednostki produkowały energię od 1974 roku. Przez 46 lat bloki wyprodukowały łącznie blisko 83 mln MWh energii elektrycznej, która trafiała do ponad 700 tys. gospodarstw domowych. Blok nr 1 od momentu uruchomienia przepracował ponad 292 tys. godzin, a blok nr 2 ponad 247 tys. godzin. Decyzja Zarządu PGE GiEK o wyłączeniu z …

Dziennik Ustaw

INFOR.pl to największy polski portal dla księgowych - Aktualne akty prawne - porady ekspertów - interpretacje - narzędzia. Najdokładniejsze kalkulatory, wskaźniki i stawki, druki, wzory, quizy - informacje prawne i podatkowe. Infor.pl. Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 553

Sejm przyjął kompleksowe regulacje dla magazynów energii

W czwartek 15 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego wprowadzającą kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii …

2023 przełomem w dziedzinie budowy w Polsce elektrowni …

22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała kontrakt pomostowy z firmą Westinghouse. Kontrakt ten ma na celu przygotowanie do budowy elektrowni atomowej w Polsce oraz oszacowanie kosztów projektu. Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma powstać do 2033 roku.

Magazyny energii. Obecne i przyszłe wyzwania prawne

Przeznaczeniem magazynów energii nie będzie jedynie magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania czy sprzedaży po korzystniejszej cenie. …

Polska bliżej elektrowni jądrowej. Zapadły ważne decyzje

Polska podejmuje odważny krok w stronę energetycznej niezależności. Podpisanie wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej to początek nowej ery w krajowej polityce energetycznej. Jakie wyzwania i korzyści przyniesie ten projekt? Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących latach.

Koszty elektrowni: Kompleksowe oszacowanie kosztów budowy elektrowni ...

Te elementy są niezbędne do skutecznej eksploatacji elektrowni. Kolejnym ważnym czynnikiem jest koszt zakupu i instalacji reaktora jądrowego. Reaktor jest sercem elektrowni jądrowej i stanowi znaczącą część kosztów budowy. Należy uwzględnić koszty samego reaktora, a także koszty związane z jego dostawą i instalacją.

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie kompleksowego europejskiego podejścia do magazynowania energii (2019/2189(INI)) P9_TA(2020)0198.

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

UZASADNIENIE do projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji …

do projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych 1. Potrzeba i cel uchwalenia ustawy Magazynowanie energii stanowi kluczowy warunek transformacji energetycznej w kierunku energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii (OZE). Służy ono stabilizacji krajowych systemów energetycznych poprzez …

OCENA RYZYKA EKSPLOATACJI MAŁYCH ELEKTROWNI …

Celem artykułu jest ogólna ocena ryzyka eksploatacji małych elektrowni wodnych dla celów ubezpieczenia. W artykule przedstawiono, na bazie pojęć podstawowych, stan energetyki wodnej. Opisano wybrane parametry ochrony ubezpiecze- niowej, takie jak suma ubezpieczenia, składka, przedmiot i zakres. Słowa kluczowe: małe elektrownie wodne, hydroenergetyka, ubezpieczenia …

Jest kontrakt na projekt elektrowni atomowej w Polsce

Akceptuję regulamin serwisu ... Będą też prowadzone dalsze działania na rzecz zaangażowania polskiego przemysłu do projektu elektrowni atomowej. Przewidziano wyjazdy polskich pracowników do USA w celu doskonalenia kompetencji w zakresie projektowania i eksploatacji reaktorów. Pierwszy reaktor elektrowni atomowej na Pomorzu ma rozpocząć …

Aktualności

14 maja 2021 roku nastąpiło oficjalne przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.

Dyrektor projektu Opole: Polskę stać na elektrownię jądrową

Kierownik projektu w Elektrowni Opole podkreślił, że odnawialne źródła energii nie pokryją zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, nawet przy 20-30 procentowym udziale w miksie energetycznym. Z tego powodu implementacja energii atomowej jest niezbędna i, co najważniejsze, dla kraju opłacalna.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...

prognoz dotyczących rozwoju mocy elektrowni szczytowo-pompowych do 2030 r., prognozy PEP2040 prezentują synergiczne podejście do innych dostępnych analiz, w tym np. najnowszego projektu „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata