Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Jak działa elektrownia atomowa i czy jest ekologiczna? Fakty

Średnio, typowa elektrownia atomowa o mocy 1000 megawatów, wystarczającej do zaspokojenia potrzeb ponad miliona ludzi, wytwarza zaledwie trzy metry sześcienne zeszklonych odpadów wysokoaktywnych rocznie. Dla porównania elektrownia węglowa o takiej samej mocy produkuje rocznie około 300 000 ton popiołu i ponad 6 milionów ton dwutlenku …

To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …

Magazynowanie energii elektrycznej – przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną .

Elektrownia wodna i jądrowa

Elektrownia wodna Pierwsza na świecie elektrownia wodna powstała w roku 1869. Zbudował ją francuski producent papieru Aristide Berges, którego fabryka znajdowała się w Alpach nad brzegiem strumienia. Produkowała ona prąd elektryczny wykorzystując energię spadku wody. Woda przepływając z wyższego poziomu na niższy poruszała turbiny wodne sprzężone z …

Elektrownia Powiśle – przykład rewitalizacji w duchu …

Początki warszawskiej Elektrowni Powiśle sięgają 1904 roku, kiedy – jako elektrownia miejska – zaczęła dostarczać energię miastu. W kolejnych latach była rozbudowywana, stając się jednocześnie jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. W jaki sposób rewitalizacja w duchu zrównoważonego rozwoju wpłynęła na rozwój …

Elektrownia jądrowa blisko nas – bezpieczeństwo jest priorytetem

To oznacza, że elektrownia jądrowa nie tylko musi spełniać rygorystyczne standardy oraz przepisy polskiego i międzynarodowego prawa, ale też zapewniać bezpieczeństwo jej funkcjonowania poprzez zastosowanie systemów i barier bezpieczeństwa. Niezawodność ich jest bardzo wysoka, a prawdopodobieństwo ich jednoczesnego …

Energia prądów morskich, pływów i falowania

Pierwszą elektrownią wykorzystującą energię pływów była Elektrownia Pływowa Rance w północno-zachodniej Francji powstała w 1966 roku. Z mocą szczytową 250 MW, a średnią 57 MW, pozostawała największą elektrownią tego typu aż do roku 2011. Wtedy to powstała Elektrownia Pływowa na Jeziorze Sihwa w Korei Południowej o mocy maksymalnej …

Magazynowanie energii – jak i po co to robić?

Magazynowanie energii – dlaczego słyszysz o nim coraz częściej? Na jakich zasadach działają magazyny energii? Jak mogą nam pomóc w dekarbonizacji energetyki (rezygnacji z wykorzystania paliw kopalnych)? Ilustracja 1: System łączący elektrownię wiatrową, słoneczną i magazyn energii na Cape Verde. Zdjęcie: Munro89 (licencja CC BY ...

Elektrownia fotowoltaiczna – co to jest i czy się opłaca?

Mikroinstalacja – elektrownia fotowoltaiczna do 50 kW; Mała elektrownia fotowoltaiczna – jest to system mocy od 50 do 500 kW; Duża elektrownia fotowoltaiczna – jest to system o mocy powyżej 500 kW; Zarówno małe jak i duże elektrownie fotowoltaiczne pozwalają zarabiać duże pieniądze, bądź je oszczędzać.

Elektrownia Power-to-X na terenie kopalni. Jest wniosek o koncesję

Innowacyjna elektrownia magazynująca energię. W ramach projektu LEAG zamierza magazynować energię elektryczną pozyskiwaną z farm wiatrowych i fotowoltaicznych i przechowywać ją w dwóch działających równolegle systemach magazynowania. Za wykonanie projektu odpowiadać będzie biuro inżynieryjne Afry, które wsparło LEAG w przygotowaniu …

ZEPAK

Elektrownia Pątnów I. Elektrownia Pątnów I przechodzi od lat sukcesywną rekonstrukcję techniczną i technologiczną. Wynika to z konieczności przystosowania bloków energetycznych o mocy 200 MW do aktualnych wymogów Unii Europejskiej w zakresie emisji gazów i pyłów do atmosfery. Bloki 1,2,5 zostały zmodernizowane pod kątem ...

Czym jest wirtualna elektrownia?

