Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Czy banki mogą naliczać odsetki od prowizji?

Czy banki mogą pobierać odsetki od kredytowanych kosztów? Problem naliczania odsetek od skredytowanych kosztów nie został do tej pory rozstrzygnięty. Wyroki polskich sądów są różne, a prawnicy nieustannie spierają się o tę kwestię. Dopuszczalność naliczania odsetek od prowizji ostatecznie miał rozstrzygnąć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C …

Kserowanie dowodów osobistych

Jednak są sytuacje, kiedy kserowanie dowodów osobistych jest legalne - takie prawo mają banki na mocy art. 112b ustawy Prawo bankowe, który brzmi: Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.. Kserowanie dowodów osobistych przez banki może mieć miejsce …

Czy banki odwołują się od wyroków frankowych?

Po pierwsze, banki mogą składać apelacje w celu opóźnienia momentu wykonania wyroku i wypłaty zasądzonych kwot na rzecz kredytobiorców. Opozycja i przedłużanie postępowań sądowych może być dla …

Bankowy Fundusz Gwarancyjny: czy pieniądze w banku są

Zarówno działające w Polsce banki, jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (w skrócie SKOK) objęte są bowiem gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w przypadku upadłości zwraca ich klientom zgromadzone depozyty. Co to jest BFG? BGF, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny, jest podmiotem gwarantującym …

Największe banki w Polsce 2024 (aktywa) | Breaker

2 · Bez względu na to czy interesujesz się bankowością, czy trafiłeś na tę stronę przypadkiem, warto poznać największe banki w Polsce pod względem posiadanych w tym roku aktywów. Dużego zaskoczenia nie ma. Największe banki w Polsce 2024 (aktywa) Miejsce Nazwa banku Aktywa w mld zł; 1. PKO Bank Polski: 501,518: 2. Pekao SA: 305,723: 3. Santander …

Czy banki mają prawo do stosowania zarzutu zatrzymania?

Czyli tego, czy umowa kredytu podlega zasadzie zatrzymania, pomimo uznania jej za umowę wzajemną. Sąd Najwyższy zauważył również, że przepisy prawa europejskiego mogą stanowić przeszkodę dla zastosowania zasady zatrzymania. Niemniej jednak istnieją argumenty sugerujące, że banki mogą skorzystać z tej zasady w pewnym zakresie ...

Banki spółdzielcze – czym są i jak działają?

Banki zrzeszające pełnią w stosunku do banków spółdzielczych funkcje banku centralnego – np. prowadzą wyodrębniony rachunek, na którym deponowane są aktywa powiązanych z nim BS-ów, naliczają i utrzymują rezerwę obowiązkową, wypełniają obowiązki informacyjne wobec NBP, KNF oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wzmacniają …

Deponent – kim jest, jaką pełni rolę?

Informacje dla deponentów o miejscu i czasie wypłaty środków zamieszczane są w prasie o zasięgu ogólnopolskim oraz w placówkach banku. Osoba małoletnia będąca posiadaczem …

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?

Dzięki temu Polacy mogą mieć pewność, że ich oszczędności są chronione nawet w przypadku problemów finansowych instytucji, w której zdeponowali swoje środki. System gwarancji depozytów jest zgodny z unijnymi standardami, co dodatkowo wzmacnia jego wiarygodność. BFG regularnie informuje społeczeństwo o stanie zabezpieczeń oraz …

Ochrona deponentów

Ochrona deponentów. Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (z wyjątkiem Banku Gospodarstwa Krajowego), tj. z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w …

Kredyty konsumenckie pod lupą: Czy banki nadużywają swoich …

Dyskusja o tym, czy banki mogą pobierać odsetki od prowizji, nie jest tylko teoretycznym sporem prawniczym. Ma ona bardzo realne konsekwencje dla osób spłacających kredyty konsumenckie, które mogą odczuć skutki takiej praktyki finansowej na własnej skórze. Omówmy szerzej, w jaki sposób ta sytuacja wpływa na konsumentów i jakie ...

Banki.pl

Deponent to podmiot składający w banku depozyt pieniężny lub rzeczowy. W przypadku ulokowania depozytu pieniężnego deponent otrzymuje od banku odsetki, których wysokość zależy od ustalonego w umowie oprocentowania (zależnego ściśle od rynkowych stóp procentowych) …

Sąd Najwyższy | Prawo zatrzymania | III CZP 126/22

Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 126/22 pyta Trybunał Sprawiedliwości UE czy banki mogą stosować prawo zatrzymania. Sąd Najwyższy odroczył wydanie rozstrzygnięcia sporu w sprawie dopuszczalności stosowania zarzutu zatrzymania przez Bank. Mimo to uznał umowę kredytu jako umowę wzajemną. Jednocześnie podkreślono, że ochrona konsumencka …

REZERWY NA RYZYKO ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ …

malizację ewentualnych negatywnych skutków prowadzonej przez banki aktywnej działalności i wpływającym jednocześnie na wynik finansowy, są rezerwy celowe. W zakresie nieobjętym rezerwami celowymi banki tworzą rezerwę na ryzyko ogólne. Rezerwy te nie są związane z konkretnym zobowiązaniem lub z konkretną pozycją aktywów będących w posiadaniu banku, a …

Czy bank ma prawo pytać skąd mam pieniądze?

Czy bank ma prawo pytać skąd mam pieniądze? KYC (Know Your Customer) to proces weryfikacji tożsamości klientów oraz poznawania ich historii transakcyjnej przez instytucje finansowe, takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy …

Skąd banki mają pieniądze?

