Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Magazyny energii wykorzystujące sprężone powietrze

Ogólna zasada, która została przyjęta w kilku miejscach na całym świecie, polega zasadniczo na wykorzystaniu nadmiernej ilości energii elektrycznej do sprężania powietrza, która jest następnie składowane w podziemnej jaskini. Kiedy konieczne jest udostępnienie zmagazynowanej energii, powietrze jest uwalniane przez turbinę gazową …

Analiza systemowa elektrowni ze spalaniem tlenowym węgla …

Analiza systemowa elektrowni ze spalaniem tlenowym węgla zintegrowanej z wychwytem CO 2 a Andrzej Ziębikb, Paweł Gładyszc Politechnika Śląska Instytut Techniki Cieplnej Streszczenie Technologia spalania tlenowego paliw należy do najbardziej obiecujących rozwiązań układów usuwania CO 2. Integracja elektrowni z tlenownią i z instalacją usuwania oraz sprężania CO 2 …

Kondensat ze sprężonego powietrza — co to jest i co …

Kondensat to odpad powstający w procesie sprężania powietrza. Jest to mieszanina zanieczyszczeń, które zostały oddzielone od medium w procesie jego uzdatniania. Co ważne, powstawanie kondensatu związane jest z każdym …

Magazynowanie energii sprężonego powietrza

za zadanie zamieniać tanią energię elektryczną, z reguły produkowaną nocą lub w weekendy przez elektrownię atomową lub konwencjonalną, na energię drogą sprze-dawaną w czasie …

Elektrownia Huntorf – Wikipedia, wolna encyklopedia

Elektrownia dysponuje mocą 321 MW. Moc ta może być dostarczana tylko przez 2 godziny ze względu na ograniczoną pojemność magazynu powietrza. Pojemność podziemnej kawerny wynosi ok. 300 000 m³. Podczas trybu sprężania zostaje uruchomiona sprężarka o mocy 60 MW, wykorzystuje ona energię dostarczoną z sieci elektrycznej. Powietrze ...

ROLA URZĄDZEŃ I INSTALACJI REALIZUJĄCYCH OBIEGI LEWOBIEŻNE …

ROLA URZĄDZEŃ I INSTALACJI REALIZUJĄCYCH OBIEGI LEWOBIEŻNE W WIRTUALNYCH ELEKTROWNIACH Autor: Andrzej Grzebielec, Artur Rusowicz, Jerzy Kuta ("Rynek Energii" - luty 2014) Słowa kluczowe: wirtualne elektrownie, smart grid, obiegi lewobieżne, rozproszone magazynowanie ciepła Streszczenie. Wirtualne elektrownie najczęściej są opisywane jako …

Magazynowanie energii sprężonego powietrza

Magazynowanie energii sprężonego powietrza (CAES: compressed air energy storage) jest rozwiązaniem stosowanym od lat 70. ubiegłego wieku. Jego zasada działania jest …

Sprężarka pompy ciepła

Inwertery w sprężarkach pozwalają na regulację prędkości ich pracy w zależności od zapotrzebowania na ciepło w budynku, co pozwala jej dostosować pracę do zmieniających się warunków i umożliwia uzyskanie …

Największy na świecie magazyn energii sprężonego powietrza ...

Największy na świecie i, co ważniejsze, najbardziej wydajny system magazynowania energii ze sprężonym powietrzem jest już uruchomiony, podłączony do …

Energetyka-Rozproszona

Końcem września bieżącego roku Chińska Akademia Nauk ogłosiła podłączenie do sieci największego dotychczas na świecie systemu magazynowania energii w …

Magazynowanie energii słonecznej

W zbiorniku powstaje ciśnienie o wartości nawet 300 barów. Niestety, takie układy mają zastosowanie jedynie w przypadku większych instalacji jak np. elektrowni. W przypadku tego typu magazynów energii do sprężania powietrza wykorzystuje się energię elektryczną, która produkowana jest przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Rodzaje elektrowni i ich szczegółowe działanie

Elektrownie przekształcają energię pierwotną w energię elektryczną w drodze różnych procesów. W zależności od źródła energii wyróżnia się różne rodzaje elektrowni, takie jak elektrownie cieplne, słoneczne, wodne i wiatrowe. Elektrownie jądrowe, choć wydajne, stwarzają wyzwania związane z gospodarką odpadami.

Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na …

Pierwsza na świecie zaawansowana elektrownia demonstracyjna do magazynowania energii sprężonym powietrzem o mocy 300 MW/1800 MWh została …

Magazyny na sprężone powietrze CAES

sprężonego powietrza jest eliminacja na turbinie stopnia sprężania (kompresora) powietrza. wlotowego, kompresor zużywa ok. 60% energii mechanicznej produkowanej przez standardową . turbinę gazową. Używając sprężonego powietrza CAES, efektywnie „magazynuje" energię mechaniczną wału napędowego, która w przeciwnym razie byłaby wymagana na napęd …

Lista elektrowni w Polsce

W Polsce funkcjonuje również wiele elektrowni wodnych. Największą moc elektryczną zainstalowaną ma szczytowo-pompowa ... a 100 instalacji wytwarzało energię z biogazu pochodzącego ze składowisk odpadów [3]. W 2020 roku w Polsce działało 8 spalarni odpadów zdolnych do wytwarzania energii elektrycznej. Do 2023 roku mają powstać 3 nowe instalacje. …

Powietrze jako medium robocze – podstawy fizyczne sprężania

Proces sprężania (przyrostu ciśnienia) jest formą przemiany energii. Proces ten opisują prawa termodynamiki. Jeśli założymy ciągły przepływ medium przez maszyny sprężające i powietrze potraktujemy jako gaz doskonały, to podstawowe równanie równowagi termodynamicznej dla stałej ilości gazu przybiera bardzo elegancką postać: pv/T=R Jest to …

Sprężone powietrze – co to, zastosowanie, rola w przemyśle

Ze względu na swoją wszechstronność, niezawodność i bezpieczeństwo, znajduje szerokie zastosowanie w produkcji, przetwórstwie, automatyzacji i wielu innych dziedzinach. Ten artykuł omawia szczegółowo zastosowania sprężonego powietrza, technologie sprężania, systemy dystrybucji oraz korzyści i wyzwania związane z jego użyciem. Co to jest …

Podstawy systemów sprężonego powietrza

Energia zewnętrzna stosowana przez kompresor do sprężania powietrza przekształca się w energię wewnętrzną powietrza, co objawia się wzrostem temperatury. Zależność ciśnienia, objętości i temperatury . Zasady fizyki sprężonego powietrza można opisać równaniem stanu gazu doskonałego, które mówi, że iloczyn ciśnienia i objętości gazu jest proporcjonalny do jego ...

Technologie magazynowania energii. Cz. II

ciśnieniuok. 30 obarów w temperaturze(300 – 400) C. Do sprężania powietrza może zostać wykorzystana energia elektryczna pro-dukowana w sposób nieciągły, zależna od warunków klimatycznych, w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. Sprężone powietrze może być następnie wykorzystanew turbinach do napędu turbozespołów,wytwarzającychenergię …

Sprężarki powietrza

Sprężarki powietrza mają wiele zastosowań w rekreacji i konserwacji w domu lub w firmach, aby wykonywać pracę wydajnie i bezpiecznie. Ciśnienie, które pochodzi ze sprężonego powietrza, ma tak wiele zastosowań, że z pewnością pominiemy kilka zastosowań, ale stworzyliśmy obszerną listę, która poszerzy Twoją wiedzę na temat różnych zastosowań …

Robert Osikowicz PPrzyszrzyszłośśćć elektrowni elektrowni ii ...

