Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Raporty i analizy o morskiej energetyce wiatrowej

Offshore Report 2020 – Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i na Pomorzu | Invest in Pomerania (2020) Polskie porty a rozwój morskich farm wiatrowych | Senat RP (2020) Jakie korzyści mogą czerpać małe i średnie porty zlokalizowane w pobliżu morskich farm wiatrowych? | Senat RP (2020)

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Morska energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest istotny dla osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej. Potwierdza to przyjęta w listopadzie 2020 r. unijna strategia na rzecz morskiej energii odnawialnej. Zakłada ona, że zainstalowane moce wytwórcze wzrosną z 12 GW do minimum 60 GW w 2030 r ...

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych …

Polska posiada potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z zaprezentowanego podczas konferencji Offshore Wind Poland raportu Polskiego Stowarzyszenia …

Morze Północne ma przestać kojarzyć się z ropą i gazem

Podczas szczytu North Sea Summit II, zorganizowanego 24 kwietnia 2023 roku w belgijskim mieście portowym Ostenda, przywódcy dziewięciu europejskich rządów zobowiązali się do współpracy w celu zwiększenia blisko czterokrotnie mocy morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym do 2030 roku oraz jej dziesięciokrotnego zwiększenia do 2050 roku.

Jak przebiega budowa morskiej farmy wiatrowej?

Zanim na morzu staną pierwsze „wiatraki", konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań pozwalających na rozpoznanie budowy geologicznej podłoża, na którym zbudowane zostaną fundamenty, wieże i turbiny wiatrowe, morskie stacje transformatorowe, wewnętrzne kable łączące poszczególne turbiny oraz kable eksportowe. Niezbędne są też …

Pierwsza polska farma wiatrowa na morzu z decyzją środowiskową

Przewidywalna maksymalna moc pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu może wynieść od 600 do 1200 MW – w zależności od mocy zastosowanych turbin. RDOŚ w Gdańsku zwraca uwagę, że realizacja projektu Bałtyk Środkowy III umożliwi polskim stoczniom, w Szczecinie i w Gdyni, budowę fundamentów i wież planowanych elektrowni.

Pierwsza morska farma wiatrowa na polskim Bałtyku? Ruszają …

Budowa farmy wiatrowej, na której zostaną zainstalowane jedne z największych elektrowni wiatrowych na świecie, ma się rozpocząć już w przyszłym roku. W Gminie Choczewo rozpoczęły się prace Grupy Orlen i Northland Power przy budowie lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez …

Niepowstrzymany rozwój energetyki wiatrowej na świecie

Przynajmniej według najnowszych dostępnych danych 84 kraje korzystają z energii wiatrowej w swoich sieciach elektrycznych. Pokazuje to, że ta forma energii zajmuje centralne miejsce w wielu regionach świata. Rozwój energetyki wiatrowej jest na tyle duży, że w 2023 roku osiągnie światową moc zainstalowaną 837 GWwedług Światowej ...

PRZYSZŁOŚĆ MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ W …

Farmy wiatrowe na morzu w Europie: Morze Północne to obszar, na którym istnieje 70% mocy zainstalowanej morskiej energii wiatrowej w Europie (12 938 MW). Na Morzu Irlandzkim znajduje się 16% całkowitej mocy zainstalowanej w Europie (2 928 MW). Na trzeciej pozycji plasuje się Bałtyk z wynikiem 12% (2 218 MW). Ocean Atlantycki to 2% mocy ...

Będą opłaty koncesyjne dla magazynów energii i wiatraków na morzu

Współczynnik opłaty koncesyjnej dla magazynowania energii elektrycznej proponuje się ustalić na takim samym poziomie jak dla wytwarzania tej energii, przesyłania lub dystrybucji, czyli na poziomie 0,0005. W celu potwierdzenia stanowiska w sprawie właściwego określenia wysokości tego współczynnika Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do …

Rusza budowa wielkiej farmy wiatrowej na morzu. Bez subsydiów

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podjął decyzję o budowie wielkiej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Holandii. Złożą się na nią turbiny o rekordowej mocy 11 MW, które będą wytwarzać energię nieobjętą jakimikolwiek subsydiami czy publicznymi gwarancjami sprzedaży energii.

Energetyka wiatrowa w Polsce 2024

Publikacja pt. „Energetyka Wiatrowa w Polsce 2024. Odpowiedź na unijny zwrot" mieści w sobie szereg eksperckich opinii. To już jej czwarta edycja, objęta patronatem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Wind Industry Hub.

Największa na świecie „pływająca" elektrownia wiatrowa już na morzu

Norweski koncern paliwowy podał, że w miesiącach zimowych, kiedy panują najlepsze warunki do produkcji energii wiatrowej, stopień wykorzystania mocy z morskich wiatraków z reguły wynosi ok. 45-60 proc. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania, w okresie od listopada 2017 r. do stycznia 2018 r., stopień wykorzystania …

Prezentacja o energii wiatrowej: Działanie i zastosowanie

3. Wytwarzanie energii na morzu . Wiatraki morskie są rozmieszczane na otwartym morzu w celu wytwarzania energii elektrycznej. Wiatr na morzu jest silniejszy i bardziej stały niż na lądzie, co sprawia, że wiatraki …

Wykorzystanie technologii magazynowania energii do integracji ...

technologii magazynowania energii do integracji energetyki wiatrowej z systemem elektroenergetycznym Application of energy storage technology for integration of wind farms with an electric power system Od kilkunastu lat obserwowany jest dynamiczny rozwój wykorzystywania energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej, przy czym w większości krajów …

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii

Zapewniły w 2022 r. 7,91 TWh (w roku poprzednim 4,71 TWh). Wzrost produkcji wiatrowej na morzu wynika przede wszystkim z faktu oddania do użytku farm wiatrowych Hollands Kust (zuid) Alpha i Beta. Dla porównania moc lądowej energetyki wiatrowej w Holandii wyniosła w 2022 r. 7303 MW, generując 5,14 TWh energii wiatrowej.

