Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Podłączenie elektrowni na balkonie: Co musisz wiedzieć.

Podczas planowania elektrowni balkonowej pierwszą kwestią, na której należy się skupić, jest to, ile energii elektrycznej stale zużywasz. Z reguły energia, którą wytworzysz za pomocą elektrowni balkonowej, jest zużywana w stosunku 1:1. Wytworzony prąd, który nie jest zużywany natychmiast, jest tracony bez magazynowania.

Elektrownie wodne – jak działają? | Lepiej TAURON

W okresach, gdy jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej ceny są bardzo niskie, woda jest zasysana przy pomocy pompo-turbiny z dolnego zbiornika do górnego, a następnie w okresach gdy jest wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną i jest ona droga, woda jest przepompowywana z górnego zbiornika do dolnego. Praca elektrowni …

Prawda o elektrowniach wiatrowych – rozwiewamy …

Taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna, bo częstotliwość pracy łopat wirnika jest zwykle niższa niż 2 Hz. Ciekawostki o elektrowniach wiatrowych . Mało znane ciekawostki o energii wiatrowej …

Niższy VAT na energię. Chodzi tylko o dostawę, czy też o …

Przedstawiona w czwartek przez rząd tzw. tarcza antyinflacja zakłada m. in. obniżkę podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. z obecnego 23 proc. Obniża ma wejść w życie 1 ...

Czy darowizna od siostry jest zwolniona z podatku?

Czym jest darowizna . Darowizna to umowa w której darczyńca zobowiązuje się do świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Powinna być ona zawarta w formie aktu notarialnego. Jednaka zgodnie z Art. 890 Kodeksu cywilnego, darowizna bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało …

Energia jądrowa: najwięksi producenci na świecie – ranking

Drugi na świecie producent wytwarza o ponad połowę mniej elektryczności od lidera, ale zapewnia mu to pokrycie ponad 70% zapotrzebowania krajowego. To jednak spadek, jeszcze w 2015 r. udział elektrowni atomowych w tym torcie wynosił ponad 75%. Wynika to z polityki rządowej zakładającej zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w …

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Przydomowa elektrownia wiatrowa – co to jest i z czego się składa? Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń, które wytwarzają i magazynują energię elektryczną na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Jej budowa nie jest skomplikowana – ani techniczne, ani prawnie. W skład przydomowej …

Przedawnienie roszczeń za energię elektryczną

Teraz łatwiej obliczymy, kiedy roszczenie jest przedawnione. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 118 kodeksu cywilnego koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata. W przypadku sprzedaży energii elektrycznej termin nie jest krótszy niż 2 lata. Stąd ...

Elektrownia atomowa jest w Polsce. Czy jest nam …

Wybuch wojny w 2022 roku przywrócił do dyskusji temat naszego bezpieczeństwa energetycznego. Przez długi czas było ono oparte o rosyjskie surowce energetyczne. Jednak w kluczowym dla funkcjonowania …

Polska energetyka jądrowa. Czy elektrownie jądrowe są …

Dużo łatwiej jest obiecać wyborcom budowę elektrowni jądrowej (nie wspominając przy tym, że jedna elektrownia zaspokoi jedynie 5 proc. naszego zapotrzebowania na energię elektryczną), niż mówić o dywersyfikacji źródeł energii, systemach rozproszonych, elastycznej sieci przesyłowej czy oszczędzaniu energii, które mogłyby realnie rozwiązać problemy polskiej energetyki w ...

Zobacz także

Dla odbiorców w gospodarstwach domowych tylko umowy kompleksowe. Nowelizacja wprowadza obowiązek zawierania od lutego 2024 r. wyłącznie umów …

W 2025 od podatku odliczysz magazyn energii. Jest

Jest to ulgą podatkowa, dzięki której można odliczyć wydatki m na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację budynku. W ramach ulgi przysługuje limit odliczenia - 53 …

Ulga na powrót – kto i jak może skorzystać ze ...

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa ulga podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych – tzw. ulga na powrót (zwana też „PIT-0 ulga na powrót"). Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, w ramach tej ulgi, przez cztery lata od powrotu do kraju mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego i nie płacić PIT.

Wady i zalety elektrowni atomowej: sprawdź, czy energia nuklearna jest ...

