Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Przemysł energetyczny w Polsce | Factories.pl

Węgiel z importu stanowi prawie 20% polskiego zużycia, ponieważ jest tańszy i lepszej jakości niż krajowe zasoby węgla. W 2020 roku Polska sprowadziła 12,82 mln ton węgla kamiennego, a czołowymi dostawcami są: Rosja (9,5 mln ton w …

Siedem wyzwań dla sektora energetycznego | EY

Możliwością rozwoju polskich spółek energetycznych jest ich dekarbonizacja. Czy zastosujemy sposób podobny do niemieckiego, polegający na wydzieleniu przez zainteresowane spółki …

ŚWIATOWE ZASOBY SUROWCÓW ENERGETYCZNYCHx

Streszczenie. W artykule dokonano przeglądu i ewaluacji zasobów kopalnych surowców energetycznych na świecie. Węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny będą …

ELASTYCZNOŚĆ WSPÓŁDZIELENIA ZASOBÓW I DZIAŁAŃ W …

PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO Streszczenie: Uwarunkowania funkcjonowania sektora energetycznego, silnie determino-wane szeregiem czynników regulacyjnych, technologicznych i rynkowych, prowadzą do transformacji w tradycyjnym modelu biznesowym przedsiębiorstw energetycznych. Wy-zwalają presję na wzrost elastyczności, innowacyjności, …

Węgiel a bezpieczeństwo energetyczne krajów – czy można …

Węgiel odgrywał kluczową rolę w rozwoju przemysłowym wielu krajów na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Jego znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego jest niepodważalne, jednak w dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmieniających się warunków geopolitycznych, warto zastanowić się, czy można nadal polegać …

Biznes napędzany cyfrowo: przyszłość energetyki

Wyzwania i szanse związane z cyfrową transformacją energetyki. Dekarbonizacja polskiej gospodarki i jej wpływ na sektor energetyczny. Dezinwestycje w …

Rozporządzenie w sprawie zapasów węgla. Ważny obowiązek dla firm

Od 28 listopada obowiązuje w Polsce nowelizacja rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Kluczowe firmy mają zwiększyć swoje stany magazynowe, co ma dać gwarancje bezpieczeństwa energetycznego odbiorcom. Nowelizacja wprowadza precyzyjny algorytm określania wielkości zapasów paliw w ...

Pierwszy, kompleksowy raport nt. katastrofalnych skutków …

Kosztami systemu ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, zajął się mgr Marek Lachowicz. Ten najbardziej znany instrument polityki klimatycznej UE dotyczy głównie energetyki i ciepłownictwa, ale także przedsiębiorstw produkujących stal czy beton, a więc pośrednio całej gospodarki.

Kroki milowe polskiej doktryny energetycznej dla rozwoju branży węgla ...

Udokumentowane zasoby węgla brunatnego wystarczą na wiele dekad. Potrzebne są również inne zmienione uregulowania formalno-praw- ne, umożliwiające kontynuację i rozwój branży węgla brunatnego. Bez pomocy rządu i parla-mentu scenariusze rozwoju branży zostaną tylko na papierze. Dla realizacji polskiej doktryny górniczo-energetycznej w zakresie branży węgla …

Polityka energetyczna państwa do 2025 r.

Podejmowanie przez administrację publiczną wobec przedsiębiorstw energetycznych działań inspirujących i wspierających, z ... Posiadane zasoby węgla kamiennego i brunatnego oraz koszt pozyskania z nich energii elektrycznej i cieplnej wskazują, że w horyzoncie do 2025 r. zasoby wymienionych nośników będą dostarczać podstawowego paliwa do wytwarzania tych rodzajów …

Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego …

Prawo do urlopu energetycznego przysługuje także pracownikom zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854), zwanej dalej "ustawą o związkach zawodowych", jeżeli bezpośrednio przed dniem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy byli …

"Zasoby i rozmieszczenie surowców energetycznych …

Polska to kraj, w którym zasoby energetyczne są niewątpliwie rozmieszczone dosyć nierównomiernie. Na przykład na Śląsku, mamy najbogatsze złoża węgla kamiennego i brunatnego, która to jest jednym z …

