Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

POTENCJaŁ MaŁYCH ELEKTROWNI WODNYCH Na ŚWIECIE …

świecie. Według danych WSHPDR 2013 światowy potencjał małych elektrowni wodnych wynosi w przybliżeniu 173 GW. Wykorzystywany jest on jednak tylko w 43%, gdyż moc za-instalowana małych elektrowni wodnych o wymienionej mocy do 10 MW wynosi na świecie około 75 GW. Na rusunku 1 przedstawiono światowy potencjał zasobów małej energetyki

Infrastruktura energetyczna w UE

Ta mapa przedstawia wybrane projekty infrastruktury energetycznej w całej UE. Łączą one ze sobą poszczególne regiony, przyczyniając się w ten sposób do szybszego przejścia UE na czystą energię.

Kompensacja mocy biernej generatorów indukcyjnych w małych ...

W artykule przedstawiono zagadnienia kompensacji mocy biernej w małych elektrowniach wodnych z generatorem indukcyjnym. Omówiono kompensację kondensatorową oraz zaproponowano zastąpienie jej ...

Wytwarzanie energii z elektrowni wodnych – potencjał energetyki …

energia elektryczna z elektrowni wodnych jest generowana w sposób ciągły, zdolność do pokrycia obciążenia podstawowego, brak emisji CO 2 w trakcie eksploatacji, elektrownie wodne są zintegrowane z systemem ochrony przeciwpowodziowej, spiętrzone rzeki są lepiej żeglowne, korzyści finansowe dla gmin i powiatów, wsparcie dla ...

Elektrownie i elektrociepłownie w Polsce (baza danych)

Zatrudnienie w górnictwie węgla kam. Zapasy węgla kamiennego; Cena polskiego węgla kam. dla energetyki (PSCMI 1) Cena polskiego węgla kam. dla ciepłownictwa (PSCMI 2) Kopalnie węgla kam. i brun. (baza danych) Emisje. Emisje przemysłowe w Polsce (baza danych) Gospodarka wodna elektrowni i kopalni (baza danych) Kopalnie węgla kam. i …

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w …

Elektrownie zawodowe. W sierpniu 2024 r. elektrownie zawodowe zanotowały minimalny spadek produkcji energii elektrycznej o 1,52% w odniesieniu do sierpnia 2023 r. Największy spadek dotyczył elektrowni …

SEKTOR MAŁEJ HYDROENERGETYKI W POLSCE FAKTY, …

Łączna moc zainstalowana w polskich elektrowniach wodnych wynosiła 988,38 MW, z czego 294,75 przypadało na małe elektrownie wodne. W 2016 roku energia (odnawialna) wytworzona …

Mapa potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych już …

Zawierająca 6 tysięcy obiektów mapa RESTOR Hydro w Polsce jest fragmentem większej bazy danych obejmującej potencjalne lokalizacje mikro i małych elektrowni wodnych w całej Europie. Na mapie obejmującej obszar kontynentu zebrano dane o ponad 50 tysiącach obiektów piętrzących i wykorzystujących w przeszłości energię wody, które potencjalnie nadają się do …

Rodzaje elektrowni i ich szczegółowe działanie

Elektrownie przekształcają energię pierwotną w energię elektryczną w drodze różnych procesów. W zależności od źródła energii wyróżnia się różne rodzaje elektrowni, takie jak elektrownie cieplne, słoneczne, wodne i wiatrowe. Elektrownie jądrowe, choć wydajne, stwarzają wyzwania związane z gospodarką odpadami. Przyszłość energii skupia się na czystych …

Infrastruktura energetyczna w UE

Zobacz wszystkie projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania na interaktywnej mapie PCI. Ta mapa przedstawia wybrane projekty infrastruktury energetycznej w całej UE. …