Danuta Adamiec Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w …

filar zaopatrzenia wenergię w wielu państwach. Moc wytwórcza morskiej energii wiatrowej w latach 2011–2021 wzrosła z niecałych 4 GW do ponad 55 GW (wykres 1)3. Wykres 1. Przyrost mocy wytwórczej z morskiej energii wiatrowej na świecie w latach 2011–2021 (w MW) 3776 5334 7171 8492 11 717 14 342 18 837 23 626 28 382 34 362 55 678 0 10 ...

Energia wiatrowa w Polsce. Czy to się opłaca? Poznaj wady i …

Osiągnięcie potencjału 33 GW wiąże się z zagospodarowaniem wskazanych w raporcie 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Energia elektryczna z pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku ma popłynąć już w 2026 r.

Morskie farmy wiatrowe zapewniły 3% energii Europie w 2022 roku

Jak czytamy, energetyka wiatrowa zapewniła 17% energii wyprodukowanej w Europie, z czego 3% pokryły morskie elektrownie wiatrowe. UE zobowiązała się do osiągnięcia …

Energia wiatrowa

Potrzeba Magazynowania Energii – Ze względu na zmienność wiatru, potrzebne są metody magazynowania energii. Historyczne przykłady wykorzystania energii z wiatru Historia energii wiatrowej jest fascynującą podróżą przez stulecia, od prostych konstrukcji do zaawansowanych technologii dzisiejszych turbin wiatrowych.

Pozwolenia potrzebne do budowy farmy wiatrowej na Morzu …

1. Pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich (tzw. decyzja lokalizacyjna), które wydaje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (po uchwaleniu miejscowych planów zagospodarowania dla obszarów morskich pozwolenia będzie wydawać właściwy Urząd Morski).

Budowa farm wiatrowych na morzu

Dlaczego warto budować farmy wiatrowe na morzu? Niewątpliwie budowa turbiny wiatrowej na morzu ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość generowania większej ilości czystej energii, co wiąże się bezpośrednio z większymi zyskami z inwestycji. Do niezaprzeczalnych zalet farm wiatrowych na morzu należą: 1.

Wpływ morskiej energii wiatrowej na środowisko morskie. 1.

Wpływ morskiej energii wiatrowej na środowisko morskie. 1. W Zatoce Botnickiej, na morzu między Szwecją a Finlandią, kilka firm planuje budowę dużych morskich farm wiatrowych. Dwa z pięciu parków wiatrowych znajdują się w szwedzkiej strefie ekonomicznej i mają produkować około 15 Twh energii elektrycznej rocznie. Tak duże parki mogą mieć …

Turbiny w energetyce wiatrowej: Typy, technologie i efektywność

Magazynowanie energii: W celu poprawy efektywności i dostępności energii wiatrowej, niektóre turbiny wiatrowe są wyposażone w systemy magazynowania energii, takie jak baterie lub systemy pompowo-szczytowe. Pozwala to na gromadzenie energii wiatrowej w okresach niskiego zapotrzebowania i wykorzystanie jej w czasie wzmożonego popytu.

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod …

W ramach prac nad Raportem zidentyfikowano 20 nowych obszarów o łącznej powierzchni 2171,5 km2, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu …

Stan i perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej na świecie

Według Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na koniec roku 2012 w energetyce wiatrowej ma być zatrudnionych ponad 1 mln osób na całym świecie. Celem artykułu jest próba analizy stanu obecnego i perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej na świecie. Poszczególne części artykułu przed-stawiają znaczenie, jakie nadaje się obecnie …

Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni ...

Powszechne zastosowanie wodorowych ogniw paliwowych do magazynowania energii wiatrowej wydaje się mało prawdopodobne. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać wielkie zasoby energetyczne wietrznych obszarów oceanicznych, to magazynowanie energii wiatrowej poprzez elektrolityczną produkcję wodoru może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Rys. 1. Idea …

Perspektywy dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w …

4. Niskoemisyjne metody produkcji energii elektrycznej – zalety, wady, możliwości 4.1. Fotowoltaika 4.2. Energetyka wiatrowa na lądzie 4.3. Farmy wiatrowe na morzu 4.4. Hydroelektrownie 4.5. Biogazownie 4.6. Biomasa 4.7. Energetyka jądrowa 4.8. Energia geotermalna 5. Rola magazynowania energii w transformacji energetycznej 6. Energetyka a ...

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Pełne wykorzystanie potencjału wiatru na lądzie i na morzu umożliwi transformację systemu energetycznego w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i pomoże zapewnić bezpieczeństwo …

Magazynowanie energii elektrycznej – ukazał się pierwszy raport …

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią.