Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Samochody wodorowe – co warto o nich wiedzieć?
Jak działa samochód wodorowy? Samochody wodorowe wykorzystują znany od dawna proces odwróconej elektrolizy. Ich kluczowym komponentem są wodorowe ogniwa …
Rurą, tirem czy zamrożony? Jak transportować wodór
Wodór jest nośnikiem energii o wszechstronnym zastosowaniu, który posłuży do transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej w wielu branżach. Już teraz jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym i rafineryjnym. Pierwsze wdrożenia spotkamy również m . w przemyśle metalurgicznym, energetycznym, szklarskim czy cementowym. Transport. …
Jak daleko dojedziesz samochodem na wodór ...
Wodór na stacjach w Austrii nie jest specjalnie dotowany i należy do najdroższych na świecie. Na stacjach OMV płaciliśmy 23,99 euro/kg, czyli ponad 105 zł/kg w chwili zakupu. Z kolei w Polsce mamy jedne z najniższych cen w Europie. Wodór na stacjach Neso kosztuje 69 zł/kg. Z naszych informacji wynika, że spółka nie jest dziś w ...
Sposoby przechowywania wodoru – przegląd cz.1
Sprężane zbiorniki na wodór i stosy ogniw paliwowych kosztują obecnie około 12 Euro/kWh i 90 Euro/kW, odpowiednio. Dlatego pojazdy wodorowe są tańszą z tych dwóch opcji. Centre of …
Samochody wodorowe: jak działają i jakie było pierwsze auto wodorowe?
Samochody wodorowe, zasilane ogniwami paliwowymi, to pojazdy zeroemisyjne. Jedynym produktem ubocznym, który towarzyszy przetwarzaniu wodoru w prąd, jest para wodna – czyściej nie da się pojechać. Oczywiście, można podnieść, że w procesie produkcji wodoru wykorzystywana jest energia elektryczna, ale ta przecież może pochodzić z …
Samochody wodorowe czy elektryczne?
Samochody elektryczne przechowują energię w akumulatorze, podczas gdy samochody wodorowe używają zbiornika z wodorem, który reaguje z tlenem w ogniwach paliwowych. Elektryczne pojazdy mogą korzystać z energii …
Samochody wodorowe – jak działają i dlaczego mogą …
Samochód na wodór w praktyce oznacza najczęściej samochód elektryczny z ogniwami paliwowymi. Choć rynkowi liderzy tacy jak Toyota pracują również nad zastosowaniem wodoru jako paliwa dla silników tłokowych, …
Paliwo wodorowe
Jak powstaje paliwo wodorowe? Wodór wykorzystywany na szeroką skalę np. w przemyśle nie nadaje się do zastosowania w samochodach typu FCEV i nie posiada dobrych właściwości energetycznych. Wodór jako paliwo samochodowe powstaje w wyniku odpowiedniego przetworzenia, na przykład w procesie elektrolizy wody. Polega ona na …
Jak działa silnik wodorowy?
Ponieważ wodór jest gazem, jest magazynowany w zbiorniku o ciśnieniu 700 barów. Jest to od 350 do 280 razy wyższe niż normalne ciśnienie w oponach samochodowych. (2 do 2,5 bara). Chociaż istnieją również samochody, które przechowują wodór w postaci płynnej w bardzo niskich temperaturach, jak pokazano poniżej.
Rower wodorowy
Groclin: rowery na wodór do sześciu krajów. Rowery wodorowe, które mają być wprowadzane przez Groclin, nie są produktem polskiej spółki – to pojazdy szwajcarskiej firmy HydroRide Europe, która na stronie internetowej pokazuje trzy swoje modele działające w technologii wodorowej, pod marką Hyryd. Ten, który widzicie na zdjęciu otwarciowym to Hyryd …
Paliwo wodorowe: Jak działa wodór i czy ta technologia ma sens?
Paliwo wodorowe, wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe, staje się istotnym graczem w kształtowaniu polityki energetycznej, zwłaszcza w perspektywie dekarbonizacji sektora transportu. Wraz z rozwojem technologii wodorowych, samochody na wodór zyskują na popularności, stając się symbolem wykorzystania wodoru w przemyśle motoryzacyjnym ...
Stacje wodorowe w Polsce. Mapa i lista
Poniżej znajduje się lista najważniejszych miast i obszarów, w których powstały stacje wodorowe w Polsce: Warszawa: Pierwsza stacja, zlokalizowana na Ursynowie, była kluczowym punktem wyjścia do ekspansji krajowej. Gdańsk: Stacja zlokalizowana w pobliżu portu, ułatwiająca zaopatrzenie pojazdów wodorowych na północy kraju. Kraków: Stacja na obrzeżach miasta, …
Samochody wodorowe: czym są, jak działają i ile kosztują?
Ze względu na wysokie ciśnienia, w których magazynowany jest wodór, zbiornik jest niezbędnym elementem pojazdu. Obecnie zbiorniki do przechowywania wodoru produkowane są z …
Napęd wodorowy: przełom w technologiach pojazdów
Napęd wodorowy to rewolucyjna technologia, która może odmienić przyszłość motoryzacji. Wodorowe pojazdy elektryczne, wykorzystujące wodór jako źródło energii, stają się coraz bardziej popularne, a wielu producentów samochodów inwestuje w rozwój tej ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych napędów spalinowych. W tym artykule przyjrzymy się, jak napęd …
Samochody wodorowe – jak działają i dlaczego mogą …
Samochód na wodór w praktyce oznacza najczęściej samochód elektryczny z ogniwami paliwowymi. Choć rynkowi liderzy tacy jak Toyota pracują również nad zastosowaniem wodoru jako paliwa dla silników tłokowych, technologia wodorowa, o której mówimy w kontekście samochodów jeżdżących już po drogach, wykorzystuje silnik elektryczny i ogniwa paliwowe.
