Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Odpowiedzialność przedsiębiorstw energetycznych za szkody …

Słowa kluczowe: przedsiębiorstwo energetyczne, przerwy w dostawach energii, odpowiedzialność odszkodowawcza, odpowiedzialność kontraktowa, odpowiedzialność deliktowa, szkoda, wina, ryzyko, siła wyższa, Kodeks cywilny . 1. Wprowadzenie. Rozważania w niniejszym artykule koncentrować się będą na praktycznym problemie odpowiedzialności cywilnej – …

Rynek mocy słabnie

3 · Celem kontroli było zbadanie czy mechanizm rynku mocy jest skutecznym narzędziem poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Objęto nią ministerstwo właściwe do …

Dobre Praktyki Sprzedawców energii elektrycznej i Operatorów …

− zasad wstrzymania dostaw energii elektrycznej oraz ich wznowienia; − prawa Odbiorcy do rozwiązania umowy o dystrybucję energii elektrycznej; − procedur rozwiązywania kwestii spornych, możliwości udzielania rabatów, bonifikat za niedotrzymanie parametrów jakościowych energii elektrycznej oraz trybu ugodowego rozwiązywania sporów przez strony umowy; − trybu …

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym | Rynek ...

Przyjęty przez rząd projekt ustawy zmieniającej Prawo energetyczne wprowadza kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii w Polsce. Projekt zostanie teraz skierowany do prac w Sejmie. Jest szansa, że nowelizacja zostanie uchwalona do końca bieżącego roku. Nowe uregulowania są niezbędne, aby magazyny energii stały się …

Polski system elektroenergetyczny a dyskusja o nowej …

Osiągnięcie 40% poziomu redukcji emisji CO2 w roku 2030 (względem roku 1990) przełoży się na wzrost udziału dostaw energii z OZE z 25% do 50%. Jednym z kluczowych narzędzi, obok …

Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych ...

źródle energii, ale także koszty, jakie musi ponosić Krajowy System Energetyczny KSE, by zapewnić ciągłe niezawodne zasilanie odbiorców pomimo wahań mocy pojedynczych elektrowni. Trzecim składnikiem kosztów ponoszonych przez społeczeństwo są koszty zewnętrzne, których nie pokrywa właściciel elektrowni ani operator systemu elektroenergetycznego, a ponosi je …

Model rynku energii elektrycznej w Polsce

zawierającego między innymi koncepcję powołania i funkcjonowania giełdy energii elektrycznej. Przyjęty został również projekt działań w stosunku do kontraktów długoterminowych na dostawy energii elektrycznej . 2 zawartych przez PSE S.A., pozwalający na stopniowe otwieranie rynku na konkurencję. Projekt dokumentu został poddany pod dyskusję ekspertom wymienionych …

Europejska polityka energetyczna

Unia Europejska (UE) musi sprostać prawdziwym wyzwaniom energetycznym zarówno w zakresie trwałości, jak i emisji gazów cieplarnianych, bezpieczeństwa dostaw, zależności od …

ENERGETYKA DYSTRYBUCJA

strategiizakresie w dywersyfikacji źródeł dostaw paliw, byliśmy dobrze przygotowani na decyzję Rosjikwietnia z 2022 roku o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Rozwójospodarczy g kraju idzie w parze z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii.ZE O są integralnym elementem realizacji kluczowych celów wymienionych w PEP2040, implikująonieczność k usprawnienia i …

System zasilania rezerwowego (SZR) a magazyn energii?

System zasilania rezerwowego – co to jest? SZR to skrót, który można rozwinąć na dwa sposoby. Po pierwsze, kryje się pod nim określenie samoczynne załączanie rezerwy, po drugie – system zasilania rezerwowego. Oba te terminy mają ze sobą wiele wspólnego. Wiążą się z rozwiązaniem problemu odcięcia dostaw prądu z sieci.

Globalny kryzys energetyczny – Topics

Zakłócone łańcuchy dostaw, zła pogoda, niskie inwestycje, a potem inwazja Rosji na Ukrainę . Ceny energii rosły od 2021 r. z powodu szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, warunków pogodowych w różnych częściach świata, prac konserwacyjnych opóźnionych przez pandemię oraz wcześniejszych decyzji firm naftowych i gazowych oraz krajów eksportujących o …

Parlament przyjmuje reformę unijnego rynku energii elektrycznej

11-04-2024 - 14:08. Unijny rynek energii elektrycznej będzie bardziej przystępny cenowo i przyjazny dla konsumentów. "Kontrakty różnicowe" mają zachęcać do inwestycji …

NIK: rynek mocy skuteczny w średnim okresie, długoterminowo …

2 · Energetyka, OZE. NIK: rynek mocy skuteczny w średnim okresie, długoterminowo może nie osiągnąć celu. Fot. Pixabay. Rynek mocy skutecznie zapewnił średnioterminowe …

Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy przyjęty przez Radę …

Zmiany pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo dostaw energii, warunki dla rozwoju przemysłu oraz transformację energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Rada Ministrów przyjęła 15 czerwca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Aby zapewnić ciągłość dostaw energii i zbilansować system nawet w niekorzystnych warunkach, w okresach największego zapotrzebowania na energię elektryczną, Operator dysponuje szeregiem narzędzi: Przywołanie …

Stabilna praca systemu elektroenergetycznego

Działania PSE na rzecz utrzymania ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorców: Planowanie koordynacyjne pracy sieci długo- i krótkookresowe. Harmonogramy prac – …

Alert europejski: Kolejny element pakietu „Fit for 55" przyjęty …

Dnia 11 lipca Parlament Europejski oficjalnie zakończył prace nad nowelizacją dyrektywy o efektywności energetycznej (EED). Kluczowe zmiany odnoszą się zarówno nowego unijnego celu na poziomie 40,5% w przypadku zużycia energii pierwotnej i 38% w odniesieniu do zużycia energii końcowej w porównaniu z prognozami na 2030 r., ale także bezpośrednio …

Planowanie rozwoju sieciowej infrastruktury elektroenergetycznej …

[P47] Dołęga W., Ocena infrastruktury elektroenergetycznej w aspekcie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, Rynek Energii, nr 1 luty 2012, 67-73. [P48] Dołęga W., Ocena krajowych regulacji prawnych w kontekście realizacji celów strategicznych polityki energetycznej w sektorze elektroenergetycznym, Rynek Energii, zeszyt nr I, maj 2012, 108-113.

