Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii
Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.
- Wszystkie
- Gabinet Energetyczny
- Strona komunikacyjna
- Strona zewnętrzna
Rozliczenie w VAT i CIT sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej
Spółka z o.o. Y (podatnik VAT czynny, polski rezydent podatkowy) wykorzystuje w swojej działalności na podstawie umowy najmu instalację fotowoltaiczną. Spółka jako prosument ma umowę z zakładem energetycznym (podatnikiem VAT czynnym), a dzięki wynajętej instalacji fotowoltaicznej wytwarza energię w tzw. mikroinstalacji OZE, z generatorów …
Bon energetyczny
Bon energetyczny to nowe świadczenie, które będzie przyznawane przy spełnieniu wymogu dochodowego. Ustawodawca przewidział dwa progi dochodowe 2500 zł i 1700 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przepisy wyraźnie wskazują jak należy rozumieć wysokość dochodu, odsyłając w tym zakresie do definicji dochodu zawartej w …
Problemy współpracy elektrowni jądrowych z systemem …
Problemy współpracy elektrowni jądrowych z systemem elektroenergetycznym Autor: Dr Jerzy Kubowski („Energetyka" – kwiecień 2010) Do techniczno-ruchowych i ekonomicznych problemów elektrowni jądrowych, które w istotny sposób wpływają na ich zdolność do elastycznej współpracy z systemem elektroenergetycznym, należą: • wysokie nakłady inwestycyjne, • fizyczne …
Jak rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT?
Kiedy należy rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT? Spółka z o.o. utworzona w wyniku przekształcenia, w tym przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub przekształcenia spółki, dla której pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania w formie ryczałtu od …
Perspektywy i długoterminowe korzyści mnożnikowe płynące z …
Jakościowy wpływ redukcji mocy zapotrzebowanej, pokrywanej redukcją popytu (efektywność i DSR), ze źródeł zdecentralizowanych i importu na krańcowy utarg (cenę) pozyskiwany przez …
Bon energetyczny 2024: limit dochodu netto, czy brutto? Nie
W dniu 23 maja 2024 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o bonie energetycznym (…). W dniu 7 czerwca 2024 r. ustawę podpisał Prezydent RP, 12 czerwca 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 859), a 13 czerwca 2024 r. większość jej przepisów weszła już w życie. Przewiduje ona częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca …
Ponad połowa produkcji energii z OZE i dobre wyniki Grupy …
W I półroczu 2023 roku Grupa Energa wytworzyła ok. 1,7 TWh energii elektrycznej brutto, z czego 53% pochodziło z OZE, głównie hydroelektrowni i farm wiatrowych. Na koniec czerwca br. w Grupie zainstalowanych było około 0,6 GW w odnawialnych źródłach energii, z których w ciągu pierwszego półrocza br. wyprodukowano 921 GWh energii …
Świadomość klimatyczna
W 2022 roku wskaźnik emisji z bloków 1-4 w Elektrowni Opole wynosił 0,902 Mg/MWh, a z bloków 5-6 Elektrowni Opole wynosił 0,749 Mg/MWh. Elektrownia Turów Obniżenie emisji dwutlenku węgla w elektrowni Turów realizowane było poprzez podniesienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej bloków 1-3 oraz wprowadzenie w roku 2021 do eksploatacji wysokosprawnego …
Dekarbonizacja działalności
Inwestycje te pozwolą na wzrost zdolności przyłączeniowej sieci dystrybucyjnej, także dla odnawialnych źródeł energii, jak również poprawę wskaźników przerw w dostawie energii …
SPOSOBY REDUKCJI EMISJI C02 Z PROCESÓW ENERGETYCZNYCH …
SPOSOBY REDUKCJI EMISJI CO2 Z PROCESÓW ENERGETYCZNYCH Autorzy: Janusz Kotowicz, Katarzyna Janusz („Rynek Energii"- nr 1/2007) Słowa kluczowe: wychwytywanie CO2, separacja CO 2 Streszczenie. Dwutlenek w ęgla jest odpowiedzialny za powstawanie efektu cieplarnianego, dlatego poszukuje si ę technologii maj ących na celu ograniczenie emisji tego …
082-086 Filipowicz
energię elektryczną pochodziło z zainstalowanego systemu, 90% generowanej elektryczności użyte zostało na potrzeby własne, a 10% przekazane do sieci. Istotnym problemem wirtualnej elektrowni jest połączenie w sieć odnawialnych źródeł energii (OŹE) i odpowiedź na pytania, jaki udział w wirtualnej elektrowni mogą stanowić OŹE, jak
WPŁYW REDUKCJI GENERACJI WIATROWEJ NA KOSZTY ELEKTROWNI …
W referacie przedstawiono wyniki analizy wpływu redukcji mocy elektrowni wiatrowych na wybrane koszty funkcjonowania KSE., przy dużym udziale mocy zainstalowanej w źródłach wiatrowych. Przeanalizowano również możliwości redukcji chwilowych mocy FW dla celów regulacyjnych systemu elektroenergetycznego (SEE). Badania poszerzone zostały o próbę …
Zapotrzebowanie na paliwa i energię elektryczną do 2025 r.
Prognoza zapotrzebowania na paliwa i energię w horyzoncie do 2025 r. została opracowana na podstawie scenariusza makroekonomicznego rozwoju kraju, będącego elementem projektu Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Zakłada się w tym scenariuszu wysoki wzrost gospodarczy Polski do 2025 r., na który wpływ będą miały: • członkostwo w UE - pojawiają się …
Jak magazynować energię z wiatru?