Samochody wodorowe – co warto o nich wiedzieć?
Jak działa samochód wodorowy? Samochody wodorowe wykorzystują znany od dawna proces odwróconej elektrolizy. Ich kluczowym komponentem są wodorowe ogniwa paliwowe, które przekształcają wodór i tlen w energię elektryczną. Reakcja opiera się na połączeniu jonów wodoru w anodzie z tlenem w katodzie. W jej efekcie uzyskujemy ...
Samochód wodorowy – jak działa?
Samochód wodorowy działa w stosunkowo prosty sposób. Wodór, który jest doprowadzany z zewnętrznego źródła – stacji tankowania – wędruje do zbiornika. Stamtąd wodór dostarczany jest już do samego ogniwa …
Ochrona zbiorników wodoru w samochodzie
W pojazdach z napędem wodorowym prąd jest generowany na bieżąco przez ogniwo paliwowe, wykorzystujące wodór zgromadzony w zbiorniku. Pojazdy tego typu działają praktycznie jak mobilne elektrownie, gdzie wodór …
Zbiorniki na wodór w samochodach
Podobnie jak samochody elektryczne, pojazdy napędzane wodorem aktualnie dotykają problemy związane z ograniczonym zasięgiem. Innowacyjne zbiorniki wodorowe mogą być technologią, która sprawi, że pojazdy zasilane tym ekologicznym paliwem będą w stanie pokonywać znaczne odległości. Potencjał drzemiący w tym źródle napędu ...
Samochody wodorowe, Alternatywa czy ciekawostka?
Samochody wodorowe to jedna z alternatyw dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. Wykorzystują one ogniwa paliwowe, które przetwarzają wodór na energię elektryczną, napędzając silnik. Proces ten jest nie tylko …
Samochody na wodór, czyli przyszłość napędu samochodowego?
Samochody na wodór stają się coraz bardziej interesującą alternatywą dla aut z silnikami spalinowymi. Jak działa wodorowe auto? Czy ma sens i jest wyborem uzasadnionym ekonomicznie? Czy to właśnie na pojazdach napędzanych wodorem oprze się przyszłość motoryzacji? Odpowiedzi na większość z tych pytań znamy już dziś, lecz ...
Sposoby przechowywania wodoru – przegląd cz.1
Pojazdy wodorowe mogą być tankowane w czasie krótszym niż 10 minut, co stanowi znaczącą zaletę, zwłaszcza dla zastosowań o wysokim stopniu wykorzystania. Waga jest również znacznie niższa, wynosząca około 550 Wh/kg w porównaniu do 150 Wh/kg dla baterii [51]. Te zalety są jednymi z głównych powodów, dla których wodór i ogniwa paliwowe są interesujące dla …
Samochody wodorowe – historia i potencjał rynku
Historia rozwoju samochodów na wodór zaczyna się w XIX wieku, kiedy to wodór był uważany za paliwo przyszłości. Jednym z pierwszych wynalazców, którzy skonstruowali samochód na wodór, był François Isaac de Rivaz, który zaprojektował pojazd napędzany wodorem w 1807 roku. W XX wieku, z powodu postępującej urbanizacji, rosnącego zapotrzebowania na energię i …
Samochody napędzane wodorem
Praca tych pierwszych odbywa się w temp. ok. 600 stopni Celsjusza. Można w nich wykorzystywać wodór o niskiej czystości jak również niektóre węglowodory jak metan. Inną zaletą jest ich wysoka wydajność. Niestety największą wadą jest duża bezwładność czasowa ogniwa, nie można go uruchomić błyskawicznie przez co nie stosuje ...
Samochód na wodór – jak działa, ile pali i gdzie go …
W pierwszej kolejności odbywa się pobór paliwa ze zbiornika. Następnie wodór trafia do układu napędowego przez katalizator, który pozwala …
Jak inwestować w wodór? Akcje spółek wodorowych i ETF …
Jak powstaje wodór? Szacuje się, ... Samochody wodorowe. Samochody napędzane paliwem wodorowym są jednym z konkurentów dla samochodów zasilanych bateriami BEV (tj. typowe elektryki). Pojazdy zasilane wodorem mają z reguły większy zasięg oraz dobrze radzą sobie w niskich temperaturach. Obecnie samochody z napędem wodorowym działają na …
Samochód na wodór. Jak działa?
Jest to możliwe dzięki obecności odpowiednich katalizatorów i specjalnej membrany, rozdzielającej wodór i tlen. Membrana ta nie przepuszcza atomów wodoru, ale przepuszcza ich pozbawione elektronów jądra – dodatnio …
Napęd wodorowy. Wszystko, co warto wiedzieć o ...
Systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z tej strony internetowej (web scraping), jak również eksploracja tekstu i danych (TDM) (w tym pobieranie i eksploracyjna analiza danych ...
Autobusy wodorowe w miastach – jak działa autobus wodorowy?
Podobnie jak w przypadku autobusów BEV, dużym walorem autobusów na wodór jest niski poziom hałasu w trakcie jazdy i postoju. Wbrew pozorom, dyskomfort jaki odczuwamy przy nasilonym hałasie wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu, ale i całego organizmu – zarówno pod kątem fizjologicznym, jak i zdrowia …