Zasoby węgla brunatnego w Polsce i perspektywy ich wykorzystania

Obecnie energia z węgla brunatnego jest o około 25 % tańsza niż energia elektryczna z węgla kamiennego i o ponad połowę od energii elektrycznej z gazu czy energetyki wiatrowej. Dlatego węgiel brunatny powinien mieć w przyszłości podstawowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga …

Odprawy i urlopy dla górników i pracowników branży …

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (dalej „Ustawa") wprowadziła możliwość skorzystania z urlopów energetycznych i górniczych, a także jednorazowe odprawy pieniężne dla określonych osób zatrudnionych w tych sektorach. Wykaz stanowisk pracy, które …

Odnawialne źródła energii jako przesłanka prawna …

Publicznoprawne obowiązki przedsiębiorstw energetycznych jako instrument zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń Jan 2013 M Pawełczyk

Wybrane uwarunkowania bezpieczeństwa energetycznego Polski

Analizując podstawowe uwarunkowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski jakim jest zasobność kopalnych surowców energetycznych, należy zaznaczyć, że Polska ma znaczne udokumentowane zasoby węgla kamiennego i brunatnego, które przy racjonalnym gospodarowaniu wystarczą na szereg lat. Niemniej poważny problem stanowi dla Polski fakt, iż …

Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa energetycznego państw

ści surowców energetycznych, głównie ropy i gazu" (Chmielewski, 2009: 10). Znaczenie wymienionych wymiarów bezpieczeństwa energetycznego państw obrazuje zasadniczy fakt, że na prawie 200 członków ONZ tylko 12–15 z nich ma wystarczające zasoby surowców energetycznych i może aktywnie wpływać na za-

Spis pobożnych energetycznych życzeń

Transformacja energetyczna naszej gospodarki wymagać będzie zaangażowania wielu przedsiębiorstw i poniesienia nakładów inwestycyjnych, których skalę w latach 2021–2040 rząd PiS określił na gigantyczną kwotę około 1 600 miliardów złotych. Inwestycje w sektorach paliwowo-energetycznych będą kosztować ok. 900 mld zł, a w samym …

Będą większe zapasy węgla i oleju opałowego u ...

Zwiększą się polskie zapasy węgla i oleju opałowego. 28 listopada weszło w życie ważne rozporządzenie zobowiązujące część firm energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów tych paliw. Celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania ciągłości dostaw energii.

Przyszłość polskiego węgla

węgla", którego mamy duże zasoby, musiałby towarzyszyć znaczny wzrost importu nośników energetycznych a tym samym pogorszenie pozio-mu bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwięk - szenie deficytu w handlu zagranicznym oraz wzrost bezrobocia [9]. Czymś absurdalnym i ogromnie kosztownym jest więc świadoma rezygnacja z zasobów ener-

Eksport węgla z rosji do polski: skutki embarga i dylematy …

Embargo na eksport węgla z Rosji do Polski wprowadziło Polskę w fazę adaptacji i przewartościowania w kwestii źródeł energetycznych. Polska, tradycyjnie uzależniona od rosyjskiego węgla, teraz musi zainwestować w rozwój innych źródeł energii, aby zabezpieczyć swoje zapotrzebowanie na surowce energetyczne.

Analiza efektywności finansowej przedsiębiorstw sektora …

4. Analiza finansowa przedsiębiorstw z sektora energetycznego 4.1 Zysk netto Jako pierwszy został poddany analizie zysk netto przed-siębiorstw produkujących energię z poszczególnych źródeł. Średnie zyski netto dla poszczególnych sektorów zostały przedstawione w tabeli 1. Przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, w analizowa-

Polityka energetyczna Polski. Nadrabianie zaległości w polskiej ...

OPTYMALNE WYKORZYSTANIE WŁASNYCH ZASOBÓW ENERGETYCZNYCH; Dostawy węgla kamiennego powinny pochodzić z własnych zasobów, a import mieć charakter jedynie uzupełniający. By to osiągnąć, konieczne jest – jak zauważa Ministerstwo Energii – podniesienie rentowności sektora energetycznego, zwiększenie …

Międzynarodowy rynek węgla energetycznego – stan aktualny i …

Światowe zasoby węgla na koniec 2017 r. (BP 2018) wyniosły 1035 mld ton, z tego 69% stanowiły zasoby antracytu i węgla bitumicznego, a pozostałą część – węgla subbi-tumicznego i lignitu. Wystarczalność łącznych zasobów węgla na świecie szacowana jest na 134 lata. 1. Produkcja i zużycie węgla energetycznego na świecie

Prawo energetyczne.

Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz …

Strategiczne determinanty rozwoju górnictwa i energetyki węgla ...

efektywnego przetwarzania węgla brunatnego, — określenie potencjału rozwoju branży węgla brunatnego jako podstawy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. 2. Uwzględnienie roli węgla brunatnego w Polityce Energetycznej Polski do 2050 roku wraz z opracowaniem Polityki Surowcowej Polski do 2050 roku

Bezpieczeństwo energetyczne a racjonalność ekonomiczna w sektorze węgla ...

1 Izabela Jonek-Kowalska * Bezpieczeństwo energetyczne a racjonalność ekonomiczna w sektorze węgla kamiennego Wstęp Współczesne niezwykle zmienne uwarunkowania sprawiają, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z kluczowych priorytetów gospodarczych. Zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw surowców energetycznych jest gwarantem …

Polskie górnictwo węgla kamiennego – olbrzym w stanie kryzysu …

Zagadnienie surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej ... Słowa kluczowe: węgiel kamienny i jego zasoby, ceny zbytu węgla energetycznego i koksowego, prze-kształcenia w sektorze, wyniki ekonomiczno-finansowegórnictwa, restrukturyzacja branży, kryzys w branży, kierunki naprawy. Węgiel kamienny stanowi w Polsce podstawowe paliwo energii elektrycznej. …

CZYNNIKI DECYDUJĄCE O ENERGETYCZNYM WYKORZYSTANIU WĘGLA

Wykorzystanie węgla do celów energetycznych w poszczególnych krajach zależy od czynników obiektywnych (ogólnych) i subiektywnych (szczegółowych). Do pierwszych z nich można zaliczyć: uwarunkowania społeczne, zasoby energetyczne, zwłaszcza zasoby węgla, zasobność ekonomiczna społeczeństwa, stan polskiego górnictwa i energetyki ceny paliw oraz …

ZASTOSOWANIE STRATEGICZNEJ KARTY WYNIKÓW DO …

BIORSTW ENERGETYCZNYCH . Streszczenie. Istotnym elementem i atrybutem modelu biznesu jest zdolność do tworzenia wartości, która warunkuje konkurencyjność i efektywność przedsię-biorstwa. W artykule przedstawiono metodykę pomiaru wartości generowanej przez modele biznesu przedsiębiorstw energetycznych. Wykorzystano w niej Strategiczną

Odporność modeli biznesu przedsiębiorstw energetycznych w …

Celem artykułu jest charakterystyka modeli biznesu przedsiębiorstw energetycznych w kontekście budowy i zachowania ich odporności, aplikujących cele neutralności klimatyczne

STRATEGICZNE MODELE FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW ENERGETYCZNYCH

Przedstawiono wybrane strategiczne modele funkcjonowania europejskich przedsiębiorstw energetycznych ukształtowanych w wyniku liberalizacji rynku energetycznego i konsolidacji sektora energetycznego. STRATEGIC FUNCTIONIG MODELS OF POWER COMPANIES S um m ary. The most important changes in EU s energetic law having affect on liberalization o f …

SYTUACJA NA GLOBALNYM RYNKU SUROWCÓW …

Zgodnie z prognozami w XXI wieku węgiel ponownie stanie się pierwszym surowcem energetycznym na świecie. Tendencję tę potwierdzają światowe zasoby węgla, które są …