Produkty

Nasze rozwiązania w zakresie magazynowania energii

Odkryj naszą ofertę innowacyjnych produktów do magazynowania energii zaprojektowanych tak, aby spełniać różne potrzeby i zastosowania.

  • Wszystkie
  • Gabinet Energetyczny
  • Strona komunikacyjna
  • Strona zewnętrzna

Dyrektywa EPBD

Budynki istniejące a dyrektywa EPBD. Dla istniejących budynków państwa członkowskie zgodziły się wprowadzić minimalne standardy charakterystyki energetycznej, które odpowiadałyby maksymalnej ilości energii pierwotnej, jaką budynki mogą zużywać na m 2 rocznie. Celem jest zainicjowanie fali termomodernizacji i doprowadzenie do stopniowego …

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie kompleksowego europejskiego podejścia do …

Magazynowanie energii elektrycznej w Prawie Energetycznym

Kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii elektrycznej. W dniu 24 listopada 2020 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa …

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Powyższe wprost narusza art. 13 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23.04.2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, który m . stanowi, iż państwa członkowskie zapewniają, że wszelkie krajowe przepisy dotyczące procedur …

pierwszy raport Prezesa URE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Od momentu wprowadzenia ww. zmiany ustawy do 10 maja 2024 r. do URE wpłynęły wnioski od 6 operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), dotyczące łącznie 41 …

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce?

elektrowni jądrowej, i to nie jednej. Już w okresie PRL rozpoczęto budowę elektrowni w Żar-nowcu, proces ten jednak przerwano. W roku 2010 powstał Program rozwoju energetyki jądro- wej. Obecnie – w roku 2020 – rząd planuje budowę sześciu reaktorów, przy czym nadal ale nie dokonano pogłębionej analizy co do zasadności rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Niniej …

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń wytwarzających oraz magazynujących energię elektryczną, którą można potem wykorzystać na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, ewentualnie odsprzedać do sieci. Na taką elektrownię składają się przede wszystkim:

REgulACJE PRAwnE DOTyCząCE wyKORzySTAnIA

REgulACJE PRAwnE DOTyCząCE wyKORzySTAnIA EnERgETyKI wIATROwEJ w POlSCE Regulacje prawne dotyczące wykorzystania energetyki wiatrowej w Polsce Wiatr jest obok współspalania, biogazu, biomasy, wody i słońca ekologicznym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Wykorzystywanie energii wiatrowej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. …

Prawo energetyczne – Ustawa, regulacje i przepisy dotyczące …

Prawo energetyczne tekst jednolity określa szczegółowe regulacje dotyczące kwestii energetycznych w Polsce. Ustawa ta reguluje zasady i warunki zaopatrzenia w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło, a także działalności przedsiębiorstw energetycznych. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju ...

Przydomowy wiatrak

wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową (jest stroną tej umowy, a nie pełnomocnikiem) lub umowę sprzedaży energii regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do …

Zapotrzebowanie na energię najwyższe w historii. Padł rekord

Około godziny 10 średnie godzinowe krajowe zapotrzebowanie na moc wyniosło 28 216 MW. To rekord. Ostatni tak wysoki skok operator systemu przesyłowego energii PSE zanotował 12 lutego 2021 r ...

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla ...

Celem programu jest poprawa stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, przyłączonych do …

ENERGETYKA Elektrownie wiatrowe

wszelkie krajowe przepisy dotyczące pro-cedur autoryzacji, certyfi kacji i licencjono-wania, które są stosowane w elektrowniach wytwarzających energię z OZE powinny być obiektywne, przejrzyste, proporcjonalne oraz mieć niedyskryminacyjny charakter. Przy-najmniej część proponowanych rozwiązań może mieć problemy ze spełnieniem tych

Jaka odległość od budynku? Nowe przepisy wchodzą w życie

2 lipca 2024 r. wejdą natomiast w życie przepisy, przewidujące, że inwestor ma oferować co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię …

Przepisy dotyczące urządzeń do składowania | Wiedza ...

Dodatkowe przepisy dotyczące określonych urządzeń do składowania W tym rozdziale ustanowione zostały przepisy dotyczące niektórych rodzajów regałów oraz innych urządzeń i sprzętu magazynowego. Obejmują one między innymi regały wspornikowe, regały przepływowe, regały wsuwane i podobne urządzenia do składowania, regały wjezdne, wielopoziomowe …

Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]

Tu niestety można napotkać pewne trudności, gdyż w związku z faktem, że polski rynek akumulatorów magazynujących energię znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, to próżno szukać wiążących danych dotyczących ilości i łącznej mocy tych urządzeń. Niemniej jednak Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) oszacowała, że z …

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w Krajowym Systemie ...

