Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Cena za kWh dla firm, czyli jakie są koszty energii elektrycznej dla ...

Podczas sesji giełdowych tworzą się krzywe popytu i podaży, których przecięcie określa cenę transakcyjną, czyli cenę za jaką uczestnicy giełdy kupują energię elektryczną. Transakcje na takim rynku odbywają się najczęściej na dzień przed fizycznym dostarczeniem energii elektrycznej, dlatego ilość pobieranej energii elektrycznej i harmonogram tego poboru muszą …

Świrski: Czy jesteśmy gotowi zobaczyć prawdziwą …

W 2012 roku zaakceptowano go dla projektu budowy elektrowni atomowej w Hinkley Point C na poziomie strike price 92,5 funta za MWh. Dostosowanie inflacyjne daje 108 £/MWh obecnie, a w projekcie jest też …

Rynek terminowy energii elektrycznej, czyli jak ustala się cenę …

O wysokości cen energii decydują mechanizmy precyzyjnie opisane w polskim i europejskim prawie. Obejmują one głównych uczestników rynku: producentów energii, jej sprzedawców oraz odbiorców końcowych, czyli konsumentów. Transakcje między producentami i sprzedawcami odbywają się m . na Towarowej Giełdzie Energii po określonych stawkach. I to one miały …

Tak ustala się ceny prądu na kolejny rok. Kluczowe są ...

Główną przyczyną wahań wartości kontraktów terminowych na energię elektryczną są znaczne zmiany notowań kontraktów na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W mniejszym stopniu zmiany cen surowców produkcyjnych. - W przypadku kontraktów na 2023 rok wahania notowań sięgnęły nawet kilkuset procent. Nie oznacza to jednak, że aż tyle …

Co składa się na cenę energii elektrycznej?

Koszt energii elektrycznej – czyli koszt zakupu energii od elektrowni; Podatek VAT; Akcyza; Podatki i opłaty lokale; Koszty własne dystrybutora; Koszty przesyłowe. Wiele z tego co jest na rachunku nie zależne jest od samego dostawcy. Nie ma on bowiem wpływu na wysokość podatku VAT, akcyzę czy podatki lokalne. Dlatego jeśli podnoszone ...

Możliwości finansowania budowy elektrowni jądrowych

MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA BUDOWY ELEKTROWNI JĄDROWYCH Słowa kluczowe: elektrownie jądrowe, nakłady inwestycyjne, finansowanie inwestycji Streszczenie: Energetyka jądrowa jest dziedziną ...

Wiceszef MKiŚ: Kontrakt różnicowy optymalnym rozwiązaniem …

Kontrakt różnicowy (contract for difference) to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie (cenie referencyjnej) wyprodukowanej energii elektrycznej w …

Bon energetyczny i nowe ceny energii. Kto i na jakie ulgi

Rząd stopniowo odmraża ceny energii elektrycznej (te obowiązujące dotychczas były na poziomie ustalonym w grudniu 2021 r.) i wprowadza nieco wyższą niż obecnie cenę maksymalną.Według ...

Orlen będzie budował elektrownię w Grudziądzu! Jest kontrakt na energię ...

Po przeprowadzonej w czwartek (16 grudnia) aukcji mocy okazuje się, że będzie kontrakt na energię produkowaną przez elektrownię mającą powstać w Grudziądzu!

Umowa PPA (Power Purchase Agreement) – warunki, podmioty, …

Umowa PPA (Power Purchase Agreement) to długoterminowa umowa dotycząca dostawy energii elektrycznej. Określa wszelkiego rodzaju warunki związane z …

Rynek terminowy energii elektrycznej, czyli jak ustala się cenę …

Na wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną największy wpływ mają kontrakty terminowe na surowce niezbędne do produkcji energii elektrycznej, przede wszystkim węgiel i gaz, ale również skrajnie wysokie koszty zakupu unijnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Główną przyczyną wahań wartości kontraktów terminowych na energię …

TGE

Wejście w życie Dyrektywy MiFID2 nałożyło, także na Polskę, konieczność jej zaimplementowania do prawa krajowego. Zapisy ustawy implementującej dyrektywę zobowiązywały Towarową Giełdę Energii, podobnie jak inne podmioty, do dostosowania swojej działalności do reżimu europejskiej regulacji. W drodze konsultacji z rynkiem, TGE podjęła …

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

17-letni kontrakt dla mniejszej instalacji magazynowej - o mocy 7,5 MW i pojemności 30 MWh zdobyła spółka Hynfra Energy Storage (HES) wraz z funduszem Heyka …