FUNKCJONOWANIE KRAJOWEGO SYSTEMU ELEKTROENERGETYCZNEGO W …

BEZPIECZEŃSTWA DOSTAW ENERGII ELEKTRYCZNEJ Autor: Waldemar Dołęga („Rynek Energii" – 1/2018) Słowa kluczowe: system elektroenergetyczny, bezpieczeństwo dostaw energii Streszczenie. W artykule przedstawiono analizę i ocenę funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycz-nego w aspekcie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. …

Polityka energetyczna: zasady ogólne | Noty tematyczne o Unii ...

Energia elektryczna dostarczana do naszych domów wytwarzana jest w elektrowniach. W Polsce są to głównie elektrownie cieplne opalane węglem brunatnym lub kamiennym. Przesył energii …

Ogromna transakcja na polskim rynku Odnawialnych Źródeł Energii ...

Zgodnie ze wspomnianymi analizami, w celu pokrycia produkcji energii elektrycznej obecnej pracy elektrowni Turów powinien zostać przyjęty odpowiedni miks OZE tj. farmy wiatrowe – 1,14 GW, farmy fotowoltaiczne – 2,1 GW, elektrownia na biomasę – 0,06 GW, elektrownia szczytowo-pompowa lub opcjonalnie inne formy magazynowania energii – 2,3 GW.

Zielone światło dla rozwoju magazynów energii w Polsce

Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacja wprowadza kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii w Polsce. W dniu 24 listopada 2020 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa energetycznego, zawierający szereg uregulowań dotyczących magazynów energii. …

Trzy pierwsze umowy z beneficjentami naboru 2.1 …

Dziś minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała trzy pierwsze umowy na wsparcie finansowe z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), w ramach działania 2.1 Dystrybucja energii. …

Elektrownie wiatrowe w systemie bilansowania energii

Działalność na rynku energii dzielimy zaś na handlową i operatorską (Rysunek 1) Krajowy System Elektroenergetyczny to zbiór urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą funkcjonalnie w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie całego …

Wewnętrzny rynek energii

WEWNĘTRZNY RYNEK ENERGII Europejski rynek energii jest konkurencyjny, zorientowany na konsumenta, elastyczny i niedyskryminacyjny. Przepisy obowiązujące w tym obszarze dotyczą dostępu do rynku, przejrzystości i regulacji, ochrony konsumentów, wzajemnych połączeń i bezpieczeństwa dostaw. Wzmacniają one prawa indywidualnych

Sprawozdania z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii ...

Minister właściwy do spraw energii zgodnie z art. 15b ust. 3-8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385) zobowiązany jest do opracowywania Sprawozdania z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii …

Wskaźniki ciągłości dostaw energii elektrycznej

Wskaźniki charakteryzujące czas trwania przerw w dostarczaniu energii elektrycznej dla odbiorców skalkulowano dla miejsc dostarczania należących do Grupy II, ponieważ dla tych MD, ich wyłączenie skutkuje w praktyce przerwami w realizacji dostaw energii z sieci przesyłowej do odbiorców. Wskaźniki wyznaczano w oparciu o zarejestrowane czasy przerw planowanych i …

Jakie są skutki przerwania dostaw energii elektrycznej?

Podstawową jednostką energii w układzie SI jest 1. agregaty prądotwórcze, 2. zasilanie awaryjne, 3. kilowatogodzinach, 4. dżul J, jednak w energetyce zużycie energii elektrycznej podajemy w 1. agregaty prądotwórcze, 2. zasilanie awaryjne, 3. kilowatogodzinach, 4. dżul J. Jest to jednostka bardziej praktyczna.

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Dodatkowym czynnikiem stanowiącym wyzwanie dla utrzymania jakości dostaw energii elektrycznej jest czasowa zmienność zapotrzebowania na energię elektryczną. Krajowy system energetyczny powinien charakteryzować się odpornością na fluktuacje sezonowe m . związane z wysokim zapotrzebowaniem na energię w okresie letnim, jak i te dobowe - poranne i …

dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych

wskaźników niezawodności dostaw energii elektrycznej" stanowiącym załącznik do „Regulacji jakościowej w latach r s x-2020, z zastrzeżeniem, że: Wskaźnik SAIDI zastępuje się wskaźnikami obszarowymi: CTP md, CTP mp, CTP m, CTP w. Wskaźnik SAIFI zastępuje się wskaźnikami obszarowymi: CP md, CP mp, CP m, CP w.

Projekcje makroekonomiczne ekspertów Eurosystemu dla strefy …

Ten scenariusz zakłada również zamknięcie korytarza transportowego na Morzu Czarnym i dalsze zakłócenia w ukraińskim eksporcie pszenicy i kukurydzy, a także rozprzestrzenianie się niekorzystnych skutków rosnących kosztów energii i cen nawozów – to prowadzi do wzrostu międzynarodowych cen surowców żywnościowych ponad poziom przyjęty …