Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Ramy regulacyjne funkcjonowania rynku wodoru w Polsce
Świadczenie usług magazynowania wodoru będzie się odbywać na warunkach uzgodnionych przez strony w drodze umowy.. Prawo do wyboru sprzedawcy. Przedstawiony projekt zakłada wprowadzenie prawa dla odbiorcy wodoru do wyboru sprzedawcy więcej, dla przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się transportem wodoru dodany ma zostać …
PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w ...
Do 2030 roku PKN ORLEN zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, w Czechach ok. 28, a na Słowacji ok. 26. Wodór będzie dostarczany do tych placówek dzięki wybudowaniu europejskiej …
NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG. Tym razem …
Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski – z takim zagadnieniem badawczym zmierzą się wnioskodawcy XI konkursu GOSPOSTRATEG na projekty zamawiane. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać do Narodowego Centrum …
Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek …
Innowacje w obszarze magazynowania i dystrybucji tego ekologicznego nośnika energii są niezbędne, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Polska firma Amargo, we współpracy z …
Obiecujące materiały do magazynowania wodoru
W ramach projektu HYPOMAP (New materials for hydrogen powered mobile applications) badacze z UE i Indii starali się wspólnie rozwiązać problem magazynowania …
Kompozytowe zbiorniki do magazynowania i transportu wodoru
• Wytwórnia wodoru w instalacji SMR. • Magazynowanie wodoru na potrzeby zasilania stacji tankowania dla transportu drogowego i kolei. • Wodór jako siła napędowa w lotnictwie i żegludze morskiej. • Stacje tankowania wodoru dla środków transportu publicznego (autobusy, pociągi). Podstawowe obszary zastosowania. Inteligentny zbiornik chemoodporny i magazyny energii. …
MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii w ...
PAP zapytała MKiŚ o dalsze losy projektu dotyczącego opracowania polskiej technologii produkcji ogniw jonowych w oparciu o polskie surowce i budowy ich fabryki. Ogniwa miałby służyć do magazynowania energii w magazynach prosumenckich i wielkoskalowych - informowano wcześniej. "Nadal trwają poszukiwania finansowania na realizację projektu. …
Dystrybucja wodoru w sieci gazowej. Specjalny …
Dystrybucja wodoru w sieci gazowej. Specjalny projekt Polskiej Spółki Gazownictwa Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m . sprawdzić, jaki wpływ na istniejącą sieć …
Polenergia rozpoczyna wodorowy projekt badawczo-rozwojowy
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje badawczo-rozwojowy projekt Polenergii „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru". Zgodnie z podpisaną umową łączna …
Prawo dla zielonego wodoru w Niemczech
Należy jednak pamiętać, że w sprawie projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazów odnawialnych i gazu ziemnego oraz wodoru, Parlament Europejski i Komisja Europejska osiągnęły pod koniec listopada 2023 roku kompromis w sprawie tekstu rozdzielającego kategorie OSP-OSD, …
Systemy magazynowania energii i ich zastosowanie w …
Systemy magazynowania mogą też służyć do obsługi rynku w sieci multiregionalnej – np. poprzez dostarczanie energii bilansującej. Trzecią opcją jest stabilizacja napięcia w sieci. Na dużą skalę energię magazynuje się od blisko 100 lat w elektrowniach szczytowo-pompowych. Jej nadmiar wytwarzany w tym procesie wykorzystywany jest do …
Jest zielone światło dla wodoru. Rząd przyjął projekt
Rząd w końcu przyjął projekt tzw. ustawy wodorowej. Jej uchwalenie ma umożliwić rozwój technologii wodorowych, bo wprowadzi zasady przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru oraz stworzenia w przyszłości dedykowanej infrastruktury. Gdyby nie opóźnienia w uchwalaniu ustawy, ta nowoczesna technologia mogłaby się rozwijać w Polsce …
Metody efektywnego i bezpiecznego magazynowania wodoru …
W konsekwencji przechowywanie wodoru wymaga zasto-sowania bardziej skomplikowanych metod, pozwalających na relatywnie efektywną aplikację wodoru w systemach energe …
Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych
Rozwój sektora magazynowania wodoru w Polsce jest możliwy dzięki dużemu potencjałowi magazynowania wodoru w pokładach i wysadach solnych w naszym kraju szacowanemu w zakresie 35-38 TWh wodoru/rocznie do 2050 roku. Obecnie łączna szacowana pojemność potencjalnych magazynów wodoru w większości istniejących kawern solnych w …
NCBiR – Nowoczesne metody magazynowania wodoru
Celem programu "Nowoczesne metody magazynowania wodoru" jest opracowanie nowatorskiego, mobilnego zbiornika wodoru z przeznaczeniem do wykorzystania z ogniwami paliwowymi. Dofinansowane w ramach inicjatywy prace badawczo-rozwojowe są szansą na nowy etap w rozwoju technologii przyjaznych środowisku. Program jest prowadzony w modelu …
Przechowywanie wodoru w stanie stałym | SSH2S Project
O sukcesie rozwiązań zaproponowanych w ramach projektu SSH2S świadczy udzielenie patentu na magazynowanie wodoru z wykorzystaniem materiałów stałych. Oczekuje …
Kongresu Wodoru – projekty biznesowe i ich finansowanie
Finansowanie, realizacja rozwiązań biznesowych oraz ich zarządzanie w projektach wodorowych to tematy przewodnie jesiennej edycji Kongresu Wodoru – projekty biznesowe i ich finansowanie, który odbędzie się 7 i 8 listopada 2024 w Krakowie.
