Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Zielony wodór ma rozpędzać w Polsce ekologiczną gospodarkę

Zielony transport Inny wodorowy projekt Lotosu – Pure H2 – nakierowany jest na rozwój elektromobilności. Przedsięwzięcie obejmuje budowę i uruchomienie infrastruktury do produkcji i ...

Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w …

W sektorze przemysłowym, gdzie w 2022 r. największym konsumentem wodoru był sektor rafineryjny oraz chemiczny (produkcja nawozów), popyt na wodór odnawialny może wynosić w 2030 roku odpowiednio ok 190 tys. ton wodoru w scenariuszu bazowym oraz w scenariuszu rozszerzonym ok 211 tys. ton. Łącznie popyt na wodór RFNBO w 2030 roku może …

Historia magazynowania energii

Zmiany w technologiach wytwarzania, jakie następowały w drugiej połowie XVIII i na początku XIX w., spowodowały wzrost znaczenia magazynowania energii. Maszyna parowa, niezbędna w wielu gałęziach …

Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs)

Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs) 37.0: 02.05.2024 09:16 Szymon Iwańczuk Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs) 36.0: 07.11.2023 08:19 Szymon Iwańczuk Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs) 35.0: 09.02.2023 13:33 Szymon Iwańczuk Nowe technologie w zakresie energii (I konkurs) 34.0: 11.01.2023 14:18 Szymon ...

Nowatorski system magazynowania energii oparty o „zielony" wodór

Doświadczenie w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych „pod klucz" dla technologii wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania „zielonego" wodoru zdobywała w ramach pionierskiego projektu „Budowa jednostki wysokosprawnej trigeneracji o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej do 1,0 MW" dla Energetycznego Klastera Oławskiego EKO w Gaju Oławskim.

Polenergia zdobyła środki na projekt magazynowania wodoru

Jego elementem jest wielkoskalowa fabryka wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody na Górnym Śląsku, a także mniejsze projekty, takie jak zlokalizowana przy Elektrociepłowni w Nowej Sarzynie 5-MW instalacja wytwarzająca zielony wodór na potrzeby przemysłu, energetyki i transportu publicznego oraz projekt produkcji odnawialnego paliwa …

Zielona energia i trigeneracja w praktyce: pionierski projekt SBB ...

Innowacyjność systemu do produkcji i magazynowania wodoru polegała na zastosowaniu zaawansowanych technologii, które umożliwiają efektywną produkcję wodoru z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa (OZE). Dodatkowo, opracowaliśmy zaawansowane rozwiązania do magazynowania wodoru. Umożliwiają one …

Pierwsza na świecie instalacja produkcji wodoru w ...

W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy …

Nowe technologie w zakresie energii – program …

Nowe technologie w zakresie energii. ... W obecnej edycji programu, by projekt mógł liczyć na pozytywną opinię ze strony Instytucji, musi wpisywać się w jeden z poniższych tematów: OBSZAR TEMATYCZNY nr T2 "Energetyka wiatrowa na …

LOTOS inicjuje kolejny projekt w zakresie wodoru

Grupa LOTOS uruchamia projekt badawczo-rozwojowy dotyczący elektrolizerów i ich integracji w rynku energii. Przy jego realizacji współpracować będzie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które są operatorem systemu przesyłowego w Polsce i są odpowiedzialne za bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obie spółki z większościowym …

Ponad 477 mln zł na OZE, wodór, magazyny energii i poprawę …

Dofinansowanie obejmie także montaż instalacji OZE z magazynami energii oraz instalacji do produkcji, magazynowania i transportu wodoru odnawialnego. W zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków zakładowych, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 30 proc. (z …

Wodór w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok

Dzięki niemu Ameryka finansuje budowę instalacji i i fabryk z wielu dziedzin OZE czy magazynowania energii, przyciągając w ten sposób również firmy spoza Kontynentu, w tym europejskie. Przypomnijmy, że w ciągu najbliższych 10 lat na zielone projekty Waszyngton przeznaczy aż 369 mld dolarów. Europa odpowiedziała Stanom Zjednoczonym m . wydając …

