Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Bezpieczeństwo energetyczne podstawą rozwoju społeczeństwa

Bezpieczeństwo energetyczne, jako gwarancja dostaw energii definiowane jest zwykle przez odporność systemu energetycznego na wyjątkowe i nieprzewidywalne wydarzenia, które mogą zagrozić fizycznej integralności przepływu energii lub prowadzić do niepowstrzymanego wzrostu jej cen niezależnie od podstaw ekonomicznych. Jest to zatem część systemu bezpieczeństwa …

Przyłączenie do krajowego systemu energetycznego

Farma wiatrowa przyłączana jest do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego poprzez infrastrukturę przyłączeniową zewnętrzną, która zlokalizowana jest poza terenem farmy i może stanowić odrębne przedsięwzięcie inwestycyjne. • infrastruktura przyłączeniowa zewnętrzna składa się na ogół z kabla podziemnego lub linii napowietrznej (nierzadko …

Art. 9. Rozporządzenie w sprawie warunków funkcjonowania systemu gazowego

1. Minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki funkcjonowania systemu gazowego, biorąc pod uwagę: bezpieczeństwo i niezawodne funkcjonowanie tego systemu, równoprawne traktowanie użytkowników systemu gazowego, wymagania w zakresie ochrony środowiska oraz budowy i eksploatacji urządzeń, …

Systemy zarządzania dystrybucją energii w energetyce rozproszonej

Systemy Sterowania i Nadzoru (SSiN) stanowią zgodnie z normą PN EN 61850 podsystem SAS (System Automatyki Stacyjnej), który można interpretować jako system …

Opracowanie na potrzeby Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego ...

Polskiego Systemu Energetycznego, do uzupełnienia miksu energetycznego przez dyspozycyjnie działające elektrownie gazowe potrzebujemy w ciągu roku ok. 1,5-2 mld m3 biometanu. Jak ma się to do realistycznego potencjału produkcji biometanu? Na powyższe pytanie odpowiemy poprzez analizę potencjału technicznego, wdrożeniowego oraz

Prawo energetyczne – Ustawy i rozporządzenia | enerad.pl

Najważniejsze zapisy prawa energetycznego w jednym miejscu. Sprawdź, jakie prawo energetyczne obecnie obowiązuje w Polsce. Tylko na Enerad.pl!

Nowe strategie unijne dotyczące integracji systemów …

Zgodnie z założeniami strategii, integracja systemu energetycznego oznacza, iż system jest planowany i zarządzany w sposób skoordynowany jako całość, poprzez łączenie …

[Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu ...

16. - [Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu] - Prawo energetyczne. Pełna treść . Dziennik Ustaw. Dz.U.2024.266 t.j. Akt obowiązujący . Wersja od: 24 sierpnia 2024 r. do: 18 czerwca 2025 r. Art. 16. [Plan rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego lub operatora systemu] 1. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub …

ST Krajowy System Elektroenergetyczny

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym elektroenergetycznym, zapewniające bieżące i długotrwałe …

Rozporządzenia systemowe

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Opcje dodatkowe. Rzecznik prasowy; Kontakt; Newsletter; Twitter URE - pokaż; Linkedin URE - pokaż; Biuletyn Informacji Publicznej; Polityka prywatności; Deklaracja dostępności; RSS; …

SYSTEMY ENERGETYCZNE Podstawy energetyki

Kiedy stoimy, działa na nas siła przyciągania ziemskiego i mamy energię potencjalną, kiedy się poruszamy, mamy energię kinetyczną, czyli energię ruchu. Fakt, że nasze ciało ma …

Art. 9c.

- Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170), operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu magazynowania będącego częścią przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo nie może wprowadzać w błąd co do odrębnej tożsamości przedsiębiorstwa energetycznego wykonującego działalność gospodarczą w zakresie ...

Techniczno-ekonomiczne podstawy wykorzystania w systemach ...

systemu energetycznego jest stosun - kowo uboga - rys. 2a. (tzw. I i II gene - racja systemów ciepłowniczych wg klasyfikacji uniwersytetu w Aalborg). Nowoczesne systemy ciepłownicze w Europie, a w szczególności takie jak stosowane już obecnie np. w Da-nii (rozwiązanie modelowe), nie mają problemu z wdrażaniem rozwiązań wpisanych w politykę klimatyczno--energetyczną …

(PDF) Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja sektora ...

Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasy kacji Działalności

Cyfryzacja systemu energetycznego: ekologiczny, odporny, …

Cyfryzacja systemu energetycznego: ekologiczny, odporny, bezpieczny i przystępny cenowo system energetyczny przyszłości oparty jest na technologiach cyfrowych. Technologie cyfrowe rozwijają się szybciej niż jakakolwiek innowacja w naszej historii. Obecnie technologie oparte na danych zdominowały sposób, w jaki żyjemy, uczymy się, podróżujemy i obcujemy ze sobą. …

Polityka energetyczna Polski do 2040 – PEP2040

zeroemisyjny system energetyczny – doprowadzenie do zeroemisyjności krajowego systemu energetycznego, poprzez wdrożenie energetyki jądrowej i morskiej wiatrowej, zwiększenie roli energetyki rozproszonej i obywatelskiej, a także zaangażowaniu energetyki przemysłowej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego poprzez ...