Zaletami elektrowni atomowej są: brak emisji gazów cieplarnianych, stabilniejsze dostawy energii i niskie koszty produkcji prądu. Do wad elektrowni jądrowej można zaliczyć: koszty inwestycji, długi proces budowy, konieczność składowania niebezpiecznych odpadów, a także tragiczne skutki w przypadku awarii. Bezpieczeństwo energetyczne w kraju …

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii pozwalają na zmagazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej w ciągu dnia i jej wykorzystanie w godzinach wieczornych lub nocnych, kiedy zapotrzebowanie na energię jest większe. Bez magazynu energii, nadwyżki energii mogą być sprzedawane do sieci energetycznej po niższych stawkach, co nie zawsze jest korzystne …

Ulga PIT-0. Kiedy pracujący senior nie zapłaci podatku?

Ulga PIT-0 polega na zwolnieniu od podatku przychodów z pracy na etacie, z umowy-zlecenia lub z pozarolniczej działalności gospodarczej. Osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury ...

Koncesja na magazynowanie energii. Wymogi i znaczenie.

Zgodnie z art. 3 pkt 59 pr. ener. – „magazynowanie energii elektrycznej" to odroczenie, w systemie elektroenergetycznym, końcowego zużycia energii elektrycznej lub …

Elektrociepłownia Wrocław – Wikipedia, wolna encyklopedia

Po II wojnie światowej przystąpiono do szybkiej odbudowy Elektrociepłowni Wrocław. W lipcu 1945 nadzór nad obiektem przejął Zarząd Miejski. W 1946 zaczęła się odbudowa właściwa. W pierwszej kolejności dokonano naprawy uszkodzonego komina nr 1 o wysokości 76 m, następnie odbudowano od fundamentów komin nr 2 o wysokości 83 m, a w 1947 komin nr 3 o wysokości …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Energia jądrowa: Czy elektrownia atomowa jest bezpieczna

Niezrozumiałe są twierdzenia, że nie ma alternatywy dla atomu. Polska jest jak dziurawe wiadro energetyczne. Zużywamy ponad trzy razy więcej energii na jednostkę produkcji niż w krajach starej unijnej "15". To oznacza, że na jedną wyprodukowaną szklankę potrzebujemy przeciętnie trzy razy więcej energii niż Niemcy czy Francuzi.

Czy instalacja fotowoltaiczna to urządzenie infrastrukturalne? Jak ...

Natomiast celem decyzji o warunkach zabudowy, jako aktu stosowania prawa, jest przesądzenie, na podstawie obowiązujących na danym terenie przepisów planistycznych, o zgodności zamierzonej inwestycji z tymi przepisami (patrz: uzasadnienie postanowienia składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 lipca 2005 r., II OPS 3/05, ONSAiwsa …

„Zawierać umowę na trzy lata" czy „na okres trzech lat"?

Według Nowego słownika poprawnej polszczyzny (red. A. Markowski, 2002) użycie wyrażenia „na okres roku" dopuszczalne jest w języku urzędowym, jednak i w tym wypadku za poprawniejszą konstrukcję uznaje się „na rok". Zatem lepiej powiedzieć: „Zawierać umowę na trzy lata" niż: „Zawierać umowę na okres trzech lat".

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję i zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię. Oznacza to, że zużycie wyprodukowanej energii …

Elektrownia atomowa – korzyści i kontrowersje

Elektrownia atomowa jest jednym z wydajnych źródeł i ma niewielki wpływ na środowisko naturalne. Takie elektrownie są znane od dekad i zapewniają stabilność energetyczną wielu państwom. Nadal jednak w niektórych budzą się ponure skojarzenia z nimi związane. Czy słusznie? Przekonaj się, co sprawia, że nowoczesne elektrownie jądrowe można uznać za …

Fotowoltaika o mocy do 150 kW bez pozwolenia. Sejm ...

W Polsce jeszcze łatwiej będzie można budować małe instalacje fotowoltaiczne. W sytuacji gdy duzi inwestorzy dostają odmowy przyłączenia do sieci, a niektórzy protestują przeciwko budowie wielohektarowych pól fotowoltaiki, Sejm zdecydował, że będzie można budować instalacje o mocy do 150 kW bez pozwolenia.