Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
[Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu ...
16. - [Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu] - Prawo energetyczne. Pełna treść . Dziennik Ustaw. Dz.U.2024.266 t.j. Akt obowiązujący . Wersja od: 24 sierpnia 2024 r. do: 18 czerwca 2025 r. Art. 16. [Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu] 1. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub …
Nowelizacja Prawa energetycznego z 7 września 2023 r.
Dotychczas linia bezpośrednia była rozwiązaniem jedynie dla odbiorców energii trwale odłączonych od Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). W praktyce uniemożliwiało to więc skorzystanie z takiego rozwiązania. Od 7 września br. linia bezpośrednia będzie rozwiązaniem dostępnym również dla tych, którzy do KSE są i będą nadal ...
Globalne uwarunkowania funkcjonowania systemu energetycznego …
Producenci mogą sprzedawać wytworzoną przez siebie energię elektryczną, wykorzystując trzy różne sposoby: w kontraktach dwustronnych, w transakcjach . Globalne uwarunkowania funkcjonowania systemu energetycznego 115 giełdowych oraz w transakcjach na rynku bilansującym. Termin „rynek bilansu - jący" oznacza rynek energii, na którym operator systemu …
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego …
Aby zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych, konieczne są dwie rzeczy: inwestycje w istniejące i nowe technologie w zakresie energii odnawialnej, aby zwiększyć produkcję (i …
World Energy Outlook 2019
zaniechanie - które je wywołują oraz współzależności pomiędzy różnymi częściami systemu energetycznego. Zrozumienie naszych scenariuszy . Scenariusz Bieżących Polityk (Current Policies Scenario) pokazuje co się stanie, jeśli świat będzie podążać obecną ścieżką, bez żadnych dodatkowych zmian w politykach. W tym
Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego
tezę, że o bezpieczeństwie energetycznym i efektywności ekonomicznej systemu energetycznego XXI w. zdecyduje przede wszystkim jego elastyczność. Rozumiemy ją jako zdolność do szybkiego reagowania na wahające się zapotrze- bowanie na energię elektryczną w warunkach zmiennej podaży. Szybki rozwój technologii energetycznych wywiera presję na zmiany i daje niemal …
Integracja systemowa technologii akumulacji energii elektrycznej
W artykule dokonano ogólnego omówienia najważniejszych zagadnień związanych wdrażaniem do systemu energetycznego technologii magazynowania energii elektrycznej, w tym przeglądu dostępnych i nowych koncepcji rozwiązań technologicznych. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi złożoności problematyki magazynowania energii elektrycznej we współczesnych …
NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego
Za pomocą danych liczbowych Symulator Polskiego Systemu Energetycznego pokazuje, jaki stopień bezemisyjności przyniesie zastosowanie różnych systemów energetycznych w różnych konfiguracjach. Narzędzie ma też umożliwić podmiotom gospodarczym, prosumentom, środowisku badawczemu oraz jednostkom samorządów …
Jessica WLKP Wytyczne sporządzania i wzór audytu energetycznego
sprawności systemu, zużycie energii końcowej, procent oszczędności energii końcowej, zapotrzebowanie na energię pierwotną, koszty eksploatacyjne, planowane koszty inwestycyjne, ESEER źródła chłodu, działania ograniczające zyski ciepła; 2.4 „Część III – zastosowanie odnawialnych źródeł energii i wysokosprawnej
World Energy Outlook 2023
World Energy Outlook 2023 to dogłębna analiza i strategiczny wgląd we wszystkie aspekty globalnego systemu energetycznego. W kontekście napięć geopolitycznych i niestabilnych rynków energii, tegoroczny raport …
Planowanie pracy systemu
Podstawą zapewnienia bezpiecznej i efektywnej ekonomicznie pracy systemu elektroenergetycznego jest odpowiednie planowanie jego pracy w różnych horyzontach czasowych. Priorytetem jest pokrycie zapotrzebowania odbiorców na moc i energię elektryczną, uwzględniając uwarunkowania pracy sieci i jednostek wytwórczych oraz wymagania …
Symulator Polskiego Systemu Energetycznego gotowy
Symulator Polskiego Systemu Energetycznego ma być narzędziem wskazującym kierunek rozwoju transformacji sektora energetycznego z uwzględnieniem ciepłownictwa, transportu i energetyki. Nowa aplikacja ma uwzględniać główne technologie w zakresie produkcji, odbioru i magazynowania energii, a także właściwe proporcje pomiędzy …
Teksty przyjęte
C. mając na uwadze, że w sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej z 2020 r. wskazano, iż zapotrzebowanie na energię w UE zmniejsza się w ujęciu ogólnym, ale wzrasta w niektórych sektorach takich jak transport oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT); D. mając na uwadze, że około 40 % całkowitego zużycia energii w UE przypada na …
"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak funkcjonuje i jak …
Odpowiedzialność za funkcjonowanie polskiego systemu energetycznego spoczywa na rządowych organach, takich jak Ministerstwo Energii czy Urząd Regulacji Energetyki, oraz na spółkach energetycznych, przede wszystkim na Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE). Te podmioty działają na różnych poziomach, aby wspólnie dbać …
Symulacja energetyczna i ocena standardu energetycznego budynków …
Modelowanie zapotrzebowania na energię użyteczną do ogrzewania i chłodzenia dla budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej z dowolnym krokiem czasowym i dla dowolnego przedziału czasu na dowolnym etapie projektowania ; Określanie zapotrzebowania na energię dla systemów dostawy energii do budynku na podstawie zapotrzebowania na energię użytkową; …
Analiza trendów cen energii wraz z prognozą do 2030 r
Nadchodząca dekada w Polsce to okres systematycznie rosnących kosztów zaopatrzenia odbiorców w energię elektryczną. Wyniki raportu wskazują na to, że w latach 2021-2030 należy …
Energia pierwotna budynku: obliczanie rocznego …
Im mniejsze jest roczne zapotrzebowanie na energię użytkową, tym mniejsze są koszty eksploatacyjne i mniejszy wpływ na środowisko. Obliczanie rocznego zapotrzebowania na energię użytkową. Aby obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię użytkową, konieczne jest uwzględnienie kilku czynników. Przede wszystkim, należy określić ...