Tradycyjna elektrownia vs. elektrownia wirtualna. Wraz ze zmianami na rynkach energii zmieniają się również nasze elektrownie. I chociaż tradycyjne elektrownie jeszcze niedawno całkowicie dominowały na rynku, dziś …

Jak działa elektrownia wodna i co jest jej przewagą?

Elektrownia wodna wykorzystuje energię płynącej wody do wytwarzania energii elektrycznej. Działa na zasadzie przekształcania energii kinetycznej wody w ruchu na energię mechaniczną wirującej turbiny, a …

Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na …

Pierwsza na świecie zaawansowana elektrownia demonstracyjna do magazynowania energii sprężonym powietrzem o mocy 300 MW/1800 MWh została …

Elektrownia słoneczna czy wiatrowa: które rozwiązanie jest …

Dodatkowo ujemnie na całkowity bilans wytwarzania do konsumowania ma fakt zmieniającego się popytu na energię. Tradycyjna energetyka stoi w opozycji do rozwiązań coraz bardziej powszechnych, takich jak na przykład farmy fotowoltaiczne. To właśnie sprawia, że trzy kluczowe czynniki: finanse (oszczędność), bezpieczeństwo energetyczne naszych domów, miast, oraz …

Największe systemy magazynowania energii elektrycznej

Dzięki intensywnemu rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych jest możliwa pełna integracja systemów wytwarzania, magazynowania i odbioru energii, w celu zwiększenia …

Pewna elektrownia wodna wykorzystuje energię potencjalną ciężkości wody ...

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Pewna elektrownia wodna wykorzystuje energię potencjalną ciężkości wody, której lustro jest na wysokości 150m względem dna k… seba1026 seba1026 31.10.2016 Fizyka Liceum/Technikum rozwiązane • sprawdzone przez eksperta Pewna elektrownia wodna wykorzystuje energię potencjalną ciężkości wody, której …

Elektrownia Konin

Elektrownia Konin, wybudowana w latach pięćdziesiątych XX wieku, jest najstarszą elektrownią w Grupie Kapitałowej ZE PAK SA. Elektrownia jest dostawcą ciepła dla miasta Konina oraz okolic. Moc zainstalowana w Elektrowni wynosi obecnie 100 MWe (2x50 MWe) z wykorzystaniem biomasy jako paliwa podstawowego.

ENERGETYKA TRADYCYJNA

Elektrownia BLACHOWNIA dysponuje mocą zainstalowaną 158 MW i mocą cieplną 174 MWt. Energię elektryczną i cieplną wytwarzają w sumie 3 turbozespoły. Moc elektryczna wyprowadzana jest do systemu energetycznego …

Technologie do magazynowania energii w hydroelektrowniach

1 · Elektrownie szczytowo-pompowe. Elektrownie szczytowo-pompowe (ESP) to najbardziej rozpowszechniona technologia magazynowania energii w hydroelektrowniach. Działają one na …

Jak działa i produkuje prąd elektrownia jądrowa?

Elektrownia jądrowa musi być wyposażona w systemy kontroli, które monitorują pracę reaktora i automatycznie wyłączają go w przypadku wystąpienia awarii lub zagrożenia. Ponadto elektrownia jądrowa musi mieć odpowiednie procedury bezpieczeństwa, w tym plany ewakuacji, aby minimalizować ryzyko związane z katastrofami nuklearnymi.

Elektrownia Powiśle: unikalne połączenie tradycji i innowacji

Elektrownia Powiśle – połączenie nowoczesności i architektonicznej historii w Warszawie. Elektrownia Powiśle w Warszawie rozpoczęła swoja działalność w 1904 roku i zaopatrywała w energię całą stolicę. Po wojnie, w procesie odbudowy miasta po zniszczeniach, część tego obiektu została wyburzona, a elektrownia ostatecznie zakończyła swoją działalność …

Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na …

Największa elektrownia magazynująca energię sprężonym powietrzem na świecie. Pierwsza na świecie zaawansowana elektrownia demonstracyjna do magazynowania energii sprężonym powietrzem o mocy 300 MW/1800 MWh została uruchomiona w Feicheng w prowincji Shandong. Jest to monumentalne osiągnięcie, które może zrewolucjonizować …

elektrownia, Encyklopedia PWN: źródło wiarygodnej i rzetelnej …

elektrownia oddająca na zewnątrz, na potrzeby odbiorców, także duże ilości ciepła nosi nazwę elektrociepłowni.Głównymi wielkościami charakteryzującymi elektrownie są: moc (elektryczna i cieplna) zainstalowana, będąca sumą mocy znamionowych generatorów elektrowni, moc osiągalna — maksymalna moc, którą elektrownia może wytwarzać w sposób ciągły w …

Elektrownia wodna: wykorzystanie energii wody

Elektrownia wodna może być zlokalizowana na rzekach, strumieniach, lub nawet na morzu, wykorzystując prądy pływowe. Jak działa elektrownia wodna? Zasada działania elektrowni wodnej jest dość prosta. Woda zgromadzona w zbiorniku gromadzi potencjalną energię grawitacyjną. Gdy ta woda jest uwolniana i przepływa przez turbinę, energia ...

Elektrownia szczytowo-pompowa. Przegląd technologii i korzyści ...

Co to jest elektrownia szczytowo-pompowa? Elektrownia szczytowo-pompowa jest w istocie jednym z najstarszych sposobów wielkoskalowego magazynowania energii. Działa ona na bardzo prostej zasadzie, wykorzystując dwa zbiorniki wody położone na różnych poziomach. Kiedy woda jest spuszczana z górnego zbiornika do dolnego, energia potencjalna …

Elektrownia w Bełchatowie

Elektrownia jest bowiem wytwórcą blisko 20 proc. energii elektrycznej w naszym kraju, dostarczając energię elektryczną do ponad 11 mln gospodarstw domowych!

Rodzaje magazynów energii – jakie wyróżniamy? | enerad.pl

Wyróżnia się zatem: Mechaniczne magazyny energii - ten rodzaj magazynów energii elektrycznej obejmuje wspomniane już wcześniej elektrownie szczytowo-pompowe, …

Technologie magazynowania energii

Na przykład tradycyjna elektrownia szczytowo-pompowa jest tańsza niż innowacyjne magazyny wodorowe, ale nie zawsze istnieją odpowiednie warunki do jej …

Jak działa elektrownia wodna i ile prądu wytwarza?

Elektrownia wodna bazuje na bardzo prostym mechanizmie. Wykorzystuje energię ruchu wody, aby poruszać turbinę, która z kolei jest połączona z generatorem prądu elektrycznego. Aby zrozumieć, jak to działa, musimy przyjrzeć się bliżej poszczególnym krokom tego procesu. Głównym elementem elektrowni wodnej jest tama. To właśnie ona pozwala …

ENERGETYKA TRADYCYJNA

Istotnym krokiem w rozwoju elektroenergetyki było wybudowanie na początku XX w. kilku większych elektrowni miejskich o mocy kilku MW, dostarczających energię elektryczną do oświetlenia domów, ulic, a następnie dla potrzeb przemysłu i transportu miejskiego. Przykładem może być El. Powiśle wybudowana w 1904 r. w Warszawie o mocy 2 ...

Elektrownia wodna i energia wodna

– Elektrownia szczytowo-pompowa: Elektrownie wodne szczytowo-pompowe wykorzystują dwa zbiorniki do przechowywania wody, która jest pompowana w górę z niższego zbiornika, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niskie. Gdy zapotrzebowanie jest wysokie, woda jest uwalniana z powrotem do dolnego zbiornika przez turbiny. Elektrownie …

Elektrownia cieplna

Elektrownia cieplna (konwencjonalna lub jądrowa) – zespół urządzeń produkujący energię elektryczną wykorzystując do tego celu szereg przemian energetycznych, wśród których istotne znaczenie odgrywa ciepło. Energia cieplna pochodzi zwykle ze spalania paliwa w kotle parowym.Służy ona do podgrzania i odparowania wody oraz przegrzania pary wodnej.

Elektrownia geotermalna: Zasada działania i zastosowanie

Turbiny: Mechanizmy, które zamieniają energię termiczną na energię mechaniczną. Generator: Urządzenie, które przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Podstawowa zasada działania elektrowni geotermalnej polega na wprowadzeniu gorącej wody lub pary wodnej z głębi Ziemi do turbiny, która w wyniku tego ruchu napędza …