Sztukateria
Sztukateria, wskazówki i dobra zabawa!

Pilastry

Czym są pilastry? Znamy już świetne sposoby na udekorowanie całej powierzchni elewacji. Znamy rozwiązania dla zdobienia okien i metody łączenia ze sobą różnych elementów sztukaterii. Do omówienia pozostaje kwestia podniesienia walorów estetycznych naszych drzwi. To również nieodłączna część każdego domu więc nie powinniśmy pomijać jej na etapie wykończeniowym. I tutaj przydadzą się niezastąpione elementy, jakimi są pilastry.

Pilastry

Gdzie montuje się pilastry?

Jako że pilastry służą do dekoracji drzwi, raczej oczywistym faktem jest to, że zakłada się je po obu stronach wejścia do domu. Wyglądają jak płaskie kolumny umieszczone na bokach drzwi, co podnosi ich walory estetyczne, przyciąga wzrok i na pewno jest oryginalnym rozwiązaniem. Najczęściej, aby nie wyglądały nieestetycznie, trzeba połączyć je z głowicą i bazą (wykonanych z tego samego materiału i w tym samym kolorze). Wtedy uzyskujemy harmonijną i spójną całość, która podnosi prestiż budynku i nadaje mu gustownego charakteru. Pilastry są alternatywą, na którą warto się odważyć.

Czy pilastry będą pasować jako ozdoba moich drzwi?

Tego typu dekory najlepiej odnajdują się w stylach pałacowym i klasycznym, ale z każdym dniem ich popularność rośnie, co powoduje wykorzystywanie ich także w nowoczesnych projektach architektonicznych. Są także zupełnie od siebie różne wzory, które odpowiadają różnym stylom. Pilastry można też pomalować na dowolny kolor za użyciem odpowiedniej farby.

 

 

 

Poznaj niesamowite walory sztukaterii.
Sprawdź więcej!