Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Polska przed wyzwaniem pozyskania metali ziem rzadkich

Metale ziem rzadkich są wykorzystywane w turbinach wiatrowych. Lit, kobalt i aluminium stosuje się w magazynach energii, miedź w sieciach energetycznych, a metale ziem rzadkich w telefonach komórkowych oraz w wielu innych nowoczesnych urządzeniach elektronicznych.,,

Metale ziem rzadkich

Metale ziem rzadkich spotykane są zazwyczaj w formie węglanów, tlenków, fosforanów i krzemianów.Pierwszym odkrytym minerałem zawierającym pierwiastki z tej grupy (m . cer i itr, obok żelaza i krzemu) był gadolinit, znaleziony przez szwedzkiego chemika amatora Carla Axela Arrheniusa w kopalni w Ytterby, która to miejscowość dała nazwę czterem spośród nich (terb, …

Czym są metale ziem rzadkich?

Zapotrzebowanie na pierwiastki ziem rzadkich jest jednak duże. Wykorzystuje się je do magnesów trwałych lub katalizatorów. Czym są i gdzie można jest spotkać? Globalnym dostawcą metali ziem rzadkich są Chiny. W czasach świetności potrafili oni eksportować aż 95% wszystkich występujących na Ziemi rzadkich pierwiastków. W ...

Przyszłość należy do pierwiastków ziem rzadkich

Z kolei w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie pierwiastki ziem rzadkich są nieodzowne do produkcji zaawansowanych technologii obronnych: precyzyjnych systemów naprowadzania pocisków, radarów, techniki stealth, czyli „niewidzialnych" samolotów, satelitów i innych tego typu urządzeń. A medycyna? Też korzysta z ich unikalnych właściwości m . w diagnostyce …

Czy recykling starej elektroniki rozwiąże problem niedoboru ...

Magnesy REE, zwane również magnesami ziem rzadkich, są to trwałe magnesy wykonane ze stopów pierwiastków ziem rzadkich.Pierwsze modele takich magnesów opracowano już w latach 70. i 80 ...

Magazynowanie energii elektrycznej – Wikipedia, wolna …

Bez magazynów energii, takie źródła muszą być wspomagane przez elektrownie spalinowe lub jądrowe, które zaspokajają zapotrzebowanie, gdy odnawialne źródła produkują mniej energii. Rozważając zastosowanie różnych magazynów energii należy zwrócić uwagę na emisję gazów cieplarnianych związaną z ich wytwarzaniem i użytkowaniem [4] [5].

Rewolucja w przechowywaniu danych! Płyty CD mogą powrócić z ...

6 · Proponowane rozwiązanie polega na wykorzystaniu emiterów z pierwiastków ziem rzadkich, takich jak kryształy tlenku magnezu (MgO), rozmieszczonych w materiale nośnika. Innowacyjność tego podejścia polega na zastosowaniu techniki zwanej multipleksacją długości fali, gdzie każdy emiter wykorzystuje nieco inną długość fali świetlnej.

Charakterystyka, zastosowanie i znaczenie pierwiastków ziem …

Pierwiastki ziem rzadkich są niezbędne do produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń i czystej energii. Chiny zdominowały światową produkcję …

Jakie są właściwości pierwiastków ziem rzadkich?

Istnieją dwa bloki ziem rzadkich, seria lantanowców i seria aktynowców. Lantan i aktyn znajdują się w grupie IIIB tabeli. Kiedy spojrzysz na układ okresowy pierwiastków, zauważ, że liczby atomowe przeskakują z lantanu (57) na hafn (72) iz aktynu (89) na rutherford (104). Jeśli przejdziesz na dół tabeli, możesz śledzić liczby atomowe od lantanu do ceru i od aktynu do …

Rusza niezwykła fabryka. Będzie produkowała magnesy bez …

Zdaniem analityków, jeśli efektywność ekonomiczna produkcji będzie tak dobra, jak sama spółka zapowiada, może to oznaczać rewolucję na rynku magnesów i pierwiastków ziem rzadkich. Co prawda dotyczyć ona będzie jednego pierwiastka - neodymu - ale to pokazuje, że można próbować z sukcesem zastępować także wyroby z innych pierwiastków, których to …

Przyszłość należy do pierwiastków ziem rzadkich

Przyszłość należy do pierwiastków ziem rzadkich. W czerwcowym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich" ukazał się wywiad z prof. dr hab. Dorotą Kołodyńską – kierownikiem Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS. Zachęcamy do lektury. Na zdjęciu od lewej: mgr Alicja Wawszczak, dr Dominika Fila, prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, dr Justyna Bąk, mgr …

Naukowcy z UMCS pracują nad odzyskiwaniem z baterii pierwiastków ziem ...

W opinii kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS prof. Doroty Kołodyńskiej odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich, tj. skandu, itru i lantanowców, z zużytego sprzętu jest istotnym tematem ze względu na to, że co roku na świecie powstaje ponad 50 mln ton opadów elektrycznych i elektronicznych, a w Europie jest to ok. 8 mln ton.

Sunex wchodzi w technologie wodorowe | ISBtech.pl

Zaletą magazynów wodoru, w porównaniu do baterii litowo-jonowych, jest o wiele mniej skomplikowana technologia wytwarzania. Nie potrzebują pierwiastków ziem rzadkich, np. litu czy kobaltu, które trzeba importować, ich złoża są ograniczone, a ceny mogą rosnąć. Z uwagi na znacząco większą grawimetryczną gęstość energii magazyn ...

