Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

WindEurope: 2023 r. był rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej …

W 2023 r. w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o rekordowej, łącznej mocy 4,2 GW. Potwierdzono realizację nowych projektów o mocy 9 GW, których wartość jest szacowana na 30 mld euro – informuje Europejskie …

Wiatr w żagle morskiej energetyki wiatrowej potrzebny od zaraz

Stopniowe ułatwienia dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W grudniu 2020 r. przyjęto tzw. ustawę offshore, czyli o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Usprawniła ona procedury administracyjne, m . dotyczące określenia terminów wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody …

Zasady lokalizacji lądowych farm wiatrowych zliberalizowane | Co do zasady

Branża przewiduje, że nowelizacja pozwoli odblokować prawie 9 razy więcej terenów pod inwestycje, co do 2030 roku może przełożyć się na dodatkowe 2-3 GW mocy zainstalowanej i wzrost ogólnego potencjału lądowej energetyki wiatrowej do około 20 GW. Historia zasady 10H i społeczne poparcie dla energetyki wiatrowej

Liberalizacja prawa o lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech …

Jednakże ustawodawca federalny pozostawia kompetencję planistyczną krajom związkowym pod warunkiem, że znacząco zwiększą one wyznaczone obszary dla projektów energetyki wiatrowej. Zgodnie z nowymi ramami prawnymi, dla każdego kraju związkowego tzw. wartość wkładu obszarowego (niem. Flächenbeitragswert) określa wiążące cele na rok 2027 …

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki ...

Do 2030 r. w energetyce wiatrowej może powstać ok. 450 tys. nowych miejsc pracy, z czego 250 tys. w sektorze lądowej energetyki wiatrowej, a ok. 200 tys. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej3. Polska w dużym stopniu mogłaby partycypować w tych korzyściach. Ważna w tym procesie może okazać się współpraca z międzynarodowymi …

KE: Plan dla Wiatru to game changer energetyki …

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej …

Przyszłość energetyki wiatrowej

Miniony rok był bardzo pomyślny dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Weszła w życie pierwsza ustawa offshore – czyli zielone światło dla ogromnych inwestycji na Bałtyku o łącznej mocy 11GW, które przyczynią się do osiągnięcia deklarowanej neutralności klimatycznej przez Polskę oraz pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów mocy.

Turbiny w energetyce wiatrowej: Typy, technologie i efektywność

Turbiny w energetyce wiatrowej odgrywają kluczową rolę w produkcji czystej i odnawialnej energii elektrycznej. Są to innowacyjne urządzenia, które wykorzystują siłę wiatru do obracania łopat, generując energię kinetyczną, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną. W tym artykule omówimy różne typy turbin ...

Wykorzystanie technologii magazynowania energii do integracji ...

technologii magazynowania energii bezpośrednio dla potrzeb wspierania integracji energetyki wiatrowej z systemem elektro-energetycznym. Zawiera ona nazwę kierunku, jego syntetycz-ny …

Program Priorytetowy

Celem programu jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze mikroelektrowni wiatrowych. Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo zakupu i montażu …

Ulga termomodernizacyjna od 2025 na magazyny energii i turbiny …

6 · Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby przepisy rozszerzające ulgę termomodernizacyjną na magazyny energii i ciepła oraz przydomowe mikroelektrownie …

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) szacuje, że w Europie ok. 75 tys. osób zatrud- nionych jest na stanowiskach bezpośrednio związanych z morską energetyką wiatrową6. Rozwój sektora stworzył szanse dla mniej rozwiniętych miast na północy Niemiec i przyciągnął inwestorów do podupadających portów. Dla niemieckich portów Cuxhaven i Bremenhaven, a …

Plan dla Wiatru to gamę changer energetyki wiatrowej w Europie

Opublikowany dziś przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan to wytyczne kluczowych działań dla przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Mają wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Łącznie te działania zmienią reguły gry ...

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...

Zaktualizowano zapisy dotyczące standardów unijnych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż. oraz homologacji urządzeń magazynujących energię; Dokonano aktualizacji przedziałów …

G3.1.5. Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz …

W ramach przeprowadzonej w 2023 r. rewizji KPO, zatwierdzonej decyzją Rady UE w dniu 8 grudnia 2023r., ustanowiono m . nową formułę finansowania dla projektów budowy morskich farm wiatrowych, wprowadzając w rozdziale KPO o nazwie REPowerEU inwestycję z numerem G3.1.5 pn. „Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki …

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Wyzwanie deficytu kadr potrzebnych do zasilenia rozwijającego się w Polsce sektora offshore wind omówiła szczegółowo Agnieszka Rodak, prezes Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. – Rozwój morskiej energetyki wiatrowej oznacza nowe perspektywy dla młodzieży, ale też ogromne wyzwanie dla regionu, aby zapewnić …

System magazynowania energii CAES a energetyka wiatrowa

Losowość produkcji może zostać ograniczona dzięki współpracy elektrowni wiatrowej z systemem CAES. Takie rozwiązanie może stanowić alternatywę dla akumulowania energii w …

STUDIUM MOŻLIWOŚCI ROZWOJU ENERGETYKI WIATROWEJ …

Elektrycznej, do opracowania „Studium wpływu energetyki wiatrowej na pracę i rozwój Kra-jowego Systemu Elektroenergetycznego". 1. Cel oraz zakres opracowania Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, w tym w woj. pomorskim wynika z założeń po-lityki energetycznej kraju, jak i z trendów ogólnoświatowych. Wychodząc naprzeciw przy-

Energia wiatrowa w Polsce. Czy to się opłaca? Poznaj wady i …

Z raportu „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce" na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) wynika, że Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd.