Umowy typu Power Purchase Agreement (PPA) w Polsce

W obecnym stanie prawnym, mimo niezręcznego sformułowania art. 72a ust. 3 Ustawy o OZE wskazującego na konieczność sprzedaży całości energii wytworzonej w …

Grupa Górażdże podpisała z BayWa r.e. przełomowy kontrakt na …

Należąca do HeidelbergCement Grupa Górażdże i międzynarodowy koncern BayWa r.e., światowy lider odnawialnych źródeł energii, podpisały przełomowy w historii Polski kontrakt na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej. Mimo trudnej sytuacji światowej Grupa Górażdże konsekwentnie dąży do neutralności węglowej, wyznaczając zupełnie nowe standardy etyczne …

Rynek terminowy energii elektrycznej, czyli jak ustala …

O wysokości cen energii decydują mechanizmy precyzyjnie opisane w polskim i europejskim prawie. Obejmują one głównych uczestników rynku: producentów energii, jej sprzedawców oraz odbiorców końcowych, czyli …

O kontraktach cPPA, czyli szansa na tanią energię ze źródeł OZE

21.06.2024. Przetarg na zakup energii w modelu giełdowym, czyli sposób na optymalizację kosztów instytucji publicznej. Zakup energii w oparciu o model giełdowy pozwala na kontraktację całości lub części wolumenu po aktualnych cenach rynkowych. Zakup odbywa się w oparciu o transze indeksowane do cen z Towarowej Giełdy Energii (TGE).

Umowa cPPA, czyli korporacyjna umowa na zakup …

Umowa na zakup energii elektrycznej (umowa cPPA) a alternatywne sposoby pozyskania zielonej energii. Umowy cPPA są jednym z dostępnych sposobów pozyskiwania zielonej energii, który charakteryzuje się dobrym balansem …

CZYM SĄ KONTRAKTY RÓŻNICOWE?

Dwukierunkowy kontrakt różnicowy to umowa podpisy-wana pomiędzy wytwórcą energii elektrycznej a podmiotem publicznym, zazwyczaj państwem lub spółką państwową. Umowa …

Rząd stawia na kontrakt różnicowy dla elektrowni jądrowej

Najbardziej rozpowszechnioną formą pomocy publicznej dla inwestycji w energetykę jądrową są kontrakty różnicowe. Polegają one na zagwarantowaniu przewidywanej …

Co oznacza Contract for difference (kontrakt różnicowy) | Definicja

Na rynku energii contract for difference (po polsku: kontrakt różnicowy) określa model wsparcia, w którym strona wspierająca i strona wspierana uzgadniają pewną cenę referencyjną. W przypadku, gdy rynkowe ceny energii są niższe niż cena referencyjna, dodatnia różnica jest wypłacana stronie wspieranej. W przeciwnym razie, gdy ceny energii są wyższe niż cena referencyjna ...

Umowy PPA w Polsce, czyli zakup zielonej energii w ramach ...

Umowa PPA/CPPA, znana jako (Corporate) Power Purchase Agreement, to formalny, najczęściej długoterminowy kontrakt handlowy, zawierany między jednostką …

Rynek terminowy, czyli jak ustala się cenę prądu na kolejny rok

- Na wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną największy wpływ mają kontrakty terminowe na surowce niezbędne do produkcji energii elektrycznej, przede wszystkim węgiel i gaz, ale również skrajnie wysokie koszty zakupu unijnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Główną przyczyną wahań wartości kontraktów terminowych na energię …

Umowy cPPA – kontrakt na zakup energii | Respect Energy

Korporacyjna umowa na zakup energii – cPPA (Corporate Power Purchase Agreement), to forma długoterminowego kontraktu między Wytwórcą energii z gwarancjami pochodzenia, czyli z …

Co naprawdę wpływa dziś na cenę energii elektrycznej? Obalamy mity

Jak wyjaśnił 300Gospodarce analityk Biura Maklerskiego Santander, Paweł Puchalski, za wysokie ceny uprawnień do emisji odpowiadają rekordowo wysokie ceny gazu, pomimo tego, że istotnie na cenę energii w 59 proc. wpływa koszt uprawnień do emisji. "To jest prawda, ale nie z tej strony należy na to patrzeć. Dziś ceny są tak wysokie ...

Amerykanie liczą na kontrakt przy drugiej elektrowni jądrowej. "Im ...

