Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Teksty przyjęte
– uwzględniając skierowane do Komisji pytanie w sprawie bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Ostrowcu (Białoruś) (O-000004/2021 – B9‑0003/2021), – art. 136 ust. 5 i art. 132 ust. 2 Regulaminu, – uwzględniając projekt rezolucji Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, A. mając na uwadze, że bezpieczeństwo jądrowe jest kluczowym priorytetem Unii …
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
poprawa powiązań między różnymi nośnikami energii (np. elektrycznością, ciepłem oraz paliwami gazowymi i płynnymi) – magazynowanie energii stanowi skuteczny …
Moduł kontrolny baterii magazynującej energię BTS …
Jednostka sterująca do baterii magazynujących BTS 5K-BDU Sofar. ISTOTNE INFORMACJE. Kompletny magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej składa się z modułu sterującego - kontrolnego (BTS 5K-BDU) oraz baterii …
Źródła energii odnawialnej i nieodnawialnej
7. Elektrownia wodna przetwarza energię kinetyczną wody na energię elektryczną. Hydroelektrownia składa się z kanału dopływu i odpływu wody, zapory, która nie jest niezbędna we wszystkich rodzajach elektrowni wodnych, lecz większość jest w nie jednak wyposażona. Turbina wodna to silnik przetwarzający energię mechaniczną ...
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
Rozmieszczenie elektrowni szczytowo-pompowych w KSE (z tabeli 1). Dane: opracowanie własne . Podstawa prawna w zakresie użytkowania magazynów energii. Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z 2021 roku, poza ujednoliceniem definicji magazynu i magazynowania energii elektrycznej, wprowadziła także wachlarz przepisów porządkujących …
Bezpieczeństwo elektrowni jądrowej
Fundamentalną koncepcją zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych jest tzw. "obrona w głąb", czyli sekwencja poziomów bezpieczeństwa. Zgodnie z nią bezpieczeństwo zapewnia się przez wiele różnych środków technicznych i przedsięwzięć organizacyjnych. Zakładamy, że poszczególne zabezpieczenia mogą zawieść, a ludzie mogą popełnić błędy. Nigdy więc nie …
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
Te dynamiczne zjawiska, takie jak znaczne szybkozmienne przepięcia prądowe i napięciowe, mają istotne implikacje dla bezpieczeństwa i stabilności systemów …
Promieniowanie podczas normalnej pracy elektrowni jądrowej
Mimo to wkład elektrowni jądrowych w ogólny poziom promieniowania jest znikomy: promieniowanie w najbliższym sąsiedzstwie elektrowni wnosi do ogólnego bilansu dawek poniżej 0,01 mSv/rok. To całkowicie nieznacząca ilość, gdyż przeciętny Polak, czy tego chce, czy nie, otrzymujemy dawkę ok. 2,4 mSv/rok pochodzącą ze źródeł naturalnych, takich jak …
Elektrownie szczytowo – pompowe: najsprawniejsza
Kwestia bezpieczeństwa energetycznego przejawia się także wśród mieszkańców okolicy planowanej budowy elektrowni. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym we wrześniu b.r. przez 4P Research Mix na zlecenie PGE na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców powiatu kłodzkiego, respondenci wskazują, że budowa takich elektrowni jest …
Zestaw solarny hybrydowy grunt 5kW+magazyn energii
Ogniwa fotowoltaiczne produkują przez bardzo długi okres energię z nieskończonego w ludzkiej skali źródła – promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni fotowoltaika nie wymaga dostarczenia paliw kopalnych, nie emituje spalin i nie powoduje hałasu. Ma też znikomy wpływ na faunę i florę w okolicy.
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku …
O rozwój infrastruktury magazynującej energię zaczęło zabiegać coraz więcej środowisk, w tym również przedstawiciele OSD, którzy upatrują w tej branży szansy na odciążenie i uelastycznienie krajowych sieci …
MECHANIK NR 2/2016 125 Zagadnienia bezpieczeństwa elektrowni …
Ocena bezpieczeństwa projektu elektrowni jądrowej należy do obowiązków agencji rzą-dowych. Są one także odpowiedzialne za podejmowanie działań minimalizujących radiologiczne skutki ewentualnego sabotażu. SŁOWA KLUCZOWE: bezpieczeństwo, systemy bezpieczeństwa, układy bezpieczeństwa, układy sterowania, normowanie europej-skie
Magazynowanie energii warunkiem bezpieczeństwa …
Magazynowanie energii jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju energetyki odnawialnej. Jego głównym celem jest bilansowanie sieci …
Magazyny energii a dostępne technologie
Czasami przeglądając artykuły o magazynach energii spotykamy się ze stwierdzeniem, że technologia LFP jest bezpieczniejsza niż NMC. Jak zaznacza ekspertka, …
Akumulatorowy system magazynowania energii Bess, …
Doskonałe bezpieczeństwo i niezawodność: Wyposażony w technologię akumulatorów LFP bezpieczną dla pojazdów elektrycznych, system ten zapewnia najwyższą wydajność i …
Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje
Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku …
Elektrownie szczytowo – pompowe: najsprawniejsza metoda …
Elektrownie szczytowo – pompowe to obecnie jedyna stosowana na szeroką skalę metoda magazynowania ogromnych ilości energii. Stosowana jest od końca XIX wieku. Przez ten czas była stale dopracowywana, dzięki czemu obecnie powstające elektrownie są znacznie bardziej wydajne niż te sprzed lat. - klodzko24
Uwarunkowania lokalizacji elektrowni jądrowych
elektrowni jądrowych Renesans energetyki jądrowej, który dziś obserwujemy, stał się możliwy dzięki temu, że po ponad dwudziestoletnim zastoju, wywołanym czarnobylskim szokiem, powstały reaktory trzeciej generacji. W odróżnieniu od poprzednio budowanych odznacza-ją się nieporównywalnie większym stopniem bezpieczeństwa (w szczególności biernym), a także …
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Wzrost udziału odnawialnych źródeł oraz rozbudowa sieci pojazdów elektrycznych będą wymuszać stosowanie wydajnych, niezawodnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Zobacz także …
Jak montować drabiny pionowe, by zapewnić bezpieczeństwo …
Technologia w służbie komfortu i bezpieczeństwa. Mocowanie IsoMont jest niezwykle stabilne. Materiał, z jakiego zostało wykonane, jest równie wytrzymały jak stal, zatem bez problemu poradzi sobie z dźwiganiem nawet największych przewidywanych obciążeń. Konstrukcja mocowania z powodzeniem zastępuje standardowe, długie śruby ...