Mała energetyka wodna i unijny Zielony Ład

W 27 państwach członkowskich UE około 25 000 małych elektrowni wodnych, tj. elektrowni o mocy zainstalowa-nej poniżej 10 MW, dostarcza co roku energię elektryczną z źródeł odnawialnych 13 milionom gospodarstw domo-wych i przyczynia się …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Wykorzystanie technologii magazynowania energii do uniezależnienia dostaw ciepła (np. z elektrociepłowni, elektrowni cieplnych) i zapotrzebowania (np. do ogrzewania i chłodzenia …

Elektrownie w Polsce

Elektrownie wodne i alternatywne źródła mają wyraźnie mniejsze znaczenie dla produkcji energii elektrycznej. Taki rozkład produkcji wynika z uwarunkowań surowcowych i …

Elektrownia wodna

W 1920 roku około 40% energii elektrycznej w USA było produkowane w elektrowniach wodnych. Elektrownie te stawały się stopniowo coraz większe, co pociągnęło za sobą konieczność wprowadzenia prawnych regulacji dotyczących ich wpływu na środowisko. W 1936 powstała Zapora Hoovera o mocy 2074 MW, a w 1942 Zapora Grand Coulee o mocy 6809 MW [4]. …

Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …

łych ciekach wodnych i regulacja sto-sunków wodnych w okolicy elektrowni, Rysunek 1 Miejsca pod budowę małych elektrowni wodnych wg RESTOR Hydro i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej [3] Rysunek 2 Liczba obiektów piętrzących w Polsce o określonych przepływach wody [3] 0 500 1000 1500 2000 2500 3000 3500 4000 4500 0-0, 1 0,1-0, 2 0,2-0 ...

Prąd z wody, czyli jak działa elektrownia wodna?

Urządzenie to pod wpływem napierającej na nie wody zaczyna się obracać, jednocześnie zamieniając energię kinetyczną wody w mechaniczną. Ta z kolei wędruje do generatora, który przekształca ją w prąd. Produkt końcowy, czyli energia elektryczna, zostaje na końcu przekazany do sieci elektroenergetycznej. Podział elektrowni wodnych. W energetyce wodnej możemy …

Jak wspierać rozwój małych elektrowni wodnych w Polsce?

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na stronie internetowej informację, zgodnie z którą na dzień 31 grudnia 2019 r., w Polsce działało 771 koncesjonowanych elektrowni wodnych, w tym: a) 10 elektrowni przepływowych o mocy powyżej 10 MW, b) 68 elektrowni przepływowych do 10 MW, c) 106 elektrowni przepływowych do 1 MW, d) 587 elektrowni …

Mała energetyka wodna i unijny Zielony Ład

Wytwarzanie energii elektrycznej w małych elektrowniach wodnych charakteryzuje się wysoką niezawodnością i prze-widywalnością. Ponadto posiada zdolności modulacyjne w zakresie …

Elektrownia wodna

W artykule: hide 1 Plusy i minusy elektrowni wodnych 2 Elektrownie wodne w Polsce i na świecie Elektrownia wodna to kolejny rodzaj elektrowni, który jest niezwykle ekologiczny, ponieważ zamienia potencjalną energię wody w energię elektryczną. Elektrownie wodne należą do grupy najbardziej popularnych jeśli chodzi o tworzenie i wykorzystywanie energii odnawialnej, czyli …

ENERGIA WODNA

Typy elektrowni wodnych. Autor: Rembowski Łukasz ([email protected]) Data: 2007-08-07. Elektrownie wodne - hydroelektrownie, ze względu na sposób doprowadzenia wody do turbin dzielimy na: Elektrownie przepływowe Rys.a) - jak sama nazwa wskazuje, nastawione są na wykorzystanie energii przepływu wody. W …

Elektrownie wodne – działanie, korzyści i wady energii wodnej

Większość elektrowni wodnych w Polsce kwalifikuje się do tak zwanych małych elektrowni wodnych, które wytwarzają do 5 MW mocy. Ich budowa zaspokaja zapotrzebowanie indywidualnych gospodarstw domowych i zazwyczaj są to prywatne inwestycje. Wybudowanie własnej niewielkiej hydroelektrowni możliwe jest nawet na rzece cechującej się niewielkim …