Amerykański Westinghouse przechodzi do ofensywy w walce o kontrakt na dostawę reaktora do drugiej planowanej przez polski rząd elektrowni jądrowej. Moment jest nieprzypadkowy — rząd analizuje właśnie, czy w ogóle potrzebuje kolejnej takiej siłowni, a akces do realizacji atomowej inwestycji zgłosił też francuski EDF.

O kontraktach cPPA, czyli szansa na tanią energię ze źródeł OZE

Przetarg na zakup energii w modelu giełdowym, czyli sposób na optymalizację kosztów instytucji publicznej. Zakup energii w oparciu o model giełdowy pozwala na …

Umowa cPPA, czyli korporacyjna umowa na zakup energii …

Umowy cPPA z (Corporate Power Purchase Agreement) wspierają rozwój zielonej energetyki i wpływają na redukcję emisji CO2. Jednocześnie są źródłem wymiernych korzyści …

Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie

Niektóre z nich nadają się do małych instalacji, inne mają sens jedynie w przypadku dużej produkcji. Najpopularniejszym z tych sposobów jest zamiana na energię elektrochemiczną. To właśnie na tej zasadzie działają popularne obecnie akumulatory kwasowo-ołowiowe, niklowo-kadmowe (NiCd), niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) i litowo-jonowe.

Elektrownie zarabiają krocie na prądzie? Od czego

Patrząc na cenę terminową energii na Towarowej Giełdzie Energii notowaną we wrześniu br., wynosiła ona średnio 1782 zł za MWh w kontrakcie na 2023 r. i jak wspomniano powyżej, odzwierciedla koszty wytwarzania z gazu ziemnego (znacząco wyższe niż koszty wytwarzania z węgla). Wyliczony dla elektrowni na węgiel kamienny o sprawności 35 proc. …

Sprawdź, z czego składa się cena energii

W przypadku elektrowni systemowych, które produkują energię z węgla kamiennego lub brunatnego, na cenę mogą mieć wpływ m . zmiany w przepisach unijnych. Przykładem jest dyrektywa o handlu uprawnieniami do emisji (ETS), która wymaga od elektrowni wykupienia uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koszt tych uprawnień z roku na rok ...

Co składa się na cenę energii i jak ją obniżyć?

Ceny energii na tejże giełdzie wyznaczane są na podstawie ceny oferowanej przez najdroższą jednostkę wytwórczą pokrywającą zapotrzebowanie w danym momencie, czyli tzw. cenę krańcową. Innymi słowy, cena prądu kształtowana jest zależnie od najdroższego źródła wytwarzania energii. W Unii Europejskiej, a więc także w Polsce, jest to obecnie gaz. Następny …

Strupczewski: Jest lepszy pomysł na atom niż kontrakt różnicowy ...

– W kwestii wyboru modelu finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce mamy wiele opcji na stole, ale warto szerzej przyjrzeć się modelowi SaHo – mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych w rozmowie z BiznesAlert.pl. Według informacji BiznesAlert.pl, rząd RP chce wykorzystać kontrakt różnicowy jako model …

Jest kontrakt na projekt elektrowni atomowej w Polsce

Na prace projektowe dla elektrowni atomowej zaplanowano prawie 2 mln roboczogodzin i wsparcie najlepszych specjalistów z branży. Dokumentacja obejmie główne komponenty elektrowni. To wyspy jądrowa i turbinowa, a także towarzyszące im instalacje i urządzenia pomocnicze. Zakres prac dotyczy też infrastruktury bezpieczeństwa obiektu i ...

KGHM ma długoterminowy kontrakt na energię z fotowoltaiki

KGHM ma długoterminowy kontrakt na energię z fotowoltaiki. Zespół wGospodarce. Portal informacji i opinii o stanie gospodarki. Udostępnij: Opublikowano: 2 listopada 2022, 13:20. Powiększ tekst; KGHM podpisał z firmą Projekt Solartechnik długoterminowy kontrakt na dostawę energii z elektrowni fotowoltaicznej. Zakup dotyczy całej …

ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w …

ZE PAK da Onde zarobić na wiatrakach. Największy kontrakt w historii spółki Spółki celowe należące do Grupy ZE PAK zleciły Onde budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 138,6 MW. Wartość prac to ponad 357 mln zł. Notowania spółki budowalnej wzrosty na początku środowych notowań o 8 proc. Publikacja: 04.10.2023 14:04. Foto: Bloomberg …