Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Padł rekord energetyczny dla syntezy jądrowej. Wśród …

Naukowcy z europejskiego konsorcjum EUROfusion, w którym uczestniczą także Polacy, wytworzyli stabilną plazmę, uzyskując 59 megadżuli energii w największym na świecie obiekcie syntezy jądrowej - tokamaku JET w W. Brytanii. O ważnym kroku ku praktycznemu wykorzystaniu syntezy jądrowej poinformowały w środę jednostki uczestniczące w badaniach.

Źródła energii jądrowej

Emisja energii jest sposobem pozbycia się przez jądro posiadanego nadmiaru energii. Na przykład, izotop promieniotwórczy może spontanicznie zmniejszyć swą energię w wyniku rozpadu (promieniotwórczego). Czasem jednak jądro wymaga pewnego pobudzenia, otrzymania energii z zewnątrz. Tak dzieje się w wypadku reakcji rozszczepienia (w niektórych jądrach …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne …

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Plusy i minusy energii jądrowej | IWOFR

Stany Zjednoczone produkują najwięcej energii jądrowej – nieco poniżej 805 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej w 2017 roku – co wystarcza do zasilenia 73 milionów domów. Komercyjne elektrownie jądrowe dostarczają około 20% krajowej energii elektrycznej każdego roku od 1990 roku. W 30 stanach znajduje się łącznie 99 elektrowni jądrowych, przy czym …

Światowy porządek po fuzji jądrowej, czyli jak energia przyszłości ...

Osiągnęli mianowicie „próg zapłonu" w instalacji NIF – po raz pierwszy w dziejach w kontrolowanej fuzji jądrowej uzyskano więcej energii, niż użyto jej do rozpalenia …

Energia jądrowa: korzyści i zagrożenia dla środowiska i zdrowia

Zalety i wady energetyki jądrowej Zaleta. Pomimo negatywnego postrzegania energii jądrowej, to źródło energii ma szereg znaczących zalet: Niska emisja gazów cieplarnianych lub jej brak: Jedną z głównych zalet energii jądrowej w porównaniu z paliwami kopalnymi jest to, że w procesie rozszczepienia nie powstaje dwutlenek węgla ani inne gazy …

Magazyny energii (BESS) a decyzja środowiskowa

Kluczową kwestią będzie także położenie terenu planowanej inwestycji, gdyż w zależności od tego czy magazyn energii położony będzie na obszarze chronionym lub poza jego terenem zróżnicowaniu podlegać będzie …

Pierwsza udana fuzja termojądrowa. To przełom w energetyce ...

Jak podkreślają naukowcy z LLNL, przeprowadzona fuzja jest ważnym krokiem w kierunku komercjalizacji syntezy jądrowej. Jednak do wykorzystywania energii z fuzji …

Już w 2026 roku PGE uruchomi największy w Europie magazyn …

Projekt w Żarnowcu już teraz zdobył pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej. Posiada też umowę przyłączeniową do krajowego …

Magazynowanie energii dzięki grawitacji. To największa …

Dobiega końca budowa największego na świecie grawitacyjnego magazynu energii. To dopiero początki komercjalizacji tej technologii. Może ona być odpowiedzią na jedną z największych potrzeb rynku energetycznego, jaką jest długookresowe przechowywanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Pierwsza udana fuzja jądrowa. USA ogłosiły historyczny przełom …

USA ogłosiły historyczny przełom dla przyszłości czystej energii. Czy słusznie? 14 grudnia 2022 ... dopiero po przyjęciu budżetu państwa będzie można powiedzieć, jaką formę będzie mieć to wsparcie. Wiadomości OZE Wysokie emisje skutkują migracją klimatyczną. Co można z tym zrobić? Badania pokazują, że jeżeli do 2050 roku emisje nie zostaną obniżone, …