Nowe strategie unijne dotyczące integracji systemów …
Działania na rzecz tworzenia systemu energetycznego o obiegu zamkniętym. Zgodnie z założeniami, osiągnięcie ww. celu jest możliwe poprzez oparcie się przede …
Art. 9c.
Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej polegającej na przesyłaniu energii elektrycznej, może dokonywać odsprzedaży nadwyżek energii elektrycznej zakupionej w celu, o którym mowa w ust. 2 pkt 11, wynikających ze zmiany zapotrzebowania na tę energię, pod warunkiem dokonywania tej odsprzedaży na …
Audyt – obliczanie Uoze po modernizacji dla dwóch źródeł ciepła
Audyt – obliczanie Uoze po modernizacji systemu ogrzewania dla węzła cieplnego i pompy ciepła. Ogólny wzór, pozwalający wykonać obliczenia w audycie energetycznym i remontowym wskaźnika Uoze został podany w rozp. MIiR z lutego 2015 r. dotyczącego świadectw energetycznych i jest następujący: U oze = [(Q k,H,oze + Q k,W,oze + …
Potencjał inwestycyjny w technologii OZE w …
27.03.2023 Potencjał inwestycyjny w technologii OZE w kontekście planów modernizacji krajowego systemu energetycznego. W listopadzie 2022 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (dalej „PSE") opublikowały plan …
SYSTEM ENERGETYCZNY CZŁOWIEKA – FAKTY I MITY
W obliczu różnych interpretacji dotyczących systemu energetycznego czakr i spekulacji na ten temat, warto iść po odpowiedź do Źródła Wszystkiego Co Jest. Co to są czakry? Centra energetyczne, które mogą być rozumiane jako poziomy świadomości. Stan i sposób działania tych struktur energetycznych jest informacją zwrotną o istniejących uwarunkowaniach (duchowych, …
Zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego
Parametr ten uwzględnia energię końcową, a także niezbędne nakłady pierwotnej energii nieodnawialnej, która musi być zapewniona w celu doprowadzenia danego nośnika energii do granicy budynku. Obecna polityka dotycząca zapotrzebowania energetycznego dąży do maksymalnego ograniczenia zapotrzebowania obiektów na energię pierwotną.
Elektrownia Solina – Energetyka wodna i elektrownie w Polsce …
Wraz z rozwojem technologii i rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię, elektrownie wodne, takie jak ta w Solinie, stają się jeszcze ważniejsze w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej Polski. Kluczowe wnioski: Elektrownia Solina to jedna z największych i najważniejszych elektrowni wodnych w Polsce, zlokalizowana …
Polski system elektroenergetyczny a dyskusja o nowej …
Europejski system energetyczny znajduje się w fazie transformacji, której źródłami są postęp technologiczny, zmieniające się modele biznesowe i dążenie do zmniejszenia emisji CO2. …
Nowe możliwości zarabiania na bilansowaniu systemu energetycznego
Rozporządzenie wprowadza definicję „aktywnego uczestnictwa w bilansowaniu systemu" rozumianego jako „składanie operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego ofert bilansujących oraz świadczenie usług systemowych w granicach i na zasadach określonych w warunkach dotyczących bilansowania, o których mowa w art. 18 rozporządzenia Komisji …
Cyfryzacja systemu energetycznego: ekologiczny, odporny, …
Transformacja cyfrowa pomaga w dekarbonizacji naszych dostaw energii, rozwiązując problem naszej zależności od paliw kopalnych i promując przyjęcie i integrację odnawialnych źródeł …
Przełom na drodze do pozyskiwania i finansowania zielonej energii
1 · Przełom na drodze do pozyskiwania i finansowania zielonej energii. Coraz mocniej odczuwalne zmiany środowiska, rosnące ceny pracy i energii oraz presja świadomości …
Energia pomocnicza w raporcie świadectwa energetycznego
Energia pomocnicza w raporcie świadectwa energetycznego Wprowadzenie nowej metodologii, podanej w rozporządzeniu MIiR 3 czerwca 2014 r., dotyczącej obliczania świadectw charakterystyki energetycznej, zmieniło sposób uwzględniania energii pomocniczej w raporcie świadectwa energetycznego. Kwestia energii pomocniczej była szeroko dyskutowana …