Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Termomodernizacja: na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Termomodernizacja to przedsięwzięcie, w wyniku którego ma dojść do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Biorąc pod uwagę, że jest to właśnie przedsięwzięcie, można wywnioskować, że pod pojęciem termomodernizacji nie kryje się tylko jedno działanie, ale cały ogół prac.

Systemy magazynowania energii – poradnik

W pierwszym typie magazynowania energii – prąd stały z prostownika przepływa przez cewkę wykonaną z materiału nadprzewodzącego, która jest schłodzona kriogenicznie do temperatury poniżej swojej temperatury krytycznej. Przepływ prądu generuje pole magnetyczne, w którym energia jest magazynowana. Superkondensator, różni się od …

Nabór konkurencyjny nr FEDS.02.04-IP.01-108/24

02.04 A - inwestycje w zakresie budowy i rozbudowy instalacji wytwarzających energię elektryczną i/lub cieplną z odnawialnych źródeł energii: 1) do produkcji zrównoważonego biometanu (przy czym celem projektu jest produkcja energii elektrycznej i/lub cieplnej z biometanu) i/lub. 2) dotyczących energii: promieniowania słonecznego, geotermii, …

Ceny i stawki opłat za energię cieplną stosowane od 01.01.2024 …

Ceny i stawki opłat za energię cieplną stosowane od 01.01.2024 r. SEC I Sp. z o.o. Symbol grupy taryfowej Opis (charakterystyka) grupy taryfowej Z.1 Odbiorcy Miejskiego Systemu Ciepłowniczego zasilanego ze źródeł PGE Energia Ciepła S.A. (EC I Szczecin i EC II Pomorzany), źródła ZUO, źródła New Cogen Sp. z o.o. oraz źródeł własnych SEC Sp. z o.o. …

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku

Zapotrzebowanie na moc cieplną budynków wyrażamy w kilowatach energii na metr kwadratowy, z czego jednostkowe zapotrzebowanie na moc cieplną obliczamy wzorem xW/m2, co oznacza ilość strumieni ciepła (wyrażanych w watach) potrzebnych do ogrzania 1 metra kwadratowego. Oczywiście takimi wyliczeniami zajmuje się projektant od instalacji …

Magazynowanie energii – jak i po co to robić?

Energia cieplna przydaje się na przykład do ogrzewania budynków, wody użytkowej itp. Energię cieplną można wytworzyć zasilając prądem elektrycznym element …

Przekazywanie ciepła w zjawisku przewodnictwa. Rola izolacji cieplnej ...

W naszym doświadczeniu są nimi mosiądz i aluminium. Materiały, które wolno transportują energię cieplną, nazywamy izolatorami cieplnymi. W naszym doświadczeniu są nimi szkło i drewno. Przewodzenie ciepła odbywa się zarówno w ciałach stałych, jak i cieczach oraz gazach. Jednak w cieczach i gazach proces przewodzenia ciepła ...

Jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną

Obliczanie zapotrzebowania domu na energię cieplną jest procesem złożonym, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dokładna analiza powierzchni i izolacji termicznej, wybór odpowiedniego systemu ogrzewania, liczba i rodzaj użytkowników oraz analiza klimatyczna są kluczowe dla prawidłowego określenia zapotrzebowania ...

WPŁYW BUDOWY ZASOBNIKÓW CIEPŁA NA ZJAWISKO …

Zasobniki magazynujące ciepło w okresie doby i do kilku dni nazywa się krótkoterminowymi, natomiast zasobniki długoterminowe wy-równują różnice w podaży i zapotrzebowaniu na …

ENERGETYKA Systemy magazynowania energii ciepła i chłodu …

Pewne materiały przewodzą energię cieplną szybciej niż inne. Na Ilustracji 1.20 został pokazany materiał (izolacyjna wełna budowlana), który przewodzi ciepło powoli, jest dobrym izolatorem …

Biomasa w Polsce – wykorzystanie i rola | enerad.pl

przekształcanie biomasy na energię elektryczną lub cieplną przyczynia się także do zagospodarowania nieużytków (uprawy energetyczne), dzięki czemu możliwe jest uprawianie nawet niskiej jakości ziemi stałe i pewne dostawy nośników energii możliwość wykorzystania odpadów z sektora leśnego, rolniczego i przetwórstwa spożywczego

Założenia do planu zaopatrzenia Gminy w ciepło, energię ...