ETF metale ziem rzadkich: najlepsze na europejskich giełdach

ETF metale ziem rzadkich: czym są i jak działają? Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. W przypadku ETF-ów metali ziem rzadkich są to instrumenty, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk akcji odnoszących się do spółek o wysokiej kapitalizacji …

Czy światu grozi powstanie kartelu metali ziem rzadkich, na …

Trwa wyścig o wydobycie minerałów i metali ziem rzadkich, które pozwolą państwom i biznesowi na przeprowadzenie transformacji energetycznej. Największe zasoby pożądanych pierwiastków występują jednak na teremach państw konkurujących z Zachodem. Istnieje poważne ryzyko zorganizowania się tych graczy w kartel podobny do sojuszu …

Magazynowanie energii: 3 najbardziej obiecujące technologie

Magazynowanie energii: 3 najbardziej obiecujące technologie. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest niezbędnym warunkiem dekarbonizacji, ale wymaga opracowania zaawansowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii.W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które umożliwiają wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, dostosowując podaż …

Ziem rzadkich

Czysta energia spowoduje kryzys w dostawach pierwiastków ziem rzadkich? Powszechne przechodzenie z elektrowni węglowych na wiatrowe/słoneczne oraz z samochodów spalinowych na elektryczne może w ciągu 23 lat nawet 26-krotnie zwiększyć zapotrzebowanie na dwa, już obecnie rzadkie, pierwiastki.Mowa tu o dysprozie i neodymie, które są wydobywane …

POTENCJAŁ I ZASOBY METALI ZIEM RZADKICH W ŚWIECIE …

Metale ziem rzadkich, pierwiastki ziem rzadkich, REE (ang. rare-earth elements) – nazwa zwyczajowa rodziny 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą dwa skandowce (skand i itr) oraz wszystkie lantanowce (lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet). Współwystępują one w minerałach i mają podobne właściwości chemiczne. Tradycyjnie dzieli się je na lekkie REE (LREE, La–Eu) i ciężkie REE (HREE, Gd–Lu …

Pierwiastki ziem rzadkich skrywają się w starych kopalniach …

Naukowcy chcieli bowiem sprawdzić, czy odkrycie to było przypadkowe, czy jest jednak wskaźnikiem tego, gdzie powinno się szukać pierwiastków ziem rzadkich. Badacze postanowili zatem pobrać próbki skał pochodzące z sześciu czynnych i czterech nieczynnych kopalni węgla, a następnie przetestować je metodami fluorescencji rentgenowskiej i …

Dowiedz się więcej o lekkich pierwiastkach ziem rzadkich

Pierwiastki ziem rzadkich z grupy lekkiej są oparte na konfiguracji elektronów 4f.LREE nie mają sparowanych elektronów. To sprawia, że grupa LREE składa się z 8 pierwiastków o liczbie atomowej 57 (lantan, bez niesparowanych elektronów 4f) do liczby atomowej 64 (gadolin, z 7 niesparowanymi elektronami 4f):

Chiny zaostrzają podejście do pierwiastków ziem rzadkich.

Nowe przepisy stanowią, że zasoby pierwiastków ziem rzadkich wykorzystywanych w wielu produktach, od magnesów w pojazdach elektrycznych po elektronikę użytkową - należą do państwa. Chiny odpowiadają za około 70 proc. światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji zaawansowanych technologii i …

Przyszłość należy do pierwiastków ziem rzadkich

Pierwiastki ziem rzadkich są kluczowe w produkcji energii odnawialnej – wiatraki, turbiny wodne i generatory wytwarzające energię wykorzystują magnesy trwałe na bazie neodymu i dysprozu. …

Magazyny energii — czym są? | Helios Strategia

Magazyny energii to urządzenia gromadzące energię elektryczną z różnych źródeł, takich jak odnawialne źródła energii (np. panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe), sieć energetyczna lub generatory prądu.

Analiza możliwości pozyskania pierwiastków ziem rzadkich z …

Na podstawie analizy literatury oraz przeprowadzonych badań własnych wytypowanych próbek polskich węgli kamiennych i popiołów z elektrowni, przedstawiono zawartości pierwiastków ziem rzadkich REE w wybranych węglach i popiołach lotnych z elektrowni na świecie i w Polsce. Średnia zawartość REE w węglach na świecie wynosi 60 ppm natomiast w badanych węglach …

Odkryto największe europejskie złoże metali ziem rzadkich.

Jak podkreślają przedstawiciele Rare Earths Norway, w FCC znajduje się około 8,8 megaton tlenków metali ziem rzadkich, z czego 1,5 to wspomniane już magnesy ziem rzadkich, takich jak neodym czy prazeodym. Powyższe dane dotyczą górnej części dawnego komina wulkanicznego, do głębokości 468 metrów pod poziomem morza.

Pierwiastki ziem rzadkich i technologia » Nauka o geologii

Pierwiastki ziem rzadkich (REE) to grupa 17 chemicznie podobnych pierwiastków, kluczowych dla wielu gałęzi przemysłu zaawansowanych technologii. Pierwiastki te obejmują 15 lantanowców …