Energetyka jądrowa – najważniejsze informacje

Definicja energetyki jądrowej i jej historia Energetyka jądrowa to dziedzina, która zajmuje się wykorzystaniem reakcji jądrowych do produkcji energii elektrycznej. Polega ona na wykorzystaniu ciepła powstałego w wyniku reakcji jądrowych do wytwarzania pary wodnej, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin parowych. Turbiny te produkują …

Ogromny magazyn energii na terenie byłej elektrowni jądrowej

Koszt inwestycji wyliczono na około 92 mln euro. Według planów magazyn w Beverungen powstanie do drugiej połowy 2026 r. Inwestujemy w magazynowanie energii, aby zapewnić bezpieczne i wydajne dostawy energii w miarę ciągłego wzrostu wytwarzania energii odnawialnej – mówi Jürgen Noch, dyrektor zarządzający Westfalen Weser. – Zarządzanie …

Magazynowanie energii elektrycznej w postaci wodoru

Magazynowanie energii opartej o wodór odbywa się zatem poprzez umieszczenie w odpowiednio do tego przystosowanym zbiorniku systemu elektrolizy, systemu zasilania ogniw paliwowych i układu magazynowania wodoru. Co mówią obecne przepisy? Obecne uregulowania prawne obowiązujące w Polsce nie wyodrębniają możliwości …

Magazynowanie energii – co to jest i jak to robić

Magazynowanie energii słonecznej jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie energetyczne. Niezależnie, czy myślisz o alternatywie, jaką jest domowy magazyn energii, czy magazyn energii dla firmy – jest to rozwiązanie, …

Magazyny energii w systemie elektroenergetycznym

Magazynowanie będzie odgrywało znaczącą rolę w zwiększaniu udziału w rynku źródeł zero- i niskoemisyjnych, zwiększając istotnie elastyczność sieci na wahania poboru mocy po stronie odbiorcy. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że ograniczenie globalnego ocieplenia do poniżej 2°C będzie wymagało zwiększenia globalnie zainstalowanej zdolności …

Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej? | Przystanek nauka

W październiku 2020 roku został zaktualizowany „Program polskiej energetyki jądrowej", zgodnie z którym w najbliższym czasie ma zostać wybrana technologia, a w kolejnym roku – optymalna lokalizacja dla planowanej od lat elektrowni jądrowej. Zgodnie z założeniami ukończenia budowy wszystkich sześciu reaktorów możemy spodziewać się w 2043 roku.

Udział Polski w przełomowym sukcesie badań nad syntezą jądrową

Ustanowiony rekord jest osiągnięciem przełomowym, ponieważ po raz pierwszy pokazuje, że możliwe jest utrzymanie stabilnej plazmy i wyprodukowanie dużych ilości energii …

Magazynowanie energii w przedsiębiorstwie

W dyskursie energetycznym coraz donośniej wybrzmiewa głos, że magazynowanie energii elektrycznej stanowi klucz dla dalszego rozwoju sektora OZE, a także dla zapewnienia stabilizacji sieci, w której będzie pojawiać się coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych. Również w polityce unijnej magazyny energii postrzegane są jako kluczowa …

Naukowcy ogłosili nowy rekord dotyczący energii termojądrowej

Ten ostatni może teraz przekazać do plazmy dwa razy więcej energii, niż wcześniej. Teraz eksperymenty dotyczące syntezy jądrowej mogą być prowadzone w nowych zakresach parametrów. "Obecnie badamy drogę ku coraz wyższym wartościom energetycznym" – powiedział prof. dr Thomas Klinger z Instytutue Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka (IPP ...