Aby zrozumieć, skąd banki mają pieniądze, należy najpierw poznać ich model działania. Banki pozyskują gotówkę przez różnego rodzaju operacje finansowe, takie jak udzielanie kredytów, inwestowanie w papiery wartościowe czy gromadzenie depozytów od klientów. Wszystkie te działania opierają się na podstawowych zasadach, na ...

Czy bank może kwestionować zgłoszenia do CRBR?

Czy banki mogą kwestionować ustalenia dotyczące beneficjenta rzeczywistego? 4 lipca 2022 . 7 min Justyna Solnica . Wyobraźmy sobie następującą sytuację: spółka dokonuje wewnętrznej analizy i w wymaganym przez prawo terminie dokonuje zgłoszenia aktualizacyjnego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) ujawniając dane …

Czy inne BANKI MOGĄ ZBANKRUTOWAĆ jak Getin Bank

Czy inne banki frankowe mogą podzielić los Getin Banku? Według Szefa KNF taki scenariusz jest realny, jeśli TSUE zaneguje prawo banków do tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Koszt dla sektora bankowego może wówczas wynieść nawet 100 mld zł. Wyrok w tej sprawie poznamy prawdopodobnie latem przyszłego roku. Tymczasem już teraz …

Czy bank może zabrać pieniądze z konta?

Na podstawie ustawy Prawo Bankowe banki mają możliwość samodzielnego zablokowania środków zgromadzonych na rachunkach. Mogą to zrobić w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że pieniądze na koncie mogą pochodzić w całości lub części z przestępstwa skarbowego bądź innego. Bank zakłada blokadę na maksymalnie 72 godziny do …

Czy banki mogą pobierać odsetki od kredytowanych prowizji i …

Czy banki mogą pobierać odsetki od kredytowanych prowizji i składek ubezpieczeniowych? – pytanie prejudycjalne do TSUE. 12.06.2023. Prawo. Zapisz Praktyka . Udzielając pożyczki lub kredytu powszechną praktyką sektora bankowego jest pobieranie prowizji za przyznanie kredytu lub pożyczki. W przypadku wielu kredytów i pożyczek banki kredytowały …

Kiedy bank rezygnuje z apelacji w sprawie frankowej w 2024 roku?

Banki dążą do tego, by obrona ich praktyk była solidna i przekonująca, co ma zapobiegać powtarzaniu się podobnych spraw w przyszłości. Sytuacje, w których banki rezygnują z apelacji. W sytuacjach, gdy wyrok sądu pierwszej instancji jest tylko częściowo niekorzystny dla banku, mogą oni zdecydować się na rezygnację z apelacji ...

Obserwator Finansowy: ekonomia, debata, Polska, świat

Ich misją jest przede wszystkim zapobieganie panice wśród deponentów i problemom płynnościowym banków. Na czym w praktyce to polega? Po upadłości banku, …

Czy Bank Udziela Pożyczek | Poradnik 2024

Mogą to być kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe, leasing czy faktoring. Warunki i dostępność pożyczek dla przedsiębiorców mogą się różnić w zależności od wielkości, historii i rodzaju działalności. Kredyty studenckie: Banki oferują również kredyty studenckie, które pomagają w finansowaniu edukacji. Kredyty studenckie ...

Banki.pl

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do grona deponentów zalicza się: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, szkolne kasy oszczędnościowe.

Dlaczego banki upadają? O przyczynach kryzysów finansowych

Zainteresowanie kryzysami bankowymi rośnie na skutek upadku kilku banków komercyjnych po obu stronach Atlantyku (SVB, Signature Bank, Silvergate Bank i Credit Suisse). Ekonomiści, analitycy i dziennikarze zachodzą w głowę, czy grozi nam światowy kryzys finansowy porównywalny do tego z lat 2008-2010. W związku z tym postanowiliśmy napisać tekst o tym, …

Czy banki mają prawo kserować nasze dowody osobiste?

Art. 112b Prawa bankowego pozwala przetwarzać do celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych i przepis nie podnosi kwestii tego, czy banki mogą sporządzać kopie dowodów tożsamości.

KSF uspokaja deponentów. "Pieniądze klientów są bezpieczne"

Napięta sytuacja wokół banków biznesmena Leszka Czarneckiego zaniepokoiła klientów deponujących tam oszczędności. NBP zadeklarował wsparcie dla Idea Banku i Getin …

Gwarantowany czy nie? Sprawdzamy depozyty

Produkty strukturyzowane sprzedawane przez banki mogą mieć bardzo skomplikowaną formę. Określenie, czy dany produkt korzysta z gwarancji BFG wymaga określenia podstawy prawnej użytej przy ...

Ogólna charakterystyka sektora bankowego

Ochrona deponentów. Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (z wyjątkiem Banku Gospodarstwa Krajowego) są gwarantowane przez BFG. Oznacza to, że w razie …

Silicon Valley Bank upada, to początek serii czy pojedynczy case

Deponenci mogą stracić, bagatela, 150 mld dolarów. Katastrofa wydarzyła się w ciągu zaledwie trzech dni. Bankowi skończyły się pieniądze, gdy okazało się, że duża część deponentów chce wycofać wkłady, a ich pieniądze były zainwestowane przez bank w obligacje, które mocno straciły na wartości. Znawcy bankowości z całego świata zadają sobie pytanie, …

Czy bank widzi gdzie pracuje?

Bank weryfikuje, czy firma pracodawcy, który wystawił zaświadczenie o dochodach, działa legalnie, czyli czy została zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.Banki mają dostęp do informacji o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, ale nie mogą uzyskać szczegółowych danych dotyczących stanowiska czy zarobków klienta.