Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Gwarancja pochodzenia energii. Jak otrzymać? | Eco …

Gwarancje pochodzenia energii z OZE są obecnie ciekawą alternatywą dla zwiększania własnej produkcji energii odnawialnej czy podpisywania umów PPA na zieloną energię. Dla kogo gwarancja pochodzenia energii? Skoro wiemy …

Magazyn energii

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo energetyczne dotyczącą uregulowania zagadnień magazynów energii. Uchwalone przepisy w nowy sposób podchodzą do tematyki …

Magazynowanie energii

Łączna moc elektrowni tego typu w naszym kraju wynosi 1,5 GW i planowane są kolejne inwestycje [patrz: Świat OZE]. Magazyny energii z kołem zamachowym FES (ang. flywheel energy storage), w których energia elektryczna napędza obracające się koło. Energię odzyskuje się podczas wyhamowywania (spowalniania) koła (Olabi i in., 2021).

Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie

W dyskursie energetycznym coraz donośniej wybrzmiewa głos, że magazynowanie energii elektrycznej stanowi klucz dla dalszego rozwoju sektora OZE, a także dla zapewnienia stabilizacji sieci, w której będzie pojawiać się coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych. Również w polityce unijnej magazyny energii postrzegane są jako kluczowa …

Cena odkupu

Net-billing: cena odkupu energii z fotowoltaiki za czerwiec 2024 roku. Miesięczna rynkowa cena energii (cena sprzedaży w net-billingu) opublikowana w 11.07.2024 roku, dla energii wprowadzonej do sieci w maju 2024 roku wynosi 330,47 zł/MWh (0,3304 zł /1 kWh). W tabelce poniżej znajdziecie ostatnie stawki RCEm z ostatnich 3 miesięcy.

Z czego się składa rachunek za prąd? Za co tak naprawdę płacimy?

Rachunek za energię elektryczną składa się wartość zakupu zużytej energii, opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą, czyli kwotę do zapłaty. Jednak rachunki za energię wystawiane przez poszczególnych sprzedawców różnią się od siebie, …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Rachunek za energię elektryczną – za co płacimy

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może zawierać nawet kilkanaście pozycji, z których każda ma wpływ na tę najważniejszą – kwotę do zapłaty. Rachunki za energię wystawiane przez poszczególnych ...

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Rosną moce elektrowni geotermalnych. Kto ma ich najwięcej?

Samuela Lindego 14, 30-148 Kraków dla celów świadczenia usługi udostępniania witryny i umożliwienia korzystania z jego funkcjonalności, a także w celu przesyłania materiałów informacyjno-marketingowych. Dane osobowe podawane są dobrowolnie, a podający je ma prawo wglądu do nich i ich poprawiania.

Historia | Elektrownia | ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w północno-wschodniej Polsce spowodował przystąpienie do prac nad budową Elektrowni Ostrołęka B. Rozpoczęły się one w 1968, a zakończyły w 1972 roku. Po połączeniu elektrociepłowni i elektrowni powstał Zespół Elektrowni Ostrołęka. Budowa była opisywana w ówczesnej prasie pod hasłem „600 MW na 600 lat …

Kto może wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej?

Kto może wystawić świadectwo energetyczne budynku? Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 r. podpisana przez prezydenta 7 października 2022 r. redefiniuje, kto może wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Od 28 kwietnia 2023 roku, osobą uprawnioną do wystawiania świadectw …

Skąd paliwo dla elektrowni jądrowych w Polsce?

Dostęp do usług wzbogacania izotopowego, podobnie jak pewność dostaw uranu, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zapewnienia paliwa do elektrowni jądrowych. Obecnie technologie wzbogacania są wykorzystywane w skali przemysłowej w 12 krajach świata, z których sześć ma na swoim terytorium zakłady świadczące światowe usługi na zasadach …

Rachunek za energię elektryczną

Wartość zakupu zużytej energii to tylko część wysokości rachunku za energię elektryczną. Na łączną kwotę do zapłaty składają się także opłaty dystrybucyjne i podatki. Rachunek dla gospodarstwa domowego może …

Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …

w tym mechanizmy dostępne dla małej elektrowni wodnej Potok Służewiecki. 1. Wstęp Tematyka odnawialnych źródeł energii od lat wpływa na profile wytwarzania energii elektrycznej na świecie. Dynamicznie rosnący popyt na tego typu in-stalacje napędza rozwój technologiczny, co w konsekwencji prowadzi do male-jących nakładów inwestycyjnych. Przypatrując się jednak …

Rozliczenie energii wprowadzonej do sieci z fotowoltaiki

dla instalacji o mocy do 10 kW: 200 kWh - (100 kWh/ 0,8) = 75 kWh; dla instalacji o mocy od 10,01 do 50 kWh: 200 kW - (100 kWh/0,7) = 57 kWh; W tym przykładzie, po zbilansowaniu, w zależności mocy fotowoltaiki, w magazynie pozostanie 57 lub 75 kWh. Dla ciekawych mamy jeszcze metodę obliczania poboru energii z poszczególnych, miesięcznych ...

Centrum wiedzy

W przypadku gdy przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, nabył instalację OZE dla celów prowadzonej działalności gospodarczej to również energia wyprodukowana w ramach tej instalacji jest związana z tą działalnością. Wykorzystanie energii przez przedsiębiorcę na jego własne potrzeby nie podlega opodatkowaniu. Jeżeli ...

Anker Solix Solarbank 2 Pro, Solarbank 2 Plus i ...