Wodór jako realna opcja magazynowania energii | HyUnder …

Wodór jako nośnik energii może ułatwić integrację nieciągłych źródeł energii z systemem energetycznym UE. W ramach finansowanego przez FCH JU projektu opracowano …

Dofinansowanie na magazyny wodoru w kawernach solnych

Jak podano w dokumentacji konkursowej, dotychczasowe badania w zakresie magazynowania wodoru w kawernach solnych na cele energetyczne w Europie wskazują na duże zainteresowanie usługami magazynowania wodoru. Potencjał dla budowy podziemnych magazynów wodoru w Polsce szacuje się na około 35-38 TWh wodoru rocznie do 2050 r. Dla …

Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych

Rozwój sektora magazynowania wodoru w Polsce jest możliwy dzięki dużemu potencjałowi magazynowania wodoru w pokładach i wysadach solnych w naszym kraju szacowanemu w zakresie 35-38 TWh wodoru/rocznie do 2050 roku. Obecnie łączna szacowana pojemność potencjalnych magazynów wodoru w większości istniejących kawern solnych w …

Na Politechnice Wrocławskiej opracują grawitacyjny …

W ramach projektu „GrEnMine" naukowcy zaproponowali dwie technologie magazynowania energii – RM-GES (szynowe) i CB-GES (przenośnikowe). Pilotażowy, grawitacyjny magazyn energii powstanie w …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

– Rok 2023 był ważnym rokiem dla magazynowania energii w Polsce, ale pozostawił poczucie niedosytu. Od strony legislacji zadziało się dużo i to jest niewątpliwy pozytyw. Jednak obroty na rynku, liczba rzeczywiście zakontraktowanych magazynów energii w 2023 roku w Polsce nie spełniła oczekiwań.

Polenergia rozpoczyna wodorowy projekt

Jego elementem jest wielkoskalowa fabryka wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody na Górnym Śląsku, a także mniejsze projekty, takie jak zlokalizowana przy Elektrociepłowni w Nowej Sarzynie 5 MW instalacja wytwarzająca zielony wodór na potrzeby przemysłu, energetyki i transportu publicznego oraz projekt produkcji odnawialnego ...

Nabór na innowacyjne projekty wodorowe od 18 marca

Innowacje w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru jako pierwsze uzyskają wsparcie w ramach programu „Nowa Energia", który uruchamia …

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do ...

Przekształcanie odnawialnej energii elektrycznej w wodór byłoby możliwe dzięki wprowadzeniu transportu wodoru na duże odległości rurociągami lub statkami oraz zapewnieniu magazynowania wodoru na dużą skalę pod ziemią w kawernach solnych i (być może) w niektórych pustych polach gazowych. Trzeba mieć na uwadze i to, że transport oraz …

Program Nowe technologie w zakresie energii

Niniejszy dokument stanowi aneks do Programu strategicznego „Nowe technologie w zakresie energii" (NTE). Zmiany w programie obejmują: aktualizację harmonogramu realizacji Programu, w tym wydłużenie okresu realizacji Programu NTE do 2036; aktualizację zakresu tematycznego Programu poprzez wprowadzenie zmian/uzupełnień w zakresie

Pierwszy 100 MW projekt magazynowania energii z chłodzeniem …

Kompleksowy projekt produkcji i magazynowania energii Ningxia. Projekt (zwany „Projektem Ningxia") zlokalizowany jest w Ningdong, w mieście Lingwu, w prowincji Ningxia, którego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2022 r. a zakończona została podłączeniem do sieci 31 grudnia 2022 r. Inwestycja ta jest wyposażona w 63 zestawy kontenerów …

Energetyka-Rozproszona

W ramach projektu „GrEnMine" naukowcy zaproponowali dwie technologie magazynowania energii RM-GES (szynowe) i CB-GES (przenośnikowe). W Kopalni Węgla …