Symulator Systemu Energetycznego w oparciu o OZE

Symulator Systemu Energetycznego to nowe narządzie edukacyjne opublikowane przez NCBR. Symulator w prosty sposób pozwala każdemu użytkownikowi, poprzez własne eksperymenty z ustawieniami, zrozumieć, jakie mogą być główne elementy przyszłej sieci energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz jakie mogą …

Dziś wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja …

Dziś wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja Prawa energetycznego. Co nowe przepisy oznaczają dla rynku i regulatora? - Aktualności - Ustawa wprowadza szereg prorynkowych i prokonsumenckich …

Nowelizacja prawa energetycznego

W dniu 07 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1681). Ustawa nowelizująca implementowała do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w szczególności dyrektywę Parlamentu Europejskiego i …

ISO 50001:2018

Energia ma kluczowe znaczenie dla przemysłu. Chcąc efektywnie zarządzać energią warto systemowo połączyć działania planistyczne, operacyjne i inwestycyjne. Najpopularniejszym standardem, który opisuje takie podejście jest ISO 50001 – System zarządzania energią.

Systemowe spojrzenie na energetykę. Przedmiot polityki energetycznej

Za przedmiot polityki energetycznej należy uznać tworzenie systemu energetycznego i najważniejsze rozstrzygnięcia w tym zakresie, służące zbilansowaniu prognozowanego popytu na poszczególne nośniki energii z ich podażą. Ma to miejsce w obszarze gospodarki energetycznej. Istnieje wzajemna zależność gospodarki od energetyki i energetyki od kierunków rozwoju …

"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak funkcjonuje i jak …

Odpowiedzialność za funkcjonowanie polskiego systemu energetycznego spoczywa na rządowych organach, takich jak Ministerstwo Energii czy Urząd Regulacji Energetyki, oraz na spółkach energetycznych, przede wszystkim na Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE). Te podmioty działają na różnych poziomach, aby wspólnie dbać …

Nowy podręcznik ESD V3

ESD, czyli wyładowanie elektrostatyczne jest definiowane jako gwałtowny transfer ładunków trycznych. Ładunki elektrostatyczne powstają, gdy dwa różne materiały są wzajemnie …

G3.1.4

Nazwa Inwestycji: G3.1.4 - Wsparcie krajowego systemu energetycznego (Fundusz Wsparcia Energetyki) Cel inwestycji: wsparcie zielonych rozwiązań ukierunkowanych na usprawnianie procesów energetycznych prowadzących do poprawy efektywności sieci i większej racjonalizacji zużycia energii wraz z inwestycjami w OZE. Charakterystyka celu inwestycji: …

Kontrola i ocena efektywności energetycznej kotłów | enerad.pl

Obowiązek kontroli systemu ogrzewania i oceny efektywności energetycznej kotłów Zgodnie z art. 23 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, obowiązek dokonywania regularnych kontroli ogrzewania i oceny efektywności energetycznej spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Warto jednak wiedzieć, że nie każda osoba fizyczna lub …

"Rozkładając system elektroenergetyczny: jak …

System elektroenergetyczny w Polsce to skomplikowana osnowa stacji, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych o różnych napięciach, które sprawiają, że energia z elektrowni trafia do odbiorców końcowych. Wszystko to …

Nowe prawo energetyczne – jakie zmiany nas czekają?

dostosowuje się zadania operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych do przepisów dyrektywy 2019/944, w tym wprowadza przepisy dotyczące usług systemowych, usług elastyczności oraz wprowadza się zmiany w zakresie bilansowania; dostosowuje się zadania …

SYSTEM ENERGETYCZNY CZŁOWIEKA – FAKTY I MITY

W obliczu różnych interpretacji dotyczących systemu energetycznego czakr i spekulacji na ten temat, warto iść po odpowiedź do Źródła Wszystkiego Co Jest. Co to są czakry? Centra energetyczne, które mogą być rozumiane jako poziomy świadomości. Stan i sposób działania tych struktur energetycznych jest informacją zwrotną o ...

NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego

Symulator Polskiego Systemu Energetycznego jest „narzędziem wskazującym kierunek rozwoju transformacji sektora energetycznego z uwzględnieniem ciepłownictwa, transportu i energetyki" – napisano w komunikacie. Wskazuje on główne technologie w zakresie produkcji, odbioru i magazynowania energii, a także właściwe proporcje pomiędzy …

Wyładowania elektrostatyczne (ESD) Definicja | Assel

2 · Energetyka, OZE. NIK: rynek mocy skuteczny w średnim okresie, długoterminowo może nie osiągnąć celu. Fot. Pixabay. Rynek mocy skutecznie zapewnił średnioterminowe …

Ponad 16 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek na …

Wsparcie krajowego systemu energetycznego. Niespotykana do tej pory skala środków, w kwocie ok. 70 mld zł, dostępna na wsparcie projektów, które znacząco przyczynią się do transformacji energetycznej Polski. Środki te będą dystrybuowane w formie atrakcyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek. Środki pozwolą na przyśpieszenie transformacji energetycznej …

Odnawialny wodór: jakie są korzyści dla UE? | Aktualności

zintegrowanego systemu energetycznego. Zieloną transformację gospodarki UE należy połączyć z dostępem do czystej, przystępnej cenowo oraz bezpiecznej energii dla przedsiębiorstw i konsumentów. UE stoi przed wyzwaniem, ponieważ jej produkcja i zużycie energii nadal odpowiadają za dużą część emisji gazów cieplarnianych przez wspólnotę, a UE jest zależna …

70 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na wsparcie …

Instrument Wsparcia krajowego systemu energetycznego będzie miał również pozytywny wpływ na gospodarkę kraju, jak i rynek pracy, poprzez tworzenie miejsc pracy w gałęziach gospodarki związanych z nowoczesnymi technologiami energetycznymi. Nabór wniosków dla inwestorów planujących realizację inwestycji w obszarze sieci …

Planowanie pracy systemu

Podstawą zapewnienia bezpiecznej i efektywnej ekonomicznie pracy systemu elektroenergetycznego jest odpowiednie planowanie jego pracy w różnych horyzontach …