Nowy Solarbank 2 Pro to najwyższy model w serii balkonowych stacji magazynujących energię, która składa się z dwóch, a później trzech wariantów. Oferuje najpotężniejsze funkcje, jak pokazuje poniższa tabela w porównaniu do Solarbank 2 Plus i pierwszej generacji Solarbank. Informacje. Solarbank2 E1600Pro Solarbank 2 E1600 Plus …

Kto się boi podatku dla koncernów energetycznych

Spowoduje to, że import węgla stanie się dla operatorów elektrowni zawodowych nieopłacalny, a bardziej racjonalne ekonomicznie będzie utrzymywanie niskiego stanu zapasów węgla i zgłaszanie operatorowi systemu niedyspozycyjności w celu ochrony rezerwy paliwa podstawowego" – napisała PGE w uwagach do rozporządzenia.

Wywłaszczenie pod magazyn energii

4 · Magazyn energii przy elektrowni szczytowo-pompowej. Kolejnym wyjątkiem są tzw. elektrownie szczytowo-pompowe (art. 6 ust. 4b ugn). Co ciekawe, te instalacje już same w …

Fizyka dla szkół wyższych. Tom 2

Jeśli dostarczana moc jest stała, energię można obliczyć ze wzoru E = P ⁢ t E = P ⁢ t. Przykładowo im więcej żarówek świeci się jednocześnie, tym większa wartość P P, a im dłużej się świecą, tym dłuższy czas t t. Jednostką energii na rachunku jest kilowatogodzina (kW ⁢ h kW ⁢ h), zgodnie z relacją E = P ⁢ t E = P ⁢ t. Łatwo możemy oszacować koszt pracy ...

Magazyny energii: elektrownie szczytowo-pompowe zyskują …

Dodanie magazynów energii umożliwiłoby zmniejszenie zapotrzebowania na dyspozycyjną generację gazową, dzięki rozładowaniu zmagazynowanych nadwyżek energii, gdy źródła …

Rachunek prosumenta: opłaty, okres rozliczeniowy i

Na rachunku podana jest ilość energii rozliczonej, a więc już zbilansowanej z tzw. opustem 0.8 lub 0.7. Ten opust oznacza "opłatę" za magazynowanie energii w sieci. Dla instalacji o mocy do 10 kWp ten współczynnik jakościowy wynosi 0,8 …

Faktura za energię elektryczną

Pomimo, że faktury dla różnych taryf i dostawców energii mogą się nieznacznie różnić korzystając z poniższego opisu można rozszyfrować praktycznie każdą fakturę za energię elektryczną. W niniejszym artykule opisano poszczególne składniki faktury i zaznaczono kolorem czerwonym elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...

Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …

Czym jest grupa taryfowa dla energii elektrycznej i czy można ją ...

Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej tworzy odrębną grupę taryfową dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych, w celu stymulowania tych odbiorców do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach od …

Magazyny energii wreszcie zostały uregulowane prawnie, a …

W ustawie nałożono na operatorów systemu elektroenergetycznego obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru magazynów energii, w którym ujawnia się posiadacza, …

Świadectwo energetyczne: co to jest, kto je wystawia, cena | Blog …

Co to jest świadectwo energetyczne? Świadectwo charakterystyki energetycznej, nazywane też certyfikatem albo paszportem energetycznym jest zbiorem danych i wskaźników informujących o zapotrzebowaniu danego budynku lub jego części na energię niezbędną do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Czyli z niego dowiemy się, ile …

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Na rysunku 9. pokazano realizowane w ostatnim czasie i obecnie duże wspólnotowe europejskie projekty badawcze finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczące rozwoju magazynowania energii z …

Robimy milowy krok do budowy elektrowni atomowej …

Szczyt energetyczny w Polsce to 26 GW, max 28 GW. Minimalna moc elektrowni węglowych, z jaką muszą pracować, to przy tym 7 GW. Z tego wniosek, że przy pierwszeństwie w dostępie do sieci dla OZE już co …

Kto wystawia świadectwo energetyczne? Zrozum proces …

Kto wystawia świadectwo energetyczne? Świadectwa energetyczne mogą być wystawiane tylko przez kwalifikowanych specjalistów ds. efektywności energetycznej, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i zdali egzamin potwierdzający ich kompetencje. W wielu krajach, w tym w Polsce, audytorzy energetyczni muszą być zarejestrowani w odpowiednim ...

Aukcje URE dla wytwórców energii elektrycznej z OZE | URE

Aukcje AZ/1/2023 oraz AZ/2/2023, przeznaczone dla instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej wyłącznie biomasę (w tym dedykowane instalacje spalania biomasy, dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego, instalacje termicznego przekształcania odpadów, układy hybrydowe) albo wyłącznie biogaz inny niż rolniczy (w tym …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Według jej zapisów, magazyn energii to instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej, natomiast proces …

Kto zapłaci mniej za prąd w drugim półroczu 2024 roku

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej. Z mechanizmu zamrożenia cen energii elektrycznej (stawka 693zł/MWh) w drugim półroczu 2024 roku mogą skorzystać: przedsiębiorstwa, które nie wchodzą w skład krajowych grup kapitałowych; oraz . o których łączny roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa nie …

Centrum wiedzy

Depozyt prosumencki, który pokazuje ilości energii elektrycznej i wartości energii elektrycznej, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 – przywołanej powyżej ustawy, oraz wynikającą z nich wartość środków pieniężnych należną prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci, może pomniejszyć kwotę zobowiązania prosumenta wobec sprzedawcy energii …