Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

O projekcie

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Innymi słowy jest to elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady, stanowiące pozostałości po …

Nowoczesne i innowacyjne sposoby magazynowania i przesyłu …

Produkowanie energii z OZE umożliwia różnicowanie źródeł wytwarzania energii. Wpisuje się również w koncepcję tzw. mixu energetycznego. Według założeń, w 2030 …

Domowy bank energii

Nie tylko akumulatory są wykorzystywane do gromadzenia energii w domowych magazynach, coraz częściej stosuje się również technologie wodorowe. Wodorowe magazyny energii pozwalają na długotrwałe przechowywanie dużych ilości energii, co może być istotne w przypadku braku dostępu do sieci energetycznej lub w okresach wzmożonego zapotrzebowania. Współcześnie …

Działalność produkcyjna a rozliczenia w ramach sse/PSI

Zwolnieniem podatkowym objęta jest natomiast – z pewnymi wyjątkami – działalność produkcyjna. Pojawia się zatem pytanie o to, w jaki sposób należałoby wyznaczyć granicę pomiędzy działalnością handlową a takim stopniem przetworzenia, który uprawnia już do twierdzenia, że jest to działalność produkcyjna. Okazuje się ...

Jak wygląda rozliczanie dochodu ze sklepiku

Częstokroć działalność sklepiku szkolnego regulują statuty szkół. Nie stanowią one jednak przepisów prawa miejscowego (zob. wyrok WSA w Poznaniu z 16 stycznia 2004 r., sygn. 4/II SA/Po 2428/03), więc nie ma podstaw, by uznać, że działalność sklepiku w statucie szkoły jest normowana przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

Raport Roczny EBC 2020

W odniesieniu do komponentów indeksu HICP (Harmonised Index of Consumer Prices) spadek ten wynikał przede wszystkim z niższego wkładu cen energii do dynamiki cen, a w drugiej połowie roku również inflacji HICP z wyłączeniem cen energii i żywności (zob. wykres 9). W kategoriach czynników sprawczych, proces dezinflacji nastąpił w warunkach załamania aktywności …

Innowacyjne metody magazynowania energii elektrycznej: …

Przechodząc do kolejnego przypadku, trafiamy na innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania energii przy użyciu mechanicznych systemów gromadzenia. Wykorzystują one energię kinetyczną lub potencjalną do przechowywania i uwalniania energii, co sprawia, że są niezwykle efektywne i trwałe. Wspomniane systemy często mają długą …

IX Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK

Port Czystej Energii oraz Wydawnictwo „Nowa Energia" zapraszają do udziału w IX Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia", które odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2024 r. w Gdańsku (Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk).

Historia

W 2016 roku powstała spółka celowa Port Czystej Energii Sp. z o.o. W 2018 roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu w ramach POIiŚ i Umowę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W tym samym roku rozpoczęły się również procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Polska kopalnia staje się pionierem w grawitacyjnych …

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce napotyka na kluczowe wyzwanie – magazynowanie energii. Elektrownie szczytowo-pompowe, działające już w kraju, służą jako …

Nowe prawo energetyczne – jakie zmiany nas czekają?

Agregacja, według definicji z art. 3 pkt 6e ustawy Prawo energetyczne, to działalność polegająca na łączeniu wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców energii elektrycznej lub …

Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …

Alternatywą dla gromadzenia energii elektrycznej może być powstrzymanie się przed zużyciem paliwa albo materiału rozszczepialnego, których zapasy są bardzo efektywnymi magazynami energii w porównaniu z magazynami energii elektrycznej (zob. gęstość energii). Magazyny bardzo dużych ilości energii elektrycznej znacznie ułatwiłyby ...

Działalność mieszana a odliczenie VAT

Działalność mieszana - czy można odliczać VAT również w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpiła W konsekwencji, w przedstawionej sytuacji nie trzeba rezygnować z prawa do odliczenia VAT w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpi. Co prawda bowiem dokonywane w tym czasie zakupy nie są bezpośrednio …

Dlaczego Twoja firma potrzebuje magazynu energii?