Inżynier ds. energetyki jądrowej – wymagania, obowiązki i cechy …
Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności pracy tych instalacji, a także dbanie o ochronę środowiska i zdrowia ludzi. Inżynier ds. energetyki jądrowej musi posiadać wiedzę z zakresu fizyki jądrowej, mechaniki, elektrotechniki, automatyki, informatyki oraz prawa i norm bezpieczeństwa jądrowego. Praca ta wymaga ...
Dwa bloki w Elektrowni Dolna Odra przestały produkować energię
Dla zapewnienia bezpieczeństwa produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra zdecydowano o pozostawieniu w gotowości do uruchomienia kotła K-1 wraz z niezbędną infrastrukturą, który pracując wyłącznie jako wytwornica pary będzie stanowił awaryjne źródło pary do uruchomienia bloków 5,6,7 i 8 Elektrowni Dolna Odra.
Magazyny energii
Wykorzystanie technologii magazynowania energii zarówno w postaci tradycyjnych elektrowni szczytowo-pompowych jak i w postaci bateryjnych magazynów energii elektrycznej stanie się …
Magazynowanie energii
Łączna moc elektrowni tego typu w naszym kraju wynosi 1,5 GW i planowane są kolejne inwestycje [patrz: Świat OZE]. Magazyny energii z kołem zamachowym FES (ang. flywheel energy storage), w których energia elektryczna napędza obracające się koło. Energię odzyskuje się podczas wyhamowywania (spowalniania) koła (Olabi i in., 2021).
Generacje reaktorów a bezpieczeństwo | Nukleo
W dyskusjach o energetyce jądrowej operuje się pojęciem generacji reaktorów. Podział reaktorów na generacje ilustruje poniższa tabela. Wynika z niej, że dotychczasowe poważne awarie z uszkodzeniem rdzenia (Three Mile Island - PWR, Czarnobyl - RBMK, Fukushima - BWR) dotyczyły reaktorów II generacji.
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …
Jak dobrać wielkość magazynu energii?
Rynek magazynów energii do domu. W Polsce rośnie popularność domowych magazynów energii. Bardzo przyczynił się do tego program Mój Prąd, w ramach którego, w edycji Mój Prąd 5.0 złożono 10 054 wnioski o dotacje do magazynów energii (o dotacje do instalacji fotowoltaicznych wnioskowano 89 177 razy).
BEZPIECZEŃSTWO SIECI PRZESYŁOWYCH ENERGII ELEKTRYCZNEJ POLSKI
Bezpieczeństwo elektroenergetyczne jest jedną z najważniejszych kategorii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednym ze strategicznych celów państwa w tym obszarze jest zachowanie ...
Magazyny energii – klucz do stabilności polskiej sieci
1 · Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego. Wzrost roli odnawialnych źródeł energii w Polsce stawia nowe wyzwania dla systemu elektroenergetycznego. Magazyny …
40 lat Elektrowni Połaniec – wsparcie bezpieczeństwa energetycznego ...
Mija czterdzieści lat od momentu, gdy jesienią 1979 r. z Elektrowni Połaniec popłynął pierwszy prąd. Te cztery dekady to czas intensywnego rozwoju. Dziś to jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce, uznawana za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska. Obecnie elektrownia jest częścią Grupy Enea, dzięki czemu ma …
Lista elektrowni w Polsce
W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.
Elektrownia jądrowa blisko nas – bezpieczeństwo jest priorytetem
Podstawową zasadą funkcjonowania elektrowni jądrowej jest priorytet bezpieczeństwa. To oznacza, że elektrownia jądrowa nie tylko musi spełniać rygorystyczne standardy oraz przepisy polskiego i międzynarodowego prawa, ale też zapewniać bezpieczeństwo jej funkcjonowania poprzez zastosowanie systemów i barier bezpieczeństwa.
Największe systemy magazynowania energii elektrycznej
Definiuje ona takie urządzenia jako magazyny energii, o których mowa w art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, mające zdolność do …
Rodzaje reaktorów dla elektrowni jądrowych (klasyfikacja)
Reaktory jądrowe można klasyfikować ze względu na energię neutronów wywołujących rozszczepienie, postać paliwa jądrowego, jego rozmieszczenie, typ moderatora oraz chłodziwa. Najbardziej popularne są reaktory termiczne, tj. wykorzystujące neutrony termiczne o energiach poniżej ok. 100 eV, pracujące na uranie wzbogaconym, z lekką wodą jako moderatorem i …