Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Energetyka jądrowa w Polsce
1. Elektrownie jądrowe 1.1. Zasada działania. Zasada działania elektrowni jądrowych jest podobna do działania elektrowni cieplnych, z tym że ciepło nie jest wydzielane w wyniku spalania surowców, lecz na skutek reakcji łańcuchowej reakcji łańcuchowej, która polega na rozszczepieniu jąder pierwiastków promieniotwórczych (głównie uranu) w reaktorze jądrowym …
Czym jest i jak działa elektrownia atomowa?
Podobnie jak w konwencjonalnej elektrowni węglowej – energia elektryczna w elektrowni atomowej jest wytwarzana z ciepła. Różnica w działaniu elektrowni atomowej jest taka, że to ciepło nie powstaje ze spalania węgla a z reakcji rozszczepienia jąder atomów uranu 235 (wzbogacony uran) w reaktorze, powstałej na skutek działania neutronów.
Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo
Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …
Charakterystyka systemów CSP
Rys.1 Schemat działania elektrowni wieżowej. ... Urządzeniem generującym energię elektryczną jest silnik Stirlinga który nie wymaga do pracy spalania paliwa, a wykorzystuje ciepło z energii słonecznej. Fot. Budowa elektrowni z silnikiem Stirlinga. Jako paliwo do napędu tłoka stosowany jest zwykle gaz (wodór lub hel) który pod wpływem ciepła ulega sprężeniu wykonując pracę ...
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30 – 40 %, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii.
Elektrownia wodna: wykorzystanie energii wody • Zielony
Zasada działania elektrowni wodnej jest dość prosta. Woda zgromadzona w zbiorniku gromadzi potencjalną energię grawitacyjną. Gdy ta woda jest uwolniana i przepływa przez turbinę, energia ta zamienia się na energię kinetyczną, obracając turbiny. Turbina jest połączona z generatorem, który wytwarza prąd elektryczny. Ten prąd jest następnie …
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …
Schemat instalacji
Schemat elektryczny projektowanej elektrowni wiatrowej [25] 31 4.4. Dobór elementów instalacji . 4.4.1. Generator i turbina . Dobór generatora zależy przede wszystkim od doboru znamionowej mocy. Ta z kolei zależy od mocy niesionej …
Magazynowanie energii – jak i po co to robić?
Jak magazynować energię, czyli "na co przerobić prąd"? Systemy magazynowania energii można klasyfikować na podstawie różnych kategorii, jak np. …
Silniki Hydrauliczne: Schematy Działania i Zastosowanie w Praktyce
Silnik hydrauliczny schemat to podstawa zrozumienia działania tych niezwykle wszechstronnych i niezawodnych urządzeń. Silniki hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od maszyn budowlanych i rolniczych, poprzez obrabiarki, aż po systemy hydrauliczne w statkach i samolotach. W tym artykule przyjrzymy się …
Jak działa elektrownia wodna i ile prądu wytwarza?
Zrozumienie procesu działania elektrowni wodnej. Elektrownia wodna bazuje na bardzo prostym mechanizmie. Wykorzystuje energię ruchu wody, aby poruszać turbinę, która z kolei jest połączona z generatorem prądu elektrycznego. Aby zrozumieć, jak to działa, musimy przyjrzeć się bliżej poszczególnym krokom tego procesu.
Budowa magazynów energii – kluczowe elementy i technologie
Poznaj kluczowe elementy i technologie związane z budową magazynów energii. Dowiedz się, jak pojemność, komponenty i systemy zarządzania energią wpływają na wydajność magazynów …
Elektrownie szczytowo-pompowe
To jedna z najlepszych metod magazynowania dużych ilości energii, jednocześnie bardzo droga i pracochłonna w wykonaniu. Elektrownia szczytowo-pompowa działa na zasadzie zamiany …
Przeczytaj
Elektrownie jądrowe (atomowe) Są to elektrownie, których zasada działania jest podobna jak w przypadku elektrowni cieplnych, z tym, że ciepło nie jest wydzielane w wyniku spalania surowców, lecz na skutek reakcji łańcuchowej …
Elektrownia wodna szczytowo-pompowa
Mogą być one naturalne lub sztuczne. W czasie, gdy cena energii elektrycznej jest niska (np. w nocy), wodna z dolnego zbiornika jest pompowana przez rurociągi do zbiornika górnego. W okresie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną (około godziny 16), woda jest spuszczana do zbiornika dolnego, napędzając w ten sposób turbiny.
Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym
Magazyny energii dzieli się ze względu na ich wielkość (przydomowe i przemysłowe) oraz zastosowane technologie, wśród których wyróżnia się głównie elektrownie …
Magazynowanie energii
Elektrownia szczytowo-pompowa jest magazynem energii o ogromnej pojemności i sprawności energetycznej rzędu 70–80%. Schemat ideowy koła zamachowego związanego z układem …
Elektrownie szczytowo-pompowe: zasada działania, koszty i
Koszt elektrowni szczytowo-pompowej. Koszt elektrowni szczytowo-pompowej odnosi się do inwestycji i eksploatacji tego rodzaju elektrowni, które wykorzystują energię potencjalną zgromadzoną w postaci wody. Elektrownie szczytowo-pompowe są kluczowym elementem w systemach energetycznych, umożliwiając gromadzenie energii w okresach …
Magazynowanie energii elektrycznej – mechaniczne zasobniki …
Energia elektryczna może być magazynowana w postaci energii kinetycznej koła zamachowego (flywheel). Pojemność takiego magazynu zależy od wirującej masy, jej kształtu …
Działanie elektrowni jądrowej
Budowa i zasada działania elektrowni jądrowej. Źródło: Tomorrow Sp.z o.o, licencja: CC BY 3.0. Film dotyczący budowy i zasady działania elektrowni jądrowej. Ciekawostka Pierwszy reaktor jądrowy, nazywany wówczas stosem atomowym, został zbudowany w r. przez Enrico Fermiego – włoskiego fizyka. Reaktor ustawiono pod trybuną
Technika i technologia
Zasada działania elektrowni Energia elektryczna, która dostarczana jest do systemu elektroenergetycznego, pochodzi z różnego rodzaju elektrowni. Elektrownie są zakładami, w których energia w różnej postaci przetwarzana jest na energię elektryczną. Elementem, w którym zachodzi przemiana są generatory. W elektrowniach średnich i wielkich mocy jako generatory …
Elektrownia cieplna
W turbinie następuje zamiana energii cieplnej pary na energię mechaniczną odprowadzaną wałem do generatora elektrycznego, w którym zamieniana jest na energię elektryczną. Schemat działania elektrowni węglowej 1. Chłodnia kominowa 2. Pompa wody chłodzacej 3. Sieć przesyłowa 4. Transformator blokowy 5. Generator 6. Część ...
Budowa ogniwa fotowoltaicznego – zasady działania
Są to półprzewodniki przetwarzające energię pochodzącą z promieni słonecznych w czysty prąd elektryczny. Ogniwa tworzą moduły fotowoltaiczne będące jednym z podstawowych elementów każdej prywatnej elektrowni. Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowana. Wszystko opiera się na tzw.
Budowa i działanie turbin wiatrowych, elektrowni wodnych i elektrowni ...
Widoczne są wszystkie kluczowe elementy konieczne do jej działania: Łopatki kierownicze, łopatki wirnika, które przekształcają energię wody w energię mechaniczną, spirala doprowadzająca wodę, rura ssąca czyli przewód dostarczający wodę do turbiny z górnego źródła, generator i wzbudnica. Wokół turbiny występują kanały, tworzące odpowiedni przepływ wody.
Przełom w magazynowaniu energii: Uruchomienie największej na …
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat uruchomienia największej na świecie elektrowni magazynującej energię sprężonym powietrzem. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat energii odnawialnej i technologii magazynowania energii, zapraszamy do śledzenia naszych wpisów w wiadomościach Google …
Schemat budowy elektrowni wiatrowej
Uproszczony schemat budowy typowej siłowni wiatrowej dla energetyki zawodowej. Elektrownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonych na wieży. Najważniejszą częścią elektrowni wiatrowej jest wirnik, w którym dokonuje się zamiana energii wiatru na energię mechaniczną. Osadzony jest on na wale, poprzez który napędzany ...
Energetyka geotermalna: Jak działa elektrownia …
Powstała para napędza turbinę, która jest połączona z generatorem, a ten z kolei wytwarza energię elektryczną. Drugi rodzaj elektrowni geotermalnej, czyli elektrownia hydrotermalna, wykorzystuje gorące źródła …
Schemat elektrowni wiatrowej
Uproszczony schemat budowy typowej siłowni wiatrowej dla energetyki zawodowej. Elektrownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonych na wieży. Najważniejszą częścią elektrowni wiatrowej jest wirnik, w którym dokonuje się zamiana energii wiatru na energię mechaniczną. Osadzony jest on na wale, poprzez który napędzany ...