Magazyn energii, często określany jako bank energii, to system zdolny do gromadzenia energii wyprodukowanej w jednym okresie, tak aby mogła być wykorzystana w późniejszym czasie. Jest on często stosowany w przypadku odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna, gdzie produkcja energii nie zawsze jest zbieżna z jej …

Stare – nowe sposoby gromadzenia energii

Jednym z perspektywicznych sposobów gromadzenia dużych ilości energii ma być wykorzystanie zmian energii potencjalnej ciał o znacznej masie, przemieszczanych w polu grawitacyjnym …

Dołącz do zespołu Portu Czystej Energii!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Baterie grawitacyjne pomogą gromadzić energię ze źródeł …

Zasada działania jest prosta. Elektrownia ma dwa zbiorniki wody – górny i dolny. Gdy potrzeba prądu, woda z górnego zbiornika przepuszczana jest przez turbiny …

Nowe zasady funkcjonowania klastrów energii w Polsce

Zgodnie ze zmodyfikowanymi przepisami działalność w ramach klastra energii może być prowadzona na obszarze jednego powiatu lub pięciu sąsiadujących ze sobą gmin. Ponadto cały klaster energii musi działać na obszarze jednego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego. Ustawodawca uzasadnia ten wymóg obawą przed …

Informacje i zadania | Zarządca Rozliczeń S.A.

9) zarządcy rozliczeń rekompensat w związku ze stosowaniem ceny maksymalnej przez podmioty uprawnione oraz zarządzającego FWRC w zakresie gromadzenia środków pochodzących z odpisu na Fundusz oraz składki solidarnościowej i składki gazowej, na podstawie ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości …

Wspólne obszary inteligentnych specjalizacji regionów Polski …

także nazwę „głównej" specjalizacji z aktualnie obowiązującego dokumentu RIS (zob. także nazwy specjalizacji na rysunku nr 1). 3 Opis i metodyka wyznaczania wspólnych obszarów RIS znajduje się w ekspertyzie pn. Analiza logiki interwencji przyjętej w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej… 4 Tabela nr 1. Regionalne inteligentne specjalizacje …

Czy projekt ustawy o OZE dopuszcza prowadzenie działalności ...

Projekt ustawy o OZE zakłada z jednej strony wytwórcę energii w mikroinstalacji, ale wyłącznie jako osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej w zakresie mikroinstalacji (art. 4.), z drugiej strony wytwórcę energii w małej instalacji (art. 7.), tj. powyżej 40 kW (dla uproszczenia cały czas mamy na myśli wytwarzanie energii elektrycznej).

Energy Storage Group

Pan YI Jong Chan jest prezesem spółki Green Technology Infrastructure Solution ( GTIS )/ Energy Storage Group, ponad to w rodzinnej Korei południowej jest Prezesem spółek z grupy Coprism Energy oraz wiceprezesem rodzinnego IL Gwan Group Holdingu, którego główna działalność skupia się na rozwoju nowych technologii związanych z przemysłem zbrojeniowym.

Magazyny energii. Przechowywanie energii wciąż dużym …

Według danych Polskiej Izby Magazynowania Energii obecnie w Polsce istniejące magazyny energii mają zainstalowanych łącznie ok. 1450 MW mocy, z czego 1370 MW w elektrowniach szczytowo-pompowych, a 20 MW w magazynach energii w technologii elektrochemicznej. To jednak wciąż zdecydowanie za mało. Polska musi bowiem spełnić …

Jak działają baterie grawitacyjne, dzięki którym magazynujemy …

Gdy potrzeba prądu, woda z górnego zbiornika przepuszczana jest przez turbiny generatorów do zbiornika dolnego. Z kolei nadmiar energii elektrycznej wykorzystywany jest do …

Kontakt

Siedziba: ul. Jabłoniowa 55, 80-175 Gdańsk. Biuro/Adres do korespondencji: ul. Konna 35, 80-174 Otomin. Sekretariat: Tel. 58-767-41-96, Faks. 48 58-765-0037

Działalność wód płynących

Działalność erozyjna rzek ... Akumulacja to proces gromadzenia się osadów rzecznych w wyniku działania wody. Osadzanie się materiału niesionego przez rzekę następuje wtedy, gdy prędkość rzeki jest zbyt mała, aby mogła ona unieść cały transportowany materiał. Utwory osadzane przez rzekę na jej dnie, bądź na brzegach nazywane są aluwiami. W korycie rzecznym gromadzi się ...

