Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Podatek VAT w leasingu
Stawka podatku wynosi 23% bez względu na stawkę podatku VAT zastosowaną przy zakupie przedmiotu leasingu. Dla każdej płatności leasingowej (udział własny, opłata …
Co jest kosztem podatkowym w przypadku leasingu finansowego…
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu: a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo b) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
VAT od wartości dodanej zapłacony w innym kraju UE
Poza powyższymi zasadami składania wniosku o zwrot VAT od wartości dodanej zapłacony w innym kraju UE niż kraj prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu nabycia towarów lub usług, dyrektywa rady 2008/9/WE z 12.02.2008 r. określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej wskazuje dodatkowe okoliczności towarzyszące procesowi …
Leasing na ryczałcie w 2024. Dlaczego warto?
Płatnicy VAT, w tym VAT-owcy na ryczałcie mogą odliczać VAT. W przypadku samochodów osobowych zasady odliczania podatku VAT przewidują ograniczenia w odliczaniu zapłaconego podatku od wartości dodanej. Czy na ryczałcie można odliczyć VAT – można, jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
Leasing a VAT
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotu leasingu obowiązek podatkowy powstaje, na mocy art.20 ust.5 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika …
Dostawa towarów i ich zakup w Unii a obowiązek zapłaty VAT
Uwaga! W przypadku podatników zwolnionych z VAT wyjątek w obowiązku rejestracji do transakcji unijnych stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Przy tego rodzaju transakcjach obowiązek rejestracji do VAT-UE powstaje dopiero przy przekroczeniu limitu nabycia towarów - 50 000 zł (rocznie).
Jak wyliczać wynagrodzenia
Jak wyliczać wynagrodzenia - ustalanie zaliczki na podatek dochodowy. Ostatnim krokiem przy ustalaniu wynagrodzenia netto jest odjęcie od płacy brutto podatku dochodowego. Aby ustalić podstawę obliczenia zaliczki na podatek …
Art. 106e.
w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 zwolnienia podatkowe ust. 1, art. 113 wartość sprzedaży a zwolnienia podatkowe ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 zwolnienia od podatku organizacji międzynarodowych ust. 3 - wskazanie: a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na …
0111-KDIB3-3.4012.347.2021.1.PK, VAT od przemieszczenia …
W przypadku Wnioskodawczyni znajdzie więc zastosowanie punkt 1 oraz 5 wspomnianego przepisu - nabywa ona bowiem towary używane w Niemczech od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - niebędących podatnikiem, o którym mowa w art. 15 oraz niebędących podatnikiem podatku od wartości dodanej albo od podatników podatku od …
Wszystko, co musisz wiedzieć o fakturze VAT marża przy …
W przypadku leasingu, VAT marża umożliwia opodatkowanie tylko rzeczywistej marży dodanej przez leasingodawcę, co znacznie obniża wartość podatku VAT naliczanego na …
Kwalifikacja umowy leasingu w prawie podatkowym i bilansowym
suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i …
Zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych CIT
Oznacza to zatem, że rozwiązania zawarte w przepisach ustawy o CIT, dotyczące zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, odnoszące się do podatku od towarów i usług należy odnosić również do podatku od wartości dodanej. Podobnie też NSA w wyroku z 4 lipca 2013 roku (II FSK 1545/11) wskazał, że wyłączenia ...
Limit kosztów dotyczący rat leasingowych a podatek VAT
Należy pamiętać, że w obrębie podatku dochodowego istnieje limit ograniczający wysokość rat zaliczanych do kosztów podatkowych. W poniższym artykule zastanowimy się, w jaki sposób ustalić limit kosztów dotyczący rat leasingowych limitu w przypadku podatników opodatkowanych lub zwolnionych od podatku VAT.
Podatek od wartości dodanej a koszty podatkowe
Podatek od wartości dodanej a koszty podatkowe - interpretacja KIS - |-| - Podatek od wartości dodanej, obowiązujący na terenie krajów UE, jest odpowiednikiem polskiego VAT i powinien podlegać tym samym... STRONA GŁÓWNA. Biuletyn Informacyjny Poradnik VAT Przegląd Podatku Dochodowego Ubezpieczenia i Prawo Pracy Zeszyty Metodyczne …
Zmiany w umowach leasingu, czyli jakie wątpliwości...
Powyższy przepis budził wątpliwości w szczególności w przypadku transakcji zbycia przedmiotu leasingu przez finansującego za kwotę odpowiadającą wartości dotychczas niespłaconego przez korzystającego kapitału, ale niższą niż wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Toczyły się dyskusje jak definiować ową wartość rynkową, w ...
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT)
Art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług: Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub ...
Dział XII. Procedury szczególne
4 · w przypadku dostaw, o których mowa w pkt 1 lit. a tiret drugie – numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, a w przypadku jego braku – numer, za pomocą którego ten podatnik jest zidentyfikowany dla celów podatkowych w państwie członkowskim, z którego towary są wysyłane lub transportowane, o ile jest dostępny.