PPrzyszrzyszłośśćć elektrowni elektrowni ii elektrociep elektrociepłoowni gazowychwni gazowych Robert Osikowicz Paliwa i Energetyka Fot. 1. Turbina gazowa GT26 (fot. Alstom) W artykule przedstawiono dostępne dane statystyczne dotyczące produkcji energii elektrycznej w blokach ga-zowych i gazowo-parowych. Wskazano na tendencje panujące w energetyce gazowej i …

Produkcja energii ze źródeł nieodnawialnych i odnawialnych

Zakładami przemysłowymi wytwarzającymi (właściwie: przetwarzającymi) energię są: elektrownie elektrownie, ciepłownie ciepłownie i elektrociepłownie elektrociepłownie.Badania wykazują, że większa efektywność wykorzystania surowców energetycznych występuje, kiedy wytwarza się energię elektryczną i cieplną w jednym procesie technologicznym (czyli w elektrociepłowni).

8 kroków: Jak ograniczyć zużycie energii w instalacjach …

Mogłoby się wydawać, że największe wydatki, jakie ponoszą firmy na instalacje sprężonego powietrza, to koszty inwestycyjne związane z zakupem sprężarki powietrza i systemu uzdatniania powietrza oraz wykonaniem rurociągu. Jednakże, jak pokazują najnowsze dane, największy koszt to zdecydowanie energia elektryczna zużywana przez sieć sprężonego powietrza. W …

Odzysk ciepła z komina i wentylacji

W przypadku systemów odzysku ciepła ze spalin, wykorzystujących metodę DGP (dystrybucji gorącego powietrza), rekuperator najczęściej wyposażony jest specjalny wentylator, który zaciąga chłodne powietrze z pomieszczeń i wtłacza je do wnętrza urządzenia. Powietrze to nie styka się jednak bezpośrednio ze spalinami, a jedynie ogrzewa się przez …

Magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej z OZE – czym …

W okresach niskiego zapotrzebowania lub wysokiej produkcji energii ze źródeł odnawialnych, system CAES używa tej energii do sprężania powietrza. Powietrze jest sprężane i przechowywane w specjalnych zbiornikach lub podziemnych kawernach, zwiększając w ten sposób ciśnienie i gromadząc energię potencjalną. Gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta …

Analiza możliwości zwiększenia efektywności elektrowni gazowo …

Analiza możliwości zwiększenia efektywności elektrowni gazowo-parowej bez i z instalacją wychwytu i sprężania CO2 Mgr inż. Mateusz Brzęczek Promotor: Prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz. Gliwice 2016 -2- Autor: Mgr inż. Mateusz Brzęczek Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych ul. Konarskiego 18, 44-100 Gliwice . e …

Kompresory, sprężarki powietrza, przemysłowe

W firmie Pneumatik prowadzimy sprzedaż sprężarek i kompresorów m . marki BOGE – cenionego niemieckiego producenta, którego jesteśmy autoryzowanym polskim partnerem. Nasi Klienci mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony naszych specjalistów zarówno w wyborze sprężarek odpowiednich ze względu na założenia projektu, jak i podczas obsługi gwarancyjnej …

Magazynowanie sprężonego powietrza do wytwarzania energii …

Magazynowanie sprężonego powietrza do wytwarzania energii elektrycznej. Daniel Palomino. 4 minut. W tej chwili bada, jak to zrobić powietrze zaporowe Europejscy naukowcy zamierzają …

MAGAZYNOWANIE ENERGII ZA POŚREDNICTWEM …

W artykule przedstawiono obecny stan technologii magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza. W oparciu o odpowiednie modele dynamiczne takich instalacji i symulacje procesów …

Magazynowanie w sprężonym powietrzu: Chiny uruchamiają …

Pierwszą instalację tego typu uruchomiono już w 1978 roku w Niemczech w elektrowni Huntorf. Tam jednak osiągana sprawność wynosiła początkowo tylko 29%, a rozładowanie mogło trwać około 2 godziny. Nowo powstały magazyn w Yingcheng wykorzystuje ogromny kompresor do sprężania powietrza w kawernie solnej (podziemnej jaskini wydrążonej …

Magazynowanie w sprężonym powietrzu: Chiny uruchamiają …

W Chinach powstała największa na świecie instalacja magazynowania energii w sprężonym powietrzu. Technologia CAES wykorzystywana jest już od ponad 40 lat. …