Obowiązki regulacyjne spoczywające na przedsiębiorstwach …

z dnia 10.4.1997 r. – Prawo energetyczne4 (dalej „u.p.e." lub „ustawa Prawo energetyczne") objęte zostały obowiązkiem uzyskania koncesji. Koncesja wprowadza reglamentację …

Możliwości odzyskiwania energii z otoczenia (energy harvesting)

Znaczącą grupę magnetycznych materiałów Smart (ang. Smart Magnetic Materials – SMM) stanowią materiały o tzw. gigantycznej magnetostrykcji (ang. Giant Magnetostrictive Materials – GMM). Ich kluczowa rola w wielu obszarach wynika z możliwości przekształcania energii magnetycznej w mechaniczną (działanie typu aktuator) oraz …

Technologie magazynowania energii

Jest to jedna z najbardziej znanych wielkoskalowych metod gromadzenia energii. Tego rodzaju instalacje składają się z dwóch zbiorników umieszczonych na różnych wysokościach. Mechanizm działania jest prosty: pompy elektryczne przepompowują wodę z dolnego zbiornika do górnego i w ten sposób gromadzona jest energia. Podczas wypuszczania …

Podstawowe zasady systemu ochrony przed promieniowaniem …

5 Zob. szerzej na temat użytkowników źródeł promieniowania jonizującego w Polsce w: Państwowa Agencja Atomistyki, Raport roczny. Działalność Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz ocena stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce w 2022 roku (Warszawa: Państwowa Agencja Atomistyki, 2023), 21-23, 27-28, 38.

Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić ...

Autokonsumpcja a instalacja Off-Grid; W tym systemie instalacji energia jest gromadzona w akumulatorach magazynu energii. Takie rozwiązanie daje Ci niezależność od zewnętrznych dystrybutorów prądu.. Jeżeli wybierasz powyższy typ instalacji, musisz do niej dobrać odpowiedni inwerter oraz magazyn energii.Urządzenia powinny odpowiadać …

Podręcznik kontroli organu właściwego ds. cyberbezpieczeństwa …

5 Incydent – zdarzenie, które ma lub może mieć niekorzystny wpływ na cyberbezpieczeństwo; IT – (ang. Information Technology) – wszelkie działania związane z wykorzystaniem urządzeń informatycznych oraz usług im towarzyszących, a także gromadzenie, przetwarzanie, udostępnianie informacji w formie elektronicznej z wykorzystaniem technik cyfrowych i …

Zużywać czy gromadzić?

Oprócz wzrostu procentowej samowystarczalności energetycznej, systemy gromadzenia energii pozwalają zwiększyć w budynkach niezawodność zaopatrzenia w energię. Dzięki …

Technologie magazynowania energii

Magazyny energii sprężonego powietrza (CAES) wykorzystują tanią energię z OZE w czasie jej wysokiej generacji do sprężenia powietrza i przechowywania go w …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

W ostatnich latach magazynowanie energii stało się jednym z kluczowych obszarów transformacji energetycznej, wzbudzając zainteresowanie naukowców, inżynierów i przedsiębiorstw na całym świecie. W 2023 roku sektor ten doświadczył zmian, zarówno pod względem technologicznym, rynkowym, jak i legislacyjnym. Przeszliśmy od eksperymentalnych …

Porównanie technologii magazynowania energii

Wprowadzenie. W tym artykule dokonamy szczegółowego porównania trzech popularnych technologii magazynowania energii: baterii, akumulatorów cieplnych i CAES …

Port Czystej Energii – dlaczego musimy dążyć do składowania …

Najskuteczniejszym na to sposobem jest budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, takich jak gdański Port Czystej Energii, który w procesie kogeneracji przetworzy odpady nienadające się do recyklingu na energię elektryczną i ciepło.