NCBR ogłasza pierwszy konkurs w programie strategicznym …

W sektorze energii elektrycznej z OZE istotną rolę ma do odegrania energetyka wiatrowa, wspierana morskimi farmami wiatrowymi, co wymaga – jak wynika z analiz przeprowadzonych na potrzeby programu „Nowe technologie w zakresie energii" – dwukrotnego wzrostu generacji wiatrowej w latach 2021-2030. W konkursie ogłoszonym przez NCBR dwa …

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania nad …

Politechnika Wrocławska jest liderem międzynarodowego konsorcjum w projekcie badawczym, który może zrewolucjonizować sposób magazynowania energii …

Europejska strategia w zakresie wodor u

w sprawie strategii w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu (COM(2020)0301), ... a także do magazynowania energii w celu zrównoważenia w razie konieczności systemu energetycznego, w związku z czym odgr ywa on istotną rolę w integracji systemu energetycznego; G. mając na uwadze, że wodór stanowi obecnie około 2 % koszyka …

Magazyny wodoru w stanie stałym usprawnią transformację

Zbiornik wodoru w stanie stałym. Głównym celem projektu HyCARE było opracowanie prototypu zbiornika do przechowywania wodoru w stanie stałym, opartego na …

Magazynowanie energii elektrycznej i gospodarka wodorowa …

W artykule dokonano przeglądu aktualnych technologii magazynowania energii elektrycznej oraz zestawiono uzyskiwane parametry w aspekcie zastosowań w zasobnikach …

Perspektywy magazynowania wodoru z odnawialnych źródeł energii w …

Perspektywy magazynowania wodoru z odnawialnych źródeł energii w Polsce cz. 2 Klaudia Ligęza, Piotr Narloch, AGH w Krakowie, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., OZG Kraków Wodór w postaci paliw syntetycznych Innym sposobem na długoterminowe magazynowanie wodoru jest jego skła-dowanie w formie paliw syntetycznych,

Energetyka wodorowa

Aspekt dystrybuowania wodoru stanowi jedną z dyskusyjnych kwestii w planach upowszechnienia energetyki wodorowej. Najnowsze ustalenia przekonują jednak, że wodór, podobnie jak gaz ziemny może być przesyłany gazociągami lub transportowany cysternami (pod większym ciśnieniem).Odrębnym aspektem wpływającym na efektywność wykorzystania …

Techniczne i ekonomiczne perspektywy produkcji i magazynowania wodoru w ...

TECHNICZNE I EKONOMICZNE PERSPEKTYWY PRODUKCJI I MAGAZYNOWANIA WODORU W POLSCE Olaf Dybiński, Maksymilian Kochański, Katarzyna Korczak, Mateusz Kwas, Kamil Osipowicz, Aleksandra Patejuk, Anna ...

Grupa ORLEN inwestuje w wodór

W 2021 roku w Trzebini oddane do użytku zostało laboratorium analityczne badania wodoru. Natomiast do 2025 roku w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku powstanie pracownia wodorowa. Prowadzone będą w niej testy i badania na instalacjach w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu.

Projekt Polenergii

Projekt ma na celu nie tylko dostarczenie zielonego wodoru dla lokalnego przemysłu, ale również przyspieszenie transformacji energetycznej regionu, który tradycyjnie opierał się na węglu. Dzięki H2Silesia, Górny Śląsk ma szansę stać się liderem w produkcji ekologicznego wodoru w Europie.

Grawitacyjne magazynowanie energii. Jak to działa i

Modułowe systemy grawitacyjnego magazynowania energii wykorzystują siłę grawitacji i energię kinetyczną do przechowywania oraz wysyłania energii poprzez podnoszenie i opuszczanie ciężkich materiałów pochodzących z recyklingu. Czy Europę czeka przełom w zakresie magazynowania energii?

SPRAWOZDANIE w sprawie europejskiej strategii w zakresie wodoru

PROJEKT REZOLUCJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO. w sprawie europejskiej strategii w zakresie wodoru (2020/2242(INI))Parlament Europejski, – uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 194, – uwzględniając porozumienie przyjęte podczas 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w …