Będzie masowa instalacja farm wiatrowych w Polsce w kolejnych …

Przyczyną tego ma być głównie zapowiadana przez rząd liberalizacja zasady odległościowej (10H). Dobre lub bardzo dobre perspektywy dla rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2024 r. widzi połowa inwestorów. Tylko 1/5 spodziewa się pogorszenia warunków dla inwestycji. Pozostali nie oczekują istotnych zmian.

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock …

Jak magazynować energię z wiatru?

Najważniejszymi cechami urządzeń do magazynowania energii wiatrowej są: wysoka sprawność i niskie koszty gromadzenia energii, a dla potrzeb nagłego wsparcia systemu - możliwość …

Historia energetyki wiatrowej

Historia wykorzystania energii wiatru sięga 3000 lat p.n.e. Wtedy po raz pierwszy w Egipcie wykorzystano żagle do napędu łodzi. Na przestrzeni wieków zmieniała się konstrukcja żagli ale idea pozostała nie zmieniona. Pierwsze wiarygodne informacje o istnieniu wiatraków ze źródeł historycznych pochodzą z roku 644 n.e. Opowiada o wiatrakach z pogranicza persko …

Światowa rola lądowej energetyki wiatrowej

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, organizacja, która wspiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, przekonuje, że lądowa energetyka wiatrowa jest najtańszym źródłem energii. „Każdy dodatkowy gigawat mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych oznacza rzeczywiste oszczędności rzędu 30 zł w odniesieniu do średniego kosztu wytworzenia 1 MWh …

Energetyka wiatrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

– Z pewnością ważnym krokiem dla branży wiatrowej w 2023 roku było złagodzenie zasady 10H. Po 7 latach stagnacji w branży zostały stworzone nowe możliwości dla lądowej energetyki wiatrowej. Po nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej turbiny wiatrowe mogą być wznoszone tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania ...

Przepisy wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej …

Niemniej, w odniesieniu do projektów z drugiej fazy mechanizm ten znajdzie zastosowanie po wydaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki indywidualnej decyzji ostatecznie potwierdzającej poziom wsparcia dla poszczególnych projektów, a trzeba podkreślić, że większość projektów objętych tym etapem jeszcze takich decyzji nie otrzymała.

Projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii ...

Zaprojektowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska regulacje mają na celu przyśpieszenie i usprawnienie realizacji, a także poprawę warunków inwestycyjnych dla projektów morskich farm wiatrowych (MFW) oraz innych technologii OZE na przeznaczonych dla nich obszarach przyspieszonego rozwoju. Wniosek o wpis nowelizacji do wykazu prac …

SYSTEMY ENERGETYKI ODNAWIALNEJ B.22 Energetyka …

ZASADA DZIAŁANIA ELEKTROWNI WIATROWEJ Podstawą działania wirnika elektrowni wiatrowej jest wytworzenie różnicy ciśnień, pomiędzy dolną i górną powierzchnią łopaty. …

400 mln zł na rozwój projektów z obszaru energetyki wiatrowej i ...

Na wsparcie projektów w ramach III konkursu NTE NCBR przeznaczy 400 mln zł, z czego 200 mln zł zostanie przeznaczone na projekty z obszaru energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, a kolejne 200 mln zł na projekty związane z geotermią. Kluczowe jest, aby zgłaszane projekty charakteryzowały się dużym potencjałem innowacyjnym oraz wysokim …

PORADNIK MAŁEJ ENERGETYKI WIATROWEJ

PORADNIK MAŁEJ ENERGETYKI WIATROWEJ 5 1. Wstęp Nie tylko wyczerpywanie się pierwotnych zasobów energii, ale także, a właściwie przede wszystkim, wzrost emisji dwutlenku węgla czyli gazu ...

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 …

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i …

Rekrutacja dla Energetyki Wiatrowej: Wyzwania i Perspektywy

Na bazie naszych doświadczeń rekrutacyjnych dla sektora energetyki wiatrowej szczegółowo opisuję interesariuszy rynku, wyzwania w rekrutacji talentów z potencjałem lub doświadczeniami kierowniczymi, przyszły rozwój sektora i oczekiwane inwestycje zarówno w morskich, jak i lądowych farmach wiatrowych. Struktura interesariuszy w sektorze energetyki wiatrowej w …

Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce

Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która przedstawiła założenia …