Mapa potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych – W …

RESTOR Hydro (Renewable Energy Sources Transforming Our Regions) to europejski projekt mający na celu zwiększenie produkcji energii z mikro i małych elektrowni wodnych poprzez identyfikację i przywrócenie odpowiednich miejsc historycznych, młynów i elektrowni wodnych, które są obecnie nieczynne. Potencjał małych i mikro elektrowni wodnych …

Budowle hydrotechniczne, elementy elektrowni wodnych i …

W warunkach polskich w grupie elektrowni przepływowych istotne znaczenie mają przede wszystkim elektrownie niskospadowe z zaporami ziemnymi. Podstawowym wyposażeniem tych elektrowni są: klasyczne turbiny Kaplana, turbiny rurowe i w przypadku bardzo małych mocy rurowe z generatorem zewnętrznym lub turbiny typu Banki-Michell. W …

Małe elektrownie wodne

Siwek A J.: Charakterystyka małych elektrowni wodnych istniejących w terenach górzystych. V Konf. N-T, Ogólnopolskie Forum Odnawialnych Źródeł Energii''98 Gdańsk 1998. Wilski T.: Charakterystyka rozwoju MEW w Polsce po 1981 r. Małe Elektrownie Wodne nr 1, 1996. Hoffmann M.: Prognozy rozwoju energetyki wodnej w Europie i w Polsce. IV ...

Mała energetyka wodna

20 GW mocy zainstalowanej w małych elektrowniach wodnych w Europie Europa wykorzystuje niespełna 34% swo- jego potencjału małej energetyki wodnej. Jednak 66% pozostaje niewykorzystane i będzie kluczowym czynnikiem napędzają-cym unijną strategię dekarbonizacji syste-mu energetycznego. Rola hydroenergetyki w zapewnieniu inte-gracji energii odnawialnej …

CO PRODUKUJĄ ELEKTROWNIE WODNE CZYLI DEFINICJA HYDROENERGII W …

CO PRODUKUJĄ ELEKTROWNIE WODNE, CZYLI DEFINICJA HYDROENERGII W ŚWIETLE PRZEPISÓW PRAWNYCH Autor: Ewa Malicka - Członek Zarządu TRMEW ("Energetyka Wodna" - nr 1/2014) Energia elektryczna produkowana w elektrowniach wodnych usytuowanych na różnego rodzaju sztucznych ciekach i systemach wodnych nie jest klasyfikowana jako energia ze

Mapa potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych – W …

Mapa będąca częścią projektu zawiera ponad 6 tys. potencjalnych lokalizacji MEW w Polsce wraz z ich charakterystyką (szacunkowy przepływ i wysokość spadu, moc …

Gdzie w Polsce znajdują się elektrownie wodne?

Energię spadku wód wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej w położonych na rzekach lub jeziorach elektrowniach wodnych. Zgromadzona tu energia potencjalna wody, poprzez spiętrzenie przy pomocy jazu lub zapory i przepływ w kierunku dolnego poziomu, zamieniana jest na energię kinetyczną napędzającą turbinę. Wprowadzona …

Mała energetyka wodna

Produkcja energii w małych elektrowniach wodnych: daje możliwości modulacji w zakresie bi-lansowania mocy i regulowania napięcia, charakteryzuje się niską zmiennością i wy-soką …

Generatory do elektrowni wodnych

Generatory w elektrowniach wodnych zamieniają ruch turbiny w energię elektryczną. Rozróżnia się dwa podstawowe typy tych urządzeń: asynchroniczne i synchroniczne. Rozróżnia się dwa podstawowe typy tych …

Sytuacja Małych Elektrowni Wodnych w Polsce

Jeśli chodzi o aktualny cykl, to nie ma jeszcze co prawda danych GUS na temat produkcji energii w elektrowniach wodnych w 2019 roku, ale po sygnałach płynących z naszej branży wiemy, że ze względu na niskie stany wód w ubiegłym roku produkcja energii w wielu elektrowniach wodnych była nawet o połowę niższa niż w latach bez suszy. A rok 2020, jak …