Leasing i Podatki | PIT, CIT i VAT | Koszty i Odliczenia
VAT naliczony jest odliczany od każdej raty leasingowej w 50% lub 100% w przypadku samochodów osobowych. W przypadku innego przedmiotu leasingu na zasadach …
W jaki sposób ująć podatek od wartości dodanej w księgach
W jaki sposób ująć podatek od wartości dodanej w księgach jednostki ubiegającej się o jego zwrot? - |-| - Złożyliśmy wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej. Jak powinniśmy zaksięgować ten podatek?... STRONA GŁÓWNA . Biuletyn Informacyjny Poradnik VAT Przegląd Podatku Dochodowego Ubezpieczenia i Prawo Pracy Zeszyty Metodyczne Rachunkowości …
Ewidencja oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości ...
Autor oparł się w nim na regulacjach prawa bazowego, jakim w tym zakresie jest VI Dyrektywa z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie podatku obrotowego – wspólny system podatku od wartości dodanej; jednolita podstawa opodatkowania 1, oraz na analizie rozwiązań prawnych przyjętych przez …
Podatek od nieruchomości 2024. Jak opodatkować magazyn energii ...
Rozwój magazynów energii w Polsce. Przykładem inwestycji, których obciążenie podatkiem od nieruchomości będzie budziło dużo kontrowersji w 2024 r. będą niewątpliwie magazyny energii elektrycznej.Obecnie w Polsce istnieje bardzo mało tego typu konstrukcji, niemniej w związku ze spadającymi kosztami budowy oraz wzrastającym na nie …
Zagraniczny podatek od wartości dodanej w podatku dochodowym
Podatek od wartości dodanej, związany ze sprzedażą towarów na terytorium Krajów UE nie może być odmiennie traktowany od podatku od towarów. W rezultacie przychodem spółki będzie kwota netto ze sprzedaży towarów na terytorium Krajów UE, a kosztem nie może być kwota podatku od wartości dodanej. Inaczej jest w przypadku Wielkiej Brytanii, która …
Leasing operacyjny a amortyzacja
Przykładowo, w przypadku wyboru leasingu finansowego podmiot korzystający musi opłacić wartość całego podatku VAT jeszcze na początku trwania umowy. Kwestie związane z podatkiem od wartości dodanej to nie jedyna różnica. Tym, co odróżnia leasing operacyjny od finansowego, jest także sposób naliczania amortyzacji.
DYREKTYWA 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w …
(Akty, których publikacja jest obowiązkowa) DYREKTYWA 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej RADA UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93, uwzględniając wniosek Komisji,
Dyrektywa 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości ...
a także mając na uwadze, co następuje: (1) Dyrektywa Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku 1 była wielokrotnie zmieniana w znacznym stopniu. Przy okazji kolejnych zmian we …
Podatek od towarów i usług.
nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do …
Dyrektywa
Niezbędna jest zatem taka harmonizacja ustawodawstw dotyczących podatków obrotowych poprzez system podatku od wartości dodanej (VAT), która wyeliminuje, w miarę możliwości, czynniki, które mogą zakłócać warunki konkurencji zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym. (5) System VAT staje się najbardziej jasny i neutralny, kiedy podatek …
Podatek od wartości dodanej – koszt i przychód podatkowy
Podatnik z Niemiec naliczył podatek od wartości dodanej. Przedsiębiorca zastanawia się, czy podatek od wartości dodanej zawarty na fakturze stanowi dla niego koszt …
Naliczenie podatku od wartości dodanej przez unijnego ...
Kompleksowe opracowania podatkowo-księgowe - Naliczenie podatku od wartości dodanej przez unijnego dostawcę a rozliczenie w VAT i księgach - W sierpniu 2022 r. zakupiłem laptopa poza Polską. Posiadam NIP VAT...
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT?
Obowiązek podatkowy w przypadku WNT. Temat obowiązku podatkowego w WNT jest zawarty w art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, który podaje, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po …
Fakturowanie depozytu prosumenckiego na gruncie podatku VAT
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej …
Wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy w …
W przypadku umowy leasingu finansowego własność przedmiotu automatycznie przechodzi na korzystającego po zakończeniu okresu trwania umowy, ponieważ stanowił on środek trwały korzystającego już w momencie podpisania umowy. W leasingu operacyjnym natomiast dotychczasowy korzystający może posłużyć się prawem do zakupu przedmiotu (np. …
Koszty dodatkowe przy umowie leasingu finansowego a VAT
Zdaniem Banku ww. świadczenia (opłaty) powinny być opodatkowane VAT odrębnie od samej dostawy, a więc leasingu towaru. Stanowisko organu podatkowego oraz WSA w kwestii …
Podatek od wartości dodanej – od towarów i usług (VAT)
Właściwą stawkę podatku od wartości dodanej można naliczyć od wartości netto. W konsekwencji można uzyskać cenę sprzedaży brutto. Jaka jest stawka podatku od wartości dodanej? Bardzo ważną kwestią jest wysokość stawki podatku od wartości dodanej. Według regulacji Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w ...