Jak magazynować energię z wiatru? Przewiń do artykułu Menu. ← Powrót do strony głównej Szukaj; Odpowiedź na tytułowe pytanie jest kluczem do rozwoju tego źródła odnawialnej energii w Polsce i na świecie. Chociaż bowiem wiatr jest „twórcą" dość kapryśnym i nie zawsze jednakowo się stara, to problem z wyprodukowaną przez niego energią, w danej chwili nadmiarową ...
Magazynowanie baterii w elektrowni słonecznej: rewolucja w
Przegląd korzyści płynących z połączenia elektrowni słonecznych z akumulatorami. Efektywne wykorzystanie energii słonecznej: Magazynując nadwyżkę energii elektrycznej, możesz wykorzystać energię słoneczną nawet wtedy, gdy słońce nie świeci lub w okresach szczytowego zapotrzebowania, dzięki czemu Twój system energii odnawialnej …
Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego
interwencyjną dostawą mocy z elektrowni szczytowo-pompowych, które w okresie krótkim (2-4 godziny) pozwalają na bilansowanie zapotrzebowania na moc (w ramach usług systemowych), …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Na początku 2024 r. w Urzędzie Regulacji Energetyki przeprowadzono monitoring stron internetowych 191 podmiotów mających status OSD oraz OSP. Z przeglądu wynika, że obowiązek prowadzenia, w postaci elektronicznej, rejestru magazynów energii został spełniony przez 54 …
Smart Grids
do niej użytkowników (wytwórców, podmiotów magazynujących energię, odbiorców i prosumentów) > zapewnia efektywny i zrównoważony ekonomicznie system energetyczny > zapewnia niski poziom strat > zapewnia wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa dostaw Instalacje Smart Grids. Instalacje Smart Grids widziane z góry z lotu ptaka. Wokół ...
Dochód a Zysk i Przychód w Działalności Gospodarczej: …
Oznacza to, że dochód to efektywny zysk, jaki firma osiąga po uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z jej działalnością. Dochód jest kluczowym wskaźnikiem kondycji finansowej firmy i pokazuje, czy jej działalność jest opłacalna. Aby obliczyć dochód, konieczne jest odjęcie kosztów uzyskania przychodu od przychodu brutto. Koszty uzyskania przychodu …
Opłaty sieciowe oraz dochód z ograniczeń przesyłowych
Procedury zarządzania ograniczeniami przesyłowymi dotyczące określonego przedziału czasowego mogą generować dochody tylko w przypadku wystąpienia ograniczeń przesyłowych w tym przedziale czasowym, z wyłączeniem przypadków nowych połączeń wzajemnych korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 63 niniejszego rozporządzenia, art. 17 …
Stabilna praca systemu elektroenergetycznego
interwencyjną dostawą mocy z elektrowni szczytowo-pompowych, które w okresie krótkim (2-4 godziny) pozwalają na bilansowanie zapotrzebowania na moc (w ramach usług systemowych), …
Odliczenie strat z lat ubiegłych w CIT
Rozliczenie strat poniesionych od 1 stycznia 2019 r. W myśl art. 7 ust. 5 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:. 1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota …
MOŻLIWOŚCI REDUKCJI STRAT W SIECIACH …
MOŻLIWOŚCI REDUKCJI STRAT W SIECIACH DYSTRYBUCYJNYCH ŚREDNIEGO NAPIĘCIA POPRZEZ OPTYMALNĄ LOKALIZACJĘ ROZCIĘĆ dr inż. Aleksander Kot / Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Kulczycki / Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dr inż. Waldemar L. Szpyra / Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 1. ZŁOŻONOŚĆ SIECI …
Aktywny udział w rozwoju rynku energii elektrycznej
Równolegle PSE przeprowadziły po raz pierwszy proces zastąpienia jednostek redukcji zapotrzebowania planowanych. Proces ten jest prowadzony we współpracy z OSD i …
STRATY ENERGII JAKO NIEODZOWNE POTRZEBY WŁASNE …
Przedstawiono klasyfikacje strat sieciowych (różni-cy bilansowej) wg źródeł ich powstawania. Wykazano, że różnica bilansowa nie stanowi wystarczającej informacji do określenia rzeczywistych strat technicznych występujących w sieci. Na skutek błędów pomiarowych i błędów wynika-jących z systemów ewidencji sprzedanej energii, różnica bi- lansowa przyjmuje w …
Rozliczenie sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki
Podobnie też nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej nie stanowi przychodu na gruncie podatku CIT. W tym zakresie należy wskazać, że zgodnie z art. 4 ust. 12 ustawy o odnawialnych źródłach energii nadwyżka …
Ekonomiczne uwarunkowania pracy elektrowni szczytowej na …
Ekonomiczne uwarunkowania pracy elektrowni szczytowej na paliwa gazowe w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym Wstęp Z uwagi na ograniczenia natury fizycznej, system elektroenergetyczny nie ma możliwości akumulacji energii. Oznacza to, że w każdej chwili suma mocy dostarczanej do systemu musi być równa mocy pobieranej. W przypadku nie - doborów …
Stabilna praca systemu elektroenergetycznego
Skorzystanie z usług generacji wymuszonej – skorzystanie z możliwości zwiększenia poziomu generacji mocy przez elektrociepłownie (możliwe w określonych warunkach). Skorzystanie z …
Dochód z dzierżawy ziemi a prawo do bonu energetycznego
W myśl art. 5 ust. 8 tej ustawy, w przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z obwieszczeniem GUS z 21 września 2023 r. w ...
Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii
Magazynowanie energii. Zwiększenie magazynowania energii elektrycznej pozwoliłoby na skompensowanie wahań generacji niestabilnej oraz krzywej poboru energii z …
Biogazownia w Polsce
Biogazownia: Odkryj jak nowoczesna technologia przekształca odpady z gospodarstwa w zieloną energię, a jednocześnie dowiedz się o kluczowych aspektach budowy takiego obiektu.