Zapotrzebowanie na moc i energię cieplną dla stanu istniejącego.28 • 3.3.1. Zapotrzebowanie na energię w mieszkalnictwie 28 • 3.4. Bilans paliw na terenie Gminy -stan obecny. 33 • 4. WPŁYW PRZEDSIĘWZIĘĆ TERMOMODERNIZACYJNYCH NA BILANS ZAPOTRZEBOWANIE CIEPŁA. 35 • 5. PROGNOZY ZAPOTRZEBOWANIA NA CIEPŁO DO 2025 ROKU. 36 • 5.1. Prognoza …

1.4 Przekazywanie ciepła, ciepło właściwe i kalorymetria

Energia wewnętrzna i ciepło. Każdy układ cieplny posiada energię wewnętrzną (ang. internal energy), która jest sumą energii mechanicznych wszystkich cząsteczek układu. Energia …

Rola energii słonecznej na ziemi

Rola Słońca jako życiodajnej siły dla Ziemi nie zmieniła się przez 4,5 miliarda lat ewolucji naszej planety, chociaż samo Słońce podlegało w tym okresie przemianom. Promieniowanie słoneczne wykorzystywane jest bezpośrednio do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono również wykorzystywane w procesie fotosyntezy przez rośliny, które ...

Zapotrzebowanie na energię cieplną – klucz w doborze pomp ciepła

Jak obliczyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną? Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną wylicza się za pomocą programów do tego przeznaczonych. Uwzględniają wiele najważniejszych informacji związanych z termoizolacyjnością budynku. Duże znaczenie ma także to, aby posiadać niezbędną wiedzę na temat zastosowanych materiałów poprawiających …

Materiały nadprzewodzące, własności i zastosowania

W referacie przedstawiona zostanie historia odkryć materiałów nadprzewodnikowych, zanalizowane zostaną własności i modele teoretyczne stanu nadprzewodzącego, ze …

Magazynowanie ciepła w zasobnikach – IGCP

1. Wprowadzenie. Zasobnik ciepła nazywany popularnie akumulatorem dotychczas postrzegany jest jako zbiornik buforowy współpracujący bezpośrednio ze źródłem ciepła w systemie …

Bilans cieplny Ziemi

Wielkość albedo zależy od rodzaju podłoża, a także od pokrywy chmur. Chmury odbijają więcej światła z powrotem w przestrzeń kosmiczną niż czyste błękitne niebo. Albedo chmur zależy od kilku czynników mianowicie: wysokości chmury, jej rozmiaru oraz liczby i wielkości znajdujących się wewnątrz kropelek wody. Chmury deszczowe odbijają 80-90 % promieniowania …

Hipotetyczne zużycie i wydatki na energię cieplną

Baza zawiera dane o hipotetycznym zużyciu i hipotetycznych wydatkach na energię cieplną gospodarstw domowych w Polsce. Wydatki hipotetyczne to takie, które pozwalają ogrzać mieszkanie do temperatury komfortu równej 21 stopni Celsjusza.Poprzez energię cieplną rozumiana jest energia wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody …

Ogrzewanie gazem a zapotrzebowanie na energię cieplną

Teoretycznie im niewielki dom jednorodzinny, w którym zastosowano solidną izolację termiczną, powinien wykazywać niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Trzeba jednak uwzględnić przy tym sprawność systemu ogrzewania i innych instalacji, np. klimatyzacji czy wentylacji. Również nieodpowiednio ocieplony budynek będzie tracił sporo energii, więc nawet najbardziej wydajne ...

Magazynowanie energii cieplnej – rozwiązania i trendy

Zasobniki magazynują energię cieplną, którą z definicji można podzielić na trzy kategorie, różniące się od siebie zakresami temperaturowymi medium ją magazynującego. Niskotemperaturowe systemy, są w stanie zmagazynować ciepło do 120°C, średniotemperaturowe w zakresie od 120 do 500°C oraz wysokotemperaturowe powyżej 500°C.

Pompa ciepła

Lodówka, klimatyzator i pompa ciepła działają na podobnej zasadzie. Różnica polega na odwróceniu obiegu termodynamicznego, czyli odwróceniu miejsca, z którego przenosimy energię cieplną. Każda osoba rozpoczynająca przygodę z pompami ciepła powinna wiedzieć, że pompa ciepła nie jest urządzeniem, które wytwarza energię cieplną.