"Wykorzystanie energii jądrowej: Praktyczne …

Możemy zatem oczekiwać, że przyszłe wykorzystanie energii jądrowej będzie wyglądać jeszcze inaczej, przynosząc nowe rozwiązania w wielu dziedzinach. Już dziś widzimy, jak dynamicznie rozwija się na przykład …

Reakcja łańcuchowa | Nukleo

Zakładamy, że ktoś zdradza tajemnicę dwóm przyjaciołom lub przyjaciółkom, którzy nie zatrzymują powierzonego sekretu dla siebie i przekazują go dalej, za każdym razem dwóm kolejnym osobom, a te z kolei następnym osobom, itd. A kiedy dowie się o tym cała szkoła? Już po dziewięciu etapach takiego przekazywania sekretu wie o nim więcej niż 1000 ludzi.

Magazynowanie energii

Baterią nazywamy system, składający się z dwóch i więcej ogniw, czyli urządzeń generujących prąd elektryczny w wyniku przekształcenia energii chemicznej na elektryczną. Każde takie ogniwo, składa się z . dwóch …

Energia jądrowa – jakie ma wady i zalety? | ESOLEO

Wady i zalety energii jądrowej Zalet energii jądrowej można wymienić naprawdę wiele: W odróżnieniu od powszechnie stosowanych nieodnawialnych źródeł wytwarzanie energii jądrowej odbywa się przy niemal całkowitym braku emisji szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla czy inne gazy, do atmosfery. To bardzo istotny ...

Nadwyżki z OZE trafią do piachu? Nowy pomysł na magazynowanie energii ...

Fiński startup, Polar Night Energy, proponuje rozwiązanie, które pozwoli nie tylko na wykorzystanie nadwyżek energii z OZE w ciepłownictwie, ale także na jej magazynowanie. Rozwiązanie proponowane przez Finów opiera się o zastosowanie piasku. Jak działa bateria piaskowa? Nie bez powodu idea komercjalizacji magazynu piaskowego powstała …

Czy potrzebujemy elektrowni jądrowej?

O błędach w projekcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i błędnych założeniach co do roli jaką elektrownie atomowe miałyby odegrać w transformacji naszej energetyki pisze w swojej polemice do …

Magazyny energii w Moim Prądzie potrzebują systemu certyfikacji?

Niepotrzebne formalności? Kamil Talar, specjalista ds. magazynów energii z firmy NRG Project, ocenia, że dodatkowe wymogi w zakresie dokumentacji, którą powinny posiadać magazyny energii, mogą utrudnić realizację programu Mój Prąd.. Ekspert z firmy NRG Project wskazuje, że większość rozwiązań spotykanych na rynku to jakościowe produkty …

Magazynowanie energii w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …

Na obecnym etapie rozwoju rynku magazynów energii w Polsce można śmiało stwierdzić, że każdy kolejny rok powinien być przełomowy. Poprosiliśmy naszych ekspertów o …

Magazyn energii

Zysk = Cena kupna energii z sieci (koszt energii czynnej + opłaty dystrybucyjne) - cena sprzedaży energii z PV; Magazynowanie energię z fotowoltaiki w celu sprzedaży wieczorem Dostępne od 2024 roku. Niektóre magazyny energii mogą wieczorem sprzedać energię do sieci, gdy jest bardzo droga. Autokonsumpcja jest zwykle lepszym rozwiązaniem.

To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …

Jak magazynować energię, którą przez kilka godzin dziennie w za dużych ilościach produkują wiatraki lub fotowoltaika? Ten problem to kluczowa bariera w rozwoju …

Magazynowanie energii w 2024 roku

Magazyny energii – nadchodzi trend, który zdominuje rynek? Prognozy ekspertów wskazują, że po zakończeniu mechanizmów mrożenia cen, przeciętne rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o 65%.Do tego od 1 lipca 2024 roku prosumenci zaczną rozliczać się w taryfach godzinowych, przez co energia produkowana w godzinach szczytu …

Magazyny wodoru w stanie stałym usprawnią transformację

Po zwiększeniu ciśnienia wodorki metaliczne silnie wiążą się z wodorem, umożliwiając jego wygodne magazynowanie. Wodór może być następnie wykorzystany w …