PSG rozpoczyna certyfikację sieci w zakresie przesyłu wodoru
Polska Spółka Gazownictwa już niedługo będzie pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym sieci gazowe poddane ocenie przez jednostkę certyfikującą w zakresie przesyłania wodoru lub gazu ziemnego z jego domieszkami. Spółka razem z partnerami zainaugurowała w lipcu prekursorski projekt, który ma na celu ocenę bezpieczeństwa …
PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne …
Do 2030 roku PKN ORLEN zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce …
Konsultacje publiczne Strategii Inwestycyjnej – inwestycje w ...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zaprasza do wzięcia udziału w procesie konsultacji publicznych projektu dokumentu „Strategia Inwestycyjna – inwestycje w …
Biometan i wodór w sieci – korzystne zmiany w rozporządzeniu …
Zgodnie z nowym przepisem § 38 ust. 1a rozporządzenia systemowego w paliwach gazowych dopuszcza się zawartość nie wyższą niż 10% [mol/mol] wodoru, w przypadku gdy urządzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego, instalacje i sieci są dostosowane do przesyłania paliw gazowych o wyższej zawartości wodoru w sposób zapewniający …
Podziemne magazynowanie wodoru
Podziemne magazynowanie wodoru (Hydrogen Underground Storage– HUS) jako kluczowy element nowoczesnego łańcucha dostaw energii. To proces złożony ze skraplania, sprężania i rozprężania wodoru w celu bezpośredniego zatłaczania wodoru do podziemnego magazynu (kompresja do ciśnienia 20-180 barów, max. do ciśnienia szczelinowania górotworu) oraz jego …
Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście zakontraktowanych magazynów energii w 2023 roku w Polsce nie spełniła oczekiwań. Branża ciągle ma poczucie czekania w blokach startowych, …
Zbiorniki wodorowe, do magazynowania i transportu wodoru
Jeśli chcesz określić ilość miejsca potrzebnego do ulokowania zbiorników wodoru, wynikającą z ich objętości oraz kubatury, to cenna będzie informacja, że przy sprężeniu wodoru w postaci gazowej do ciśnienia 350 bar na 1 m 3 pojemności wodnej przypadają ok. 24 kilogramy wodoru, a przy 500 bar – w granicach 32 kg / 1000 l objętości wodnej zbiornika.
Pierwsza na świecie instalacja produkcji wodoru w ...
W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy …
Niemcy: kolejne kroki w projektowaniu sieci wodorowej
Berlin zdecydował o przyjęciu dwuetapowego podejścia w procesie budowy sieci do przesyłu wodoru. Kernnetz ma stanowić pierwszy etap i obejmować stworzenie do 2032 r. szkieletu przyszłej krajowej infrastruktury wodorowej, służącej niemal wyłącznie odbiorcom przemysłowym, o odpowiednio dużej planowanej konsumpcji. Wśród uprzywilejowanych branż …
Pytania i odpowiedzi dotyczące aktów delegowanych UE w sprawie wodoru ...
3. W jaki sposób te przepisy zapewnią wystarczającą ilość odnawialnych źródeł energii na potrzeby produkcji wodoru i potrzeby sieci? Oczekuje się, że produkcja wodoru wzrośnie w ciągu kilku lat. Chociaż początkowo zapotrzebowanie na energię elektryczną do produkcji wodoru będzie znikome, do 2030 r. wzrośnie wraz z masowym
Dofinansowanie na magazyny wodoru w kawernach solnych
Jak podano w dokumentacji konkursowej, dotychczasowe badania w zakresie magazynowania wodoru w kawernach solnych na cele energetyczne w Europie wskazują na duże zainteresowanie usługami magazynowania wodoru. Potencjał dla budowy podziemnych magazynów wodoru w Polsce szacuje się na około 35-38 TWh wodoru rocznie do 2050 r. Dla …
Pytania i odpowiedzi: Strategia w zakresie wodoru na rzecz …
Celem nowej strategii jest obniżenie emisyjności produkcji wodoru dzięki szybkiemu spadkowi kosztów energii ze źródeł odnawialnych oraz przyspieszeniu rozwoju technologicznego, a także rozszerzenie zastosowania wodoru w sektorach, w których może on zastąpić paliwa kopalne.
Działasz w obszarze wody lub wodoru? Znajdź finansowanie dla projektu …
Przedsiębiorcy działający w obszarze 3W w ostatnim czasie nie powinni narzekać na brak finansowania ich działalności B+R. Poniżej przedstawiamy dwa kolejne programy dostępne obecnie dla technologii wodorowych i wodnych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W ramach programu strategicznego Hydrostrateg został ogłoszony już trzeci ...
Magazynowanie energii elektrycznej w postaci wodoru
Za takim podejściem do infrastruktury i regulacji przemawiają silne argumenty ekonomiczne powoływane m . przez Gas Infrastructure Europe, w świetle których już teraz potencjał magazynowania wodoru w podziemnych magazynach gazu zlokalizowanych na terenie UE szacuje się na ok. 60 TWh wskazując jednocześnie, że technologia magazynowania …
Przyszłość gospodarki w wodorze? PGNiG rozwija swój projekt
PGNiG będzie też prowadzić badania nad możliwością magazynowania wodoru w istniejących magazynach gazu, a także nad możliwością transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. Tutaj konieczne będą badania w odpowiednich proporcjach mieszanki wodoru z gazem ziemnym, która mogłaby popłynąć gazociągami, a testy przeprowadzone …