Słońce

Słońce to ogromna kula zbudowana z silnie rozżarzonego i bardzo zagęszczonego gazu. Pod względem chemicznym składa się głównie z wodoru i helu, dzięki obserwacjom astronomicznym wykryto również takie pierwiastki jak węgiel, azot, tlen oraz sód, magnez, glin, żelazo, krzem, siarka,, wapń oraz nikiel.Wykryto także takie związki chemiczne jak chociażby węglowodory.

Jak Obliczyć Zapotrzebowanie Energetyczne Domu

Można oszczędzać energię w domu jednorodzinnym na kilka sposobów: Zainstaluj nowe okna i drzwi, by lepiej izolować ciepło. Dociepl ściany i dach, by mniej stracić ciepło. Zabezpiecz rury grzewcze i zbiorniki wodne, by zmniejszyć straty. Wybierz nowoczesny system grzewczy, jak pompa ciepła, by oszczędzać.

Podatki 2022: Niższy VAT na gaz, energię cieplną i prąd

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym obniżonych stawek VAT. Przez pierwsze trzy miesiące 2022 r. gaz ziemny i energia cieplna będą obłożone stawką VAT na poziomie 8 proc. W tym samym okresie czasu w odniesieniu do energii elektrycznej obowiązywać ma stawka w wysokości 5 proc. Pakiet …

Sejm przyjął ustawę, która zapewni ochronę przed drastycznymi ...

Sejm, 23 maja 2024 r., przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Przygotowane przez MKiŚ przepisy zapewnią m . wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Analiza mocy zamówionej – weryfikacja zużycia energii

Analiza mocy zamówionej to kompleksowe badanie zapotrzebowania na energię cieplną w obiekcie, które ma na celu określenie rzeczywistego zapotrzebowania na moc cieplną, niezbędną do zaspokojenia …

Nowoczesne strategie zarządzania energią w przedsiębiorstwach …

ceny za energię elektryczną. Rok 2019 przyniósł ze sobą nowe, rekordowo wysokie ceny doprowadzając wiele firm z sektora przemysłu energochłonnego do trudnej sytuacji finansowej, a czasem nawet do bankructwa. Kwartalne oraz miesięczne kontrakty terminowe zawierane na TGE osiągają ceny w wysokości 295 zł/MWh. Dla porównania, na przełomie 2017/2018 roku …

Przekazywanie ciepła w zjawisku przewodnictwa. Rola izolacji …

przewodniki ciepła – energia cieplna jest w nich transportowana szybko i łatwo. izolatory cieplne – transport energii cieplnej zachodzi w nich wolno. Najlepszymi przewodnikami ciepła są: metale (również ciekłe), grafit i diament. Dobrymi izolatorami ciepła są gazy, pierze, wata szklana, …

Jak obliczyć zapotrzebowanie cieplne mieszkania, domu

Jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną? Dzieje się to w podobny sposób jak obliczanie zapotrzebowania cieplnego dla budynku. Każdy budynek czy dom posiada inne zapotrzebowanie cieplne by zapewnić wymaganą temperaturę w całym okresie grzewczym. Aby prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie cieplne mieszkania, należy uwzględnić …

Magazynowanie energii

Magazynowanie energii umożliwia zapobieganie przerwom w dostawach energii elektrycznej oraz cieplnej, spowodowanym m . kończącymi się zasobami paliw kopalnych oraz niestabilną …

MF: Niższa akcyza na prąd i paliwa, niższy VAT na gaz ziemny …

- Ministerstwo Finansów informuje: Niższa akcyzę na prąd i paliwa, niższy VAT na gaz ziemny oraz energię elektryczną i cieplną. · 17 grudnia 2021 r. prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, brak podatku od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, a także brak podatku od …

Podsumowanie 2021 roku

Spółka stale inwestuje w modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej – w 2021 roku podpisała umowy na przyłączenie do sieci ciepłowniczej na moc cieplną na poziomie 131 MW. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, redukcja zapotrzebowania na energię cieplną wyniosła 123 400 GJ, nastąpiło również zmniejszenie emisji CO 2 o 14,5 tys. ton w skali roku.

Rola i znaczenie izolacji

Ponadto konieczność stosowania izolacji związana jest z problemem oszczędności energii; ma to miejsce w urządzeniach wytwarzających i przesyłających energię cieplną (kotły, rurociągi cieplne, turbiny). Bardzo często ochrona bezpieczeństwa obsługi urządzeń i instalacji wymaga zastosowania warstwy izolacyjnej, aby ochronić personel obsługujący przed poparzeniem. …