Zespół Ekspercki do Spraw udowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych 4 Tabela 1. Prognoza zapotrzebowania na energię elektryczną netto i na moc netto w szczycie rocznym [GW] 2020 2025 2030 2035 2040 zapotrzebowanie na energię elektryczną netto [TWh] 159,9 170,1 181,1 191,9 204,2 zapotrzebowanie na moc netto w szczycie rocznym [GW]

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne

W ustawie nałożono na operatorów systemu elektroenergetycznego obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru magazynów energii, w którym ujawnia się posiadacza, …

Elektrownie wiatrowe a przepisy. Przegląd ...

Tym samym w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę elektrowni wiatrowej do przepisów odrębnych, mających zastosowanie dla wywiedzenia interesu prawnego trzeba zaliczyć również przepisy wprowadzonej po wydaniu decyzji budowlanej – ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ...

Przepisy dotyczące urządzeń do składowania, które zwiększają ...

Polskie normy a przepisy. Poza wymogiem zapewnienia odpowiednio wytrzymałej i stabilnej konstrukcji regałów i ochrony przed ich przewróceniem się nie istnieją inne przepisy dotyczące urządzeń do składowania materiałów. W związku z tym projektanci i pracodawcy korzystający z instalacji do składowania powinni stosować się do ...

Wyłączanie OZE w polskim prawie

Dlaczego zatem wprowadzane są krajowe przepisy dotyczące mechanizmu nierynkowego ograniczania wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii? Wprowadzenie tych regulacji to, według uzasadnienia projektodawcy, potrzebne dostosowanie Prawa energetycznego do stanu prawnego wynikającego z rozporządzenia 2019/943. – (…)

Przyłączanie magazynów energii do sieci elektrycznej …

W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na przepisy, które regulują przedmiotową kwestię. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do …

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...

Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …

Ustawa Odległościowa przyjęta przez Senat

Ustawa odległościowa zawiera istotne zmiany dotyczące lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych, jednakże jej przepisy będą również w znaczący sposób oddziaływać na prawa właścicieli nieruchomości położonych w sąsiedztwie istniejących bądź planowanych farm wiatrowych. Poniżej przedstawiamy skrótowo główne skutki przyjęcia Ustawy odległościowej …

Robert Osikowicz PPrzyszrzyszłośśćć elektrowni elektrowni ii ...

PPrzyszrzyszłośśćć elektrowni elektrowni ii elektrociep elektrociepłoowni gazowychwni gazowych Robert Osikowicz Paliwa i Energetyka Fot. 1. Turbina gazowa GT26 (fot. Alstom) W artykule przedstawiono dostępne dane statystyczne dotyczące produkcji energii elektrycznej w blokach ga-zowych i gazowo-parowych. Wskazano na tendencje panujące w energetyce gazowej i …

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Przy lokalizacji i budowie elektrowni wiatrowych stale związanych z gruntem obowiązują opisane wyżej przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego. Lokalizacja tych obiektów, ze względu na ich duże rozmiary, obecność elementów ruchomych, możliwe zakłócenia elektromagnetyczne i powodowany przez nie hałas może – …

Sejm przyjął kompleksowe regulacje dla magazynów energii

W czwartek 15 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego wprowadzającą kompleksowe rozwiązania dla funkcjonowania i rozwoju magazynów energii …

Magazynowanie baterii w elektrowni słonecznej: rewolucja w

To ekscytujące widzieć, jak światowy rynek akumulatorów magazynujących energię słoneczną rośnie w tak szybkim tempie. Z przyjemnością dowiesz się, że w Stanach Zjednoczonych zarówno Kalifornia, jak i Teksas są liderami w dziedzinie energii odnawialnej i skupiają się szczególnie na energii słonecznej. W rzeczywistości amerykańska Agencja …

Przepisy wspierające rozwój magazynów energii opublikowane

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Czy magazyn energii trzeba zgłaszać w Polsce?

Temat magazynów energii w Polsce zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. Warto zastanowić się, czy magazyn energii trzeba zgłaszać oraz jakie przepisy prawne wiążą się z jego instalacją. Przyjrzymy się także problematyce zgłoszenia magazynu energii, aby zrozumieć już na początku kwestie dotyczące …

Nowelizacja ustawy o OZE: nowe systemy wsparcia, ważne …

Przepisy dotyczące tego systemu wejdą w życie 1 lipca 2025 r. Nowy rodzaj paliwa gazowego – biometan. System wsparcia dla wytwórców . Znowelizowane przepisy ustawy o OZE uwzględniają wskazaną przez ustawodawcę potrzebę stworzenia rynku biometanu, który będzie wprowadzany do sieci gazowych, jak i wykorzystywany w transporcie. Pakiet …

Liczniki energii elektrycznej

Przepisy krajowe. Wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/32/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku przyrządów pomiarowych (wersja przekształcona) (DzUrz. UE L 96 z 29.03.2014, s. 149; DzUrz. UE L 3 z 7.01.2015, s. 42 